• $7,3286
  • €8,8036
  • 404.724
  • 1528.33
06 Nisan 2011 Çarşamba

Barodan Ergenekon'a 'yeter artık', kadın tacizine 'yeter be'

Ankara Barosu Başkanı, Avukat Metin Feyzioğlu Ergenekon kapsamında 'usulsüz bulduğu' aramalar için 'Yeter artık' diyordu. Hafta sonu bir kez daha 'Yeter' dedi. Bu sefer kadına yönelik şiddet için. Kadına yönelik şiddeti, bir demokrasi mücadelesi olarak görüyor, Metin Feyzioğlu. 'Kadın şiddetten kurtulursa, bu ülkeye demokrasi gelecek' diyor.
Ankara'da toplantı salonunda, toplantı sırasında irkiliyoruz. Birkaç sıra ileride, dinleyici sırasında oturan Müjde Ar'ın 'Yeter be' haykırışıyla. Müjdat Gezen okulundan genç bir tiyatrocu, tacizciyi oynuyor. Müjde Ar'a dizini dayıyor, sürtünüyor. Tokadı basıveriyor, Müjde Ar.
Sahnede de yılların 'Kakılmış'ı, tiyatrocu Yasemin Yalçın, morarmış göz makyajını silerken, 'Gerçek hayatta bu morlukların, bu acıların, bu darbelerin bu kadar kolay silinmediğini hepimiz çok iyi biliyoruz' diyor.
Ankara Barosu, şimdilik Ankara'da başlayan, tüm illerdeki baroların sahip çıkmasını beklediği bir projeye imza atıyor: 'Gelincik Projesi.'
En sert rüzgarda bile direnen ancak sert bir dokunuşta nazik bedenini toprağa bırakan gelincik çiçeğinden esinlenerek. Projenin özü, sloganını belirliyor: 'Artık şiddet mağduru kadınların avukatı var.'
Şiddet mağduru kadınlara, 444 43 06 (5 hatlı) numaralı telefonda gönüllü avukatlar 24 saat hizmet verecek.
Mağdurun ihtiyacı doğrultusunda baro görevlisinin de içinde bulunduğu bir araç anında harekete geçecek. Adrese gidilerek, mağdur alınacak ve 'Ankara Barosu Gelincik Merkezi'ne getirilecek.
Şiddet mağduruna, CMK, adli yardım, TCK, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun, Medeni Kanun ile ilgili, dahası sosyal ve psikolojik iletişim teknikleri konusunda eğitim almış, uzman avukatlar el uzatacak. Adli Tıp Kurumu'ndan rapor veya mağdura psikolojik destek verilmesi sağlanacak.
Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. İlgili yasa gereği şiddet uygulayan kişinin uzaklaştırılması, varsa silah gibi araçlarını teslim etmesi gibi tedbir kararlarının alınması sağlanacak. Boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat, aile konutu şerhi verilmesi gibi davalar açılacak.
Projenin başarılı olmasını sağlayacak en önemli etken, aldığı destek. Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Ankara Valiliği, Emniyet Müdürlüğü destek veriyor.

Anadolu'yu gezip 'Yeter artık' diyor
GELİNCİK projesi için gittiğim Ankara'da, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ile sohbet ediyoruz. 'Özgürlükler elimizden gidiyor. Anadolu'yu gezip anlatıyorum' diyor.
Geçenlerde Seydişehir'deymiş. 'Başörtülü teyzeler, amcalar, 500 kişi vardı. Bu adam ne diyecek ki merakıyla gelmişlerdi. Akşam 8'de başladı, 11'de bitti. Ayakta alkışladılar. Duble yollar iyi de özgürlüklerimiz elden gidiyor diyorum. Hangi hakların yok edildiğini anlatıyorum.'
Devam ediyor: 'Yargı da benim işime karışmasın diyen bir Başbakan var. Bu vatandaş benim işime karışmasın demektir. Karanlık bir anda çökmez diyorum. Önce basına çöker, artık başkalarını üstüne karanlık çöktüğünde de bunu duyuracak kimse kalmaz.'

Bir de şunları söylüyor:
'Yargıda siyasi atamaların etkili olduğu algısının yayılması halinde, adli yargılama da kalmayacak. Örnek mi, alacak-verecek davasında bile bir partinin il başkanı nüfuz kullanır hale gelecek.'

<p>Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyüme r

Kademeli normalleşmede kafe ve restoranlara gelebilecek yeni teşvikler neler?

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler

Madde madde kademeli normalleşme dönemi! İşte merak edilen soruların cevabı