• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
14 Nisan 2013 Pazar

Çağlayan'ın düğününde gençler eğlenmek için protokolü bekledi

Ankara Sheraton Oteli'nde önceki akşam Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan'ın düğünü. Otel bir yana, otelin çevresindeki sokaklar çelenklerle dolu. Dikkatimi İbrahim Tatlıses'in çiçeği çekiyor: Kırmızı beyaz çiçeklerle kocaman 'İbrahim Tatlıses' yazılı. Düğünden çok, kendi konserine göndermiş sanki. Diğer çiçeklerde evlenecek çifte mutluluk dileniyor.
Otelin kapısında, ardından balo salonunun kapısında yoğun güvenlik önlemi. Kolay mı? Devletin tüm üst düzey kadrosu düğüne gelecek.Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çiftin şahitleri. Kabine birkaç eksikle salonda. Gelmeyen bakanlar da yurtdışında olanlar.
Salon tıka basa dolu. Bir işadamı "Hanımı kaybettim, bulamıyorum" diyor. 4 bin 500 kişi varmış. İhracatçılar, sanayi, ticaret odası temsilcileri. "Metrekareye 35 başkan düşüyor" diyorum, muhatabım işadamı kahkahayı basıyor. Siyasileri koltuk sevdalısı olarak eleştiren işadamları nedense başkanlık koltuklarını kolay bırakmaz, dahası eski başkanlara da 'başkanım' diye hitap ederler.
Salonda dolaşırken, sık sık 'Başkanım' hitabı kulağıma çalınıyor. Birileri 'yeni ihaleden' söz ediyor, bir başka grup seçimlerde nasıl destek verdiğini.
Kaan ve Cansu'nun düğünü değil, sanki Zafer Çağlayan'ın 'resepsiyonu.'
Salonun yaş ortalaması 60 değilse de 55.
Zaten Kaan ve Cansu'nun arkadaşları da o sıra salon dışında 'protokolün gitmesini ve sıranın kendilerine gelmesini' bekliyorlar.
Ancak gece 11'de dilekleri gerçekleşiyor ve gençlerin düğünü başlıyor.

Başbakan'ın keyfi

Zafer Çağlayan Ankara Sanayi Odası Başkanlığı döneminden beri,  iş aleminde 'sivrilen, farkını ortaya koyan' bir işadamı. Siyasette de herhangi biri olmadı, bakanlık koltuğuna oturdu. Dahası sözü dinlenen etkili bir bakan oldu.
Dost, düşman için oğlunun düğünü bir gösterge olarak kabul ediliyordu. Başbakan Erdoğan düğünde 'kısa süre mi kalacak, uzun mu?'
Emine hanım ile birlikte gelen Başbakan Erdoğan'ın keyfi yerindeydi. 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısında Ebru Gündeş ile düet bile yaptı. Bir de en az üç çocuk talebini, gelin Cansu hanıma tekrarlarken, "Herhangi bir pürüz yok değil mi? Durmak yok, yola devam" esprisini yapıyordu.

Bu nasıl bir isim hafızası?

Bakan Zafer Çağlayan eşi Songül Hanım ve dünürleri kapıda davetlileri karşılıyor. Bir süre Zafer Çağlayan'ı izliyorum. İstisnasız el sıkıştığı herkesin adını hatırlıyor ve ismen hitap ediyor.
Bugüne dair bir anekdot değil bu. 25 yıllık gazeteciliğimin ilk günlerinde tanıştığım Zafer Çağlayan'ın yıllardır gıpta ettiğim bir özelliği. Başbakan Erdoğan da öyle. İnanılmaz bir görsel ve isim hafızası var.

Mehdi Eker'in pilavlı fotoğrafı

Ana yemekte, milföy hamurunda somon, et tandır, ravioli (makarna) ve pilav var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birkaç meslektaş sohbet ediyor. Tabii ki konuları 'GDO'lu pirinç.'
Bir meslektaş, "İsterseniz pilav yemeyin, sonra gecenin flaş fotoğrafı olur" diye espri yapıyor.

Ekonomi şen şakrak

Düğünde iş alemi ağırlıkta olunca, elbette konu da ekonomi oluyor. Bir işadamı, "Sen şimdi ekonominin keyfi yerinde diye yazarsın" diyor.
Düğünde, KOBİ'ler, esnaf yok ki. Eski Bakan Ali Coşkun ekliyor:
"Ekonomide büyük bir sıkıntı yok ama büyüme hızının 3'ün altına düşmesi ihtiyatla karşılanmalı. Piyasayı çok sıktılar. Ali Babacan fren diyor, Zafer Çağlayan gaz. Ben de diyorum ki frenden biraz ayağı kaldırsalar yetecek."

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi