• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
4 Ocak 2013 Cuma

Biz Marduk'a koşar adım gidiyoruz

Mayaların takvimine göre Marduk 21 Aralık'ta çarpacak ve dünyanın sonunu getirecekti. Doğa Derneği diyor ki 'Biz Marduk'a koşar adım gidiyoruz.' Türkiye, coğrafi özellikleri ve jeolojik geçmişi nedeniyle biyo çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Tüm Avrupa'da 12 bin çeşit bitki türü bulunuyorken Türkiye'de bu rakam henüz tam olarak envanteri çıkarılmamasına karşın 9 bin civarında. Üstelik bunların üçte biri sadece Türkiye'ye özgü.  Ancak bu zenginliğin önemli bölümü bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Dernek Genel Müdürü Engin Yılmaz şunları söylüyor:
'Türkiye'de 305 Önemli Doğa Alanı bulunuyor. Bu alanlar yüzölçüm olarak Türkiye'nin yüzde 26'sını kaplıyor. Biyolojik çeşitliliğin yüzde 90'ı bu alanlarda.'
Önemli Doğa Alanları için en büyük tehdit ise sulama kurutma çalışmalarıyla birlikte HES ve barajlar ve yanlış kentleşme politikaları, plansız konutlaşma ve plansız turizm.

Ağaç yaşken eğilir eğitimi
Santralİstanbul'da, çocukİstanbul'un 'Gizemli Kutular' atölye çalışmasında, bu yıl 6 bin çocuk gibi biz yetişkinlerin de kutuların gizemini çözmeye çalıştığından bahsetmiştim. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin eski dekanı, eğitimci Prof. Dr. Ali Baykal'ın sözlerini aktarmadan geçemeyeceğim. Ali Baykal hoca, 'Türkiye'de eğitim kuramı 'ağaç yaşken eğilir'dir. Böyle olunca eğri büğrü ama sonuçta odun yetiştirmeye götürüyor sistemi. Oysa önemli olan, çocukları müstakbel bilim adamı gibi yetiştirmektir.'

Merak, yaşam enerjisi verir
Gizemli kutuları evirip çeviren, içinde ne olduğunu anlamaya çalışanlar arasında nöroşirurji uzmanı, patolog, makine mühendisi, ekonomi hocası, genetik uzmanı, psikologlar da vardı.
Altı masada biz yetişkinler gayet meraklı, kutuların gizemini çözmeye çalıştık.
Bakırköy Devlet Hastanesi'nden uzman Dr. Mehmet Uhri, 'Hastalarımız da kutulara benziyor. Merak ediyorsan takip edeceksin. O merak size yaşam enerjisi verecektir' diyordu.
Yılın ilk günlerinde, yılı hatta hayatı anlamlı kılan bir cümle bu: 'Merak, yaşam enerjisini verir.'

Formula1 pisti manzaralı balkonlar
Formula 1'in Türkiye'ye geri döneceği haberleri çıktı, geçenlerde. Pistin olduğu Kurtköy çevresindeki konut sahipleri sevinmiş midir acaba?
Monaco-Monte Carlo'daki Formula 1 yarışının yapıldığı güzergahtan geçtik. Rehberimiz, 'Burada pist manzarası olan evler, yarış zamanı balkonlarını 5-10 bin euroya kira veriyorlar' diye anlattı.
İkramda şampanya ve çerez oluyormuş, birkaç saat içinde de balkondan elde edilen gelir, orta sınıf bir Türk'ün yıllık kazancının kat be kat üstünde.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor