• $9,5361
  • €11,0297
  • 548.905
  • 1519.25
12 Mart 2012 Pazartesi

Argande büyümüş, tanrıçalığını hak etmiş

Üç yıl kadar önce Batman'dan, Trabzon'a atanan vali Dr. Recep Kızılcık 'Bakalım beğenecek misiniz?' diyerek, İstanbul'un eğlence yerlerinden Sortie'deki defileye davet etmişti.
Şaşırmıştım da, Batman nere, Sortie nere!
Güneydoğu'daki kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, istihdam olanaklarının artırılması adına bugüne kadar çok 'sosyal sorumluluk projesi' gördüm.
Çoğu maalesef ki sürdürülebilir değil. Moda adına üretilenlerin çoğu da günlük şehir hayatında kullanılması pek mümkün olmayan, fazla geleneksel, fazla yöresel banyo lifleri, poşular, tığ işlemeli tülbentler.
Argande ise çok çok farklı. Modaya uygun günlük veya gece için elbiseler, kıyafetler.
Kadınlar Günü nedeniyle alışveriş sitesi markafoni'nin Argande ürünlerini sattığını gecikmeli öğrendim. Argande'nin 2012 yaz koleksiyonu da, Eylül 2011'de İstanbul Fashion Week'te tanıtılmış, moda severlerin ilgisine sunulmuştu.
Argande'yi Hatice Gökçe'nin koordinatörlüğünde Hakan Yıldırım, Rojin Aslı Polat, Alex Akimoğlu, Gamze Saraçoğlu, Özgür Masur, Simay Bülbül, Deniz Yeğin, Ezra Tuba Çetin, Banu Bora, Aida Pekin, Mehtap Elaidi, Zeynep Tosun, Günseli Türkay, Gül Ağış, Bige Ökten, Rana Canok ve Berna Canok gibi moda tasarımcıları tasarlıyor, Güneydoğu'daki kadınlar üretiyor.
Bildiğim kadarıyla en büyük desteği Mudo vermeye, Argande ürünlerini satmaya devam ediyor.

İmece üretimin adı, Tanrıça'dan
'Nemrut Dağı'nı aydınlatan güneşin ilk ışınları Kommange Krallığı'nın tek tanrıçası, güzeller güzeli Argande'nin yüzüne vurdu' diyor, kaynaklar.
Argande'nin katalogunda da 'Aynı güneşin altında bir olduk, tılsımlar yarattık. Uzakları yakın etmek, gönüllere girmek, dilekleri ağaç yapmak için geldik. Elin emeğinden, gözün nurundan, aklın yolundan geçtik de geldik. Kadın olmayı sevdik de geldik' diye yazılı.
Ünlü tasarımcıların yaratıcılığını, Güneydoğu'daki kadınların üreticiliğini birleştiren proje, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Birleşmiş Millerler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) finansmanıyla yürütülüyor.

Eğitim reformunda sıra içeriğe gelmiyor bir türlü
Başbakan Erdoğan, noktayı koydu: '5 yaşındaki çocuklar merdiven çıkamazmış, okullarda giriş katına birinci sınıfları koyarız, olur biter.'
Eğitim reformunun gerçekten 'reform' niteliği taşıyabilmesi için keşke aşağıdaki rakamları 'düzeltmek' için mücadele veriyor olsaydık.
TOG (Toplum Gönüllüleri) Vakfı'nın kurucusu İbrahim Betil'den rica ettim, gönderdi:
Eğitim harcamalarına ayrılan pay: 171 ülke arasında Türkiye, 132'nci. (Tunus 17, İran 76, Uganda 129'uncu sırada)
Yetişkin okur yazarlık oranı: 194 ülke içinde (Kazakistan 38, Uruguay 58,) Türkiye 95'inci sırada.
Toplam nüfus içinde liseye gitme oranında 194 ülke arasında Türkiye 113'üncü.
Cinsiyet eşitliği, ilköğretimde kız-erkek oranı: 185 ülke arasında (Gambia 4, Ürdün 22, Katar 69, Tunus 105,) Türkiye 107'nci sırada.
Cinsiyet eşitliği, lisede kız-erkek oranı: 185 ülke arasında Türkiye 139'uncu (Sudan 140'ıncı).

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu