• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
19 Aralık 2012 Çarşamba

Başbakan sordu: Ne yaptın üniversite işini?

Kısmetmiş, Şeb-i Arus Haftası'nda ikinci kez Konya'ya gitmek varmış. Bu seferki davet sahibi Konya Şeker. Türkiye'de kooperatifçiliği, çağdaş anlamda kooperatifçiliği en iyi hayata geçiren kurumlardan biri.
Tarım ve hayvancılığa dair bölgelerinde bir tek traktör, tarım gereçleri üretmiyorlar neredeyse. Geri kalan tüm üretimlerinde bir tesisin atığı, diğerinin girdisi halinde.
Ufukları geniş, hayalleri büyük.
İki örnek var önlerinde: Dünya finans sektöründe önemli oyunculardan Robabank, bölgesel yapılanma hedefiyle kurulmuştu. Koreli Samsung da şeker fabrikasıydı, ilk yıllarında.
Türkiye çiftçisine verimli üretimi öğretmek, çiftçinin yaşam standardını yükseltmek zorunda. Türkiye katma değeri olan tarımsal ihracat yapmak zorunda.
CEO ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Bağcı ile üretimi, tarım sektörünü konuşurken, Başkan Recep Konuk, Başbakan Erdoğan'ın yanından geldi.
Sordum: 'Ne konuştunuz?'
'Başbakan sordu, Ne yaptın üniversiteyi? Yakın bir zamanda dedim. Tarih sordu, cevap verdim de şimdi söylemeyeyim, spekülasyon olur.'
Israrla sordum, öğrendim cevabını, yazmamamı rica etti. Şu kadarını söyleyeyim, Başbakan Erdoğan'ı memnun edecek siyasi bir yanıt vermiş. Zaten Başbakan Erdoğan da gülümsemiş, yanıta.
Konya Şeker Vakfı kuruldu, üniversite için 26 milyon lira teminat yatırıldı. 500 dönüm arazi alınmış. Zaten önceki gün YÖK temsilcileri, üniversite için Konya'da denetimdeydi.
Üniversite ihtisas üniversitesi olacak.
Recep Konuk anlattı:
'Sahadaki uygulamalarda çözüm üretecek. Sulama teknolojileri, altyapıları bilimini, bilgisini üretecek. Üniversite, tohumdan ürünü satana kadar yanımızda olacak.'

Ne olursan ol gene gel ama miting var gelme
Büyük kentlerin varoşlarında yaşayanları belediyeler, otobüslerle getirmiş, zenginler uçaklara dolmuş. Japon, Koreli, Alman, Fransız, İngiliz, Acem her millet Konya'ya toplanmış. Mevlana'nın ölüm, Yaradan'a vuslatın yıldönümü (Miladi takvime göre sabit gün olarak belirleneli epey oldu) 17 Aralık'tan bir gün önce Konya'ya gelenler dergahı Mevlana Türbesi'ni, Alaattin Camii'ni, İnce Minare Müzesi'ni, Şemsi Tebriz Camii ve türbesini, Karatay Medresesi'ni ziyaret etmek istiyor. Ne mümkün?
Yollar sabah dokuzda kapatılmış, Başbakan Erdoğan'ın mitingi var.
Rehberler kıvranıyor, Türkler alışkın da yabancıya nasıl anlatırsınız? 'Bugün otelde dinlenin.'
Oysa miting için alternatif meydanlar var. Belediyenin meydanı, Anıt Meydanı, Hacıveyiszade Cami Meydanı.
Kardeşlik, hoşgörü vurgusunu yaparken, başkalarının haklarını yok saymanın da bir sakıncası yok elbette.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak