• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Aralık 2014 Pazartesi

Asım Bey’in farkı Atatürk’e sevgisiydi

Bugüne kadar iş âleminden ‘ben ne kadar da başarılı oldum’ tarzı kitaplar çok yazıldı. Çerçilik, hamallık yapıp, çok çalışıp, Türkiye’nin yoksunluk ve yoksulluk günlerinde fırsatları iyi değerlendirip zenginleşen işadamlarının yaşamını anlatan kitaplar. Çoğu da ‘benim hayatım roman’ mottosuna inanmış. Elbette iyi yazılan, Türkiye’nin tahlilini de yapan kitaplar oldu.

Bu sefer kaleme alan entelektüel, araştırmacı Prof. Dr. Zafer Toprak hoca olunca işadamlarının ‘sıradan’ kitaplarına dair düşüncelerimle sordum: Asım Kocabıyık kitabının farkı ne?
“1924 doğumlu Asım Kocabıyık, Türkiye Cumhuriyeti ile neredeyse yaşıt. Bu kitapta Asım Bey üzerinden Türkiye tarihini, Türkiye iktisat tarihini, Türkiye’nin sanayileşme sürecini ele aldım. Kişiye dönük bir kitap olmakla birlikte Asım Bey metaforik olarak yer alıyor aynı zamanda akademik bir kitap bu.”
Gazeteciliğimin ilk yıllarında Asım Kocabıyık ve jenerasyonu elbette haber kaynaklarımdı. O kuşağın en bariz ortak özelliği mütevazı duruşlarıdır.
Borusan Holding’in kurucusu Asım Kocabıyık, “Kendi malım varken, kirada oturmam” deyip, Perili Köşk’e taşınmaya karşı çıkmış, Salı Pazarı’ndaki merkezinde çalışmaya devam etmişti.
Kitap Asım Kocabıyık’ın 90’ıncı yaş günü hediyesi olacaktı, iki yıl önce 88 yaşında vefat etti.
Kitap için rahmetli Asım Bey ile birlikte iki yıl çalışan Zafer Hoca’ya “Sizce Asım Bey’in en bariz farkı nedir?” diye sordum.
“Atatürk’e sevgisi, Cumhuriyet âşığı olmasıydı, Cumhuriyet’e sahip çıkmasıydı. Hayatı boyunca yakasından Atatürk rozetini hiç eksik etmedi.”

Perili Köşk’te anı odası

Borusan Holding’in genel merkezi Perili Köşk’te rahmetli Asım Kocabıyık’ın çok nadir uğradığı ofisi, anı odasına çevrildi.
Anı Odası’nın küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Zafer Toprak "Asım Kocabıyık bir köyde doğdu ve o yıl kulağında kaval sesi vardı. Oysa öldüğü 2012 yılında kurduğu Borusan Filarmoni Orkestrası Mozart'ın 9'uncu Senfonisi ile açılış yapıyordu. Türkiye'nin muazzam dönüşümünü, gelişmesini en iyi yaşayanlardan biri oldu. Onu anlatırken Türkiye'yi de anlattık" diyordu.
Rumeli Hisarı’ndaki Perili Köşk hafta sonları sergileriyle, müze ziyaretçilerine açık. Asım Kocabıyık’ın anı odasında da dijital sergi yer alıyor.
Zafer Toprak’ın Lozan sergisinde kullandığı dijital masaları, Asım Bey’in oğlu Ahmet Kocabıyık çok beğenmiş, babasının anı odasında da kullanılmasını istemiş.
Dikey olarak duvarlara yerleştirilmiş dokunmatik ekranlarda hem Asım Bey’in hayatını hem de Türkiye tarihini okumak mümkün.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak