• $15,9399
  • €16,7883
  • 926.393
  • 2394.83
5 Ekim 2012 Cuma

Bülent Eczacıbaşı: Özlem, silahlar geldi mi?

Bülent Eczacıbaşı, dün buluştuğumuzda mümkün olduğu kadar Eczacıbaşı Holding ve TÜSİAD'daki 'unvanlarından' sıyrılıp, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı olarak 'sohbet' etmek istiyor. Meclis'te 'cihan'a askeri operasyonun müzakere edildiği saatlerde biz sanatı, vizyonu, geleceği konuşuyoruz.
Yanlış anlaşılmasın, Bizans İmparatoru gibi savaş kapıdayken 'meleklerin' sayımını yapmıyoruz. Elbette sözü var Bülent Eczacıbaşı'nın:
'Dün gece savaştayız hissini yaşamaya başladık. Bu gerçek, bir anda karşımıza çıkıverdi.'
Sağduyunun sesi olmaya çalışıyor:
'İki taraf da olayın kızışmasının önüne geçecek gibi duruyor.'
Hep beraber korkuyoruz, çocuklarımız için, asker çağındaki oğullarımız için. Savaş demek, kan demek, ölüm demek. Bu bilgisayar oyunu değil. Gencecik yaşamların yitip gitmesi demek.
Bülent Eczacıbaşı da endişeli.
Açıkçası Bülent Eczacıbaşı'nı, Eczacıbaşı ailesini bugüne kadar hep ayrı değerlendirdim. Hep denir ya, endüstrileşmeye geçmek için gerçek burjuva sermayesi gerekir. Türkiye'deki zenginlerin çoğu 'şehirleşme' kültürünü tamamlamadan refah düzeyine erişenlerden. Eczacıbaşı ailesi ise ender 'burjuva' kültürüne sahip olanlardan.
Sanat piyasasından para kazanan bazı girişimciler, yeni zenginlere 'Tablo, tavana yakın asılmaz'ı öğretmeye çalışırken, Bülent Eczacıbaşı, aile yadigarı İKSV ile 'bienal kültürünü' toplumda yerleştirmeye çalışıyor.
Dün 'İstanbul Tasarım Bienali' gündemli sohbetimize başlarken, 'Tasarım bienali ile ilgili her türlü konuyu konuşabiliriz' diyor.
Acı acı gülmeye başlıyorum:
'Niye gülüyorsun, Suriye'yi mi konuşmak istiyorsun?' diye gündeme parmak basıyor.
İKSV, 13 Ekim-12 Aralık tarihleri arasında muhteşem bir bienali hayata geçiriyor. Kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı gibi alanlarda fikir üretilecek, dahası 46 ülkeden 'söz sahibi olanların' katılımıyla uluslararası arenada fikir üretilecek, İstanbul'un ilk tasarım bienalinin coşkusunu taşıyor, Bülent Eczacıbaşı.
Yeni Osmanlıcılık, Suriye gündemimizde olmasaydı, bugün belki 'zamları' konuşurduk, zamları değilse de atalarımızdan miras İstanbul'un kentsel dönüşümünü.
Bienalin sorumlusu, İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım'a soruyor, Bülent Eczacıbaşı:
'Özlem, silahlar ne oldu?'
'Dün akşam geldi, hatta kutlama yaptık.'
Bülent Eczacıbaşı devam ediyor:
'Madem, savaşa giriyoruz biz de bienal olarak silah ithal ettik.'
Özlem Yalım devam ediyor:
'Meksika'dan silah getirdik.'
Bülent Eczacıbaşı:
'Silahlanmamız lazım.'
Devamı mı?
Bienalde görün. Keşke bütün silahlar bienalde sergilense!

'Ümit gerekli gördüğünü söylüyor'
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in 'Başbakan'dan korkmuyorum' sözü, aslında 'manşet kurbanı'. CNN Türk'te Enver Aysever 'Başbakan'dan korkuyor musunuz?' diye sorunca, Ümit Boyner de 'Korkmuyorum' yanıtını vermişti.
Konuştuğum adını vermek istemeyen kimi TÜSİAD üyeleri diyor ki: 'Keşke, demokratik ülkelerde, hele hele ileri demokrasi olduğunu iddia eden ülkelerde başbakanlardan korkulur mu!' deseydi. Canlı yayın heyecanı olsa gerek.
Dün laf arasında Bülent Eczacıbaşı'na soruyorum:
'TÜSİAD fırça yemekten bıkmadı mı?'
Gülüyor.
Siz ne diyorsunuz?
'Ümit, gerekli gördüğünü söylüyor.'
Bir de şunu:
'Başkana karışılmaz.'
Kaynayan kazan bölgesinde olmasaydık, bienali daha uzun uzun anlatmak isterdim. Günlerdir 'burunlarının dibinde' savaş sürerken, Suriyeli mülteciler kadar önem verilmeyip 'kamp'a alınmayan Şanlıurfalı annelerin, çocukların hiç yere hayatını kaybettiği ülkemizde bienali anlatmak, sakin bir güne kalsın.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama