• $16,6926
  • €17,4875
  • 967.667
  • 2405.36
28 Mayıs 2014 Çarşamba

Demek ki ‘kaçak kat’ bizlerin hamurunda var

Kent kanunun açığını bulup aç gözlülükle gökdelenleri göğe yükseltenlerden, ‘barınma’ ihtiyacını devlet arazisinde hayata geçirip, diğerlerinin hakkını yiyenlerden, gecekondusunu apartmana dönüştürenlerden söz etmiyorum. Hoş öyle bir dönemdeyiz ki, esprilere bile tahammül gösterilmiyor ama ben yine de ‘sınırımı’ zorlayayım dedim!
Dubai’deki dekorasyon-mobilya fuarı, bölgenin en önemli organizasyonlarından, Suudi Arabistan’dan Çin’e, Avrupa’ya geniş coğrafyada alıcılar katılıyor. İhtişamın her daim moda olduğu, zenginliğin kullanılan arabadan, evdeki sandalyeye kadar gösterilmekten keyif alındığı bölgede, başta Çin olmak üzere birçok ülkenin yüz bin, milyon adet ile alım yaptığı bir fuar.
Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği-MOBDER de üç yıldır katılıyor bu fuara.
Türk iş bitiriciliğinin güzel bir örneği MOBDER’in fuara katılış öyküsü.
TG Expo Genel Müdürü Elif Avşar, MOBDER ikinci Başkanı Kadri Çoklar’a “Sizlere ücretsiz yer verelim” teklifiyle gidiyor.
Türkiye’de epeyce fazla mobilyacı örgütü var ama MOBDER’in 17 üyesi marka, tasarımda söz sahibi. Elif Avşar da katma değeri yüksek ürünlerin Dubai’de tanıtılmasını istiyor.
Sonraki sohbetlerden ortaya çıkıyor ki, uluslararası fuarda MOBDER’e ‘bedava’ verilen yer hepi topu 12 metrekare.
MOBDER’in sergi alanı genişleye genişleye resmi olarak 560 metrekareye ulaşmış.
560 resmi rakam. Var olan ise 800 metrekare.
MOBDER Başkanı Murat Tunç, “Biz Türk’üz, kaçak kat çıkmayı severiz” diye esprisini yapıyor. Fuarın ana caddesini Türkiye çatısı altına dâhil etmişler, koridorlar, ana bölümler derken 800 metrekareye yayılmışlar.
Elif Avşar da sözünde duruyormuş, sergi alanı ne kadar büyüse de, 12 metrekaresi bedavaymış.
Fuarı düzenleyen Avrupalı şirket ise Türklerin yayılmacı tutumunu hoşgörüyle karşılıyormuş, “Türkler ürünleriyle katma değer kattı” diyerek.

Her şeyi bilen patron dönemi bitti

MOBDER Başkanı Murat Tunç, ikinci Başkan Kadri Çoklar ve üye Serdar Ufuk, “Artı değeri yüksek üretim yapmakla iş bitmiyor, artı değeri yüksek de tanıtım yapmak gerekiyor. Vizyon, misyon oluşturmak, yeni pazarlarda güçlü olmak, üyelerimizin her birinin daha da profesyonelleşmesi için danışmanlık firması tuttuk” diye anlatıyor.
MOBDER’in marka danışmanı Brand Anatolia’nın ortakları Şebnem Atay ve Murat Tolga Eser’i gösteriyorlar.
Patronların ‘danışman’ tutması, hatta danışmanı övmesi alışılageldik tutum değildir. Malum patronlar genelde çocuğuna dahi şirketini bırakmakta zorlanır, hele hele ‘dışarıdan gelen danışman’ için çoğunlukla “Ben kurdum, o ne anlar” diye bakar.
Kadri Çoklar alıyor sözü, ardından Murat Tunç ve Serdar Ufuk devam ediyorlar:
“Her şeyi bilen patron dönemi bitti. Hem üretimi yapacak, hem tahsilatı, hem pazarlamayı, bu artık mümkün değil. Patronculuk oynayanlar da küçük kalmaya mahkum. Biz, şirketlerimizi de mobilya sektörünü de daha ileriye nasıl götürürüz derdindeyiz.”

İzmirliler sevinmeli

Expo’ya ev sahipliği yapması iyi olurdu da Dubai’de duyduklarımla İzmirliler adına sevindim, özellikle de İzmir’deki kiracılar adına. 2020 EXPO’ya ev sahipliği yapacak olan Dubai’de şimdiden kiralar yüzde 30 artmış. Kimse gerekçesini mantıklı açıklayamıyor ama mal sahipleri birbirlerinden görüp kiracılara ya çık, ya yüzde 30 zam yap ‘talimatını’ veriyormuş. Bu arada yiyecek fiyatları da epey zamlanmış.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)