• $9,6247
  • €11,2054
  • 554.184
  • 1479.93
2 Mart 2012 Cuma

Demirel'in 8 bin lirasını hibe etmeme az kaldı

Avukatımdan yılan hikayesine dönen davanın dünkü duruşmasına dair haber beklerken, Star gazetesinde okudum:
'Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Egebank'ın eski patronu Murat Demirel'in Cayman Adaları'ndaki zulasından 22 milyon dolarlık tahsilat yapmayı başardı.'
TMSF bir Sherlock Holmes. Elinde dev bir büyüteç, o ülke senin, bu ülke benim, o banka senin, bu banka benim batık bankalarının eski sahiplerinin yurtdışına kaçırdıklarının peşinde.
Hüseyin Özay, haberinde hatırlatma da yapmış.
'TMSF yaptığı incelemelerde, Egebank'ta 1.3 milyar dolarlık zararla karşılaştı. TMSF, bugüne kadar Demirel'den sadece 145.4 milyon dolarlık tahsilat yapabildi.' 1.3 milyar dolarlık zarar karşısında tahsil edilen 145.4 milyon dolar, 22 milyon dolar küçücük rakamlar. Elbette benim peşinde olduğum 8 bin TL (2002'nin değeriyle) ise çerez parası. Olsun, alayım devlete bağışlayacağım. Dava sürecimi anlatayım. Türkiye'de yargı sisteminin yavaşlığının bir kez daha altını da çizmiş olayım.
1999 Aralık'ta Egebank ve diğer bankalara el konulduktan sonra, o zamanlar Radikal'deki köşemden konunun takipçisi oldum.
Sözü Bakırköy 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 'Gerekçeli Kararı'na bırakıyorum:

'Davacı: Funda Özkan
Sanık: Yahya Murat Demirel
Suç: Hakaret
Suç Tarihi: 10.4.2002

Davacı Funda Özkan Egebank ve hortumlanan bankalar ile ilgili yazılar yazdığını... yazıları Bankalar Yeminli Murakıpları'nın raporları, Egebank Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın yazıları, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesi, mahkeme tutanakları, DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesi, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu'nun yazılarına istinaden yazdığını, Murat Demirel'in kendisine mektup gönderdiğini, bu mektuptaki sözleriyle kendisine hakaret ettiğini, sanıktan şikayetçi olduğunu söylemiştir.' 
Mahkemenin 'gerekçeli karar'ından alıntı yapmaya devam ediyorum:'Sanığın müştekiye yazdığı mektup ile müştekiye hitaben 'şekilsiz, cahil, her türlü akıl sağlığından uzak, kör kütük baştan aşağı cahilsiziniz, bence tüm sıkıntıların kaynağı cahillik tarzında' kullandığı cümlelerin ... maddesi kapsamında hakaret eylemi olduğu... mahkumiyeti yönünde sanığın eylemine uyan ve suç tarihi itibarıyla... maddeleri uygulanarak cezalandırılmasına...'
Murat Demirel aleyhinde hapis talebiyle ceza ve maddi tazminat talibiyle de hukuk davası açmıştım. Tarih 2002.
Geldik 2012'ye. Tazminat talep ettiğim hukuk davası, ceza davasının sonucunu bekliyor. Ceza davası da ikinci kez Yargıtay'da. Maalesef ki, nisan ayı itibarıyla 'zamanaşımına' uğrayacak.

GBT'sinde mahkumiyeti yazacak
Şahsıma karşı işlenen suç sırasında Radikal gazetesinin köşe yazarı olduğum için davayı halen Doğan Grubu'nun avukatları takip ediyor.
Dün sevgili avukatlarım Ebru Keskin Albayrak ve Eren Şener ile konuşurken, 'Dosya önünüzde mi?' diye bir soru sordum:
Güldüler: 'Buna artık dosya denmez, koca klasör oldu.'
Ceza mahkemesi en son 8.10.2009 tarihinde Murat Demirel aleyhinde önce '15 gün hapis ve 216 TL adli para cezası' verdi.
Hapis cezasını da paraya çevirdi ve 252 TL'lik para cezası, 27.5 TL'lik de masraf bedelini uygun gördü. Yargıtay'ın bir önceki sefer 'cezasının ertelenmesine diye yazma' önerisini de uygun bulmadı.
Dosya (klasör) mahkemenin son kararıyla birlikte uzun zamandır Yargıtay'da. Muhtemelen zamanaşımına uğrayacak ama Murat Demirel aleyhinde mahkumiyet kararı yazılı olacak. Sonuçta, 'esas tarafından' suç kabul edildi. Erteleme kararı nedeniyle de GBT'sinde (polis ve jandarmanın tuttuğu genel bilgi toplama sisteminde) bu mahkumiyet yer alacak.
Hukuk mahkemesi Yargıtay'ın kararını bekliyor. Avukatlarım umutlu da. Ceza davası zamanaşımına uğrasa da, tazminat talebimizin gerçekleşeceğini düşünüyorlar.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi