• $13,5901
  • €15,3221
  • 778.475
  • 1981.04
7 Ocak 2013 Pazartesi

'Anadolu da sitede oturmak istiyor'

Akbank'ın kültür gazetesi ArtUnlimited'da okumuştum, Beral Madra, Fırat Arapoğlu, Seyhan Boztepe'nin küratörlüğündeki
3. Çanakkale Bienali'nde 'Özdönüşüm Emlak'ı'.
Sanatçı Neriman Polat, 'nükteli' çalışmasında emlakçı dükkanının, TOKİ tarafından üretilen tek biçimli konutları pazarladığını anlatıyor. Toplu konutların tek düze yaşam, büyük bir toplumsal-psikolojik sorunları da beraberinde getirdiği vurgusuyla.
Biz henüz inşaat sektörünün 'ekonomideki' karşılığıyla ilgileniyoruz. Kentsel dönüşüm Türkiye için vazgeçilmez. 
Konya'nın en büyük sanayi kuruluşlarından, Türkiye sıralamasında da ilk 250'de yer alan Pakpen'in patronlarından, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Tuza ile sohbet ediyoruz.
Şunları anlatıyor:
'Devletin istatistiği var. Beş yıl boyunca inşaatlar devam ederse, konut açığı ancak kapanacak. Anadolu'da konut açığı çok büyük. Şimdi Anadolu'da hamle bekliyoruz. Apartmandan, siteye yöneliş var. Anadolu insanı da, site kültürüne geçmek istiyor, güvenliği, spor tesisi olan sitelerde yaşamak istiyor.'

Yapı stoku sahiden yaşlandı mı?
Sohbet ettiğim müteahhit veya inşaat sektörü 'aktörü'ne hep soruyorum. 'Nasıl oluyor da, 50, 60 yıllık apartmanlara ömrünü tamamladı diyoruz da Süleymaniye, Ayasofya ve bilumum
tarihi bina tüm haşmetiyle duruyor?'
Yanıt tek, 'Zamanında kural yoktu, bozkırdaki inşaatta bile bile deniz kumu kullanıldı.'
Pakpen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Tuza da, inşaat hamlesinin gerekçesini 'yapı stoku yaşlandı'ya dayandırınca, aynı sorunu bir kez daha soruyorum.
'Geçmişte inşaat standardı yoktu' diye yanıtlıyor, o da.

Maketten konut alınmaz
İbrahim Tuza, 'Anadolu'da ihtiyaç var ama İstanbul'da da şişirilmiş
fiyatlar olabilir. Maketten konut alınmaz' diyor.
Siz ne önlem alıyorsunuz? diye soruyorum, şu yanıtı veriyor: 'Biz bayiden teminat istiyoruz. Bayi de müteahhitten teminat istiyor, ödeme ve ürün tesliminde doğru anlaşmayı yapıyor.'

24 saat üretim
İbrahim Tuza, 'Son 3 yılda 50-55 milyon euroluk yatırım yaptık' diyor. Pencere profilinde, Avrupa pazarında Türkiye üretimde birinci sırada, Avrupa'ya ihracatta da keza.
Bir yandan da hareketli iç pazar.
İbrahim Tuza, 'Ekonominin çarkını döndürecek tek sektör inşaat' diyor ve ekliyor: 'Biz de 24 saat üretim yapıyoruz.' Bir de şunu: 'Zaten makinayı durdurmuyoruz, enerji maliyeti nedeniyle.'

Vasistas, vosvos kapı
Pencere ya da kapının üst yanında bulunan ve havanın değiştirilmesine yarayan, açılır kapanır bölüme 'vasistas' denir ya, kimileri bunun Almancadaki 'bu nedir' anlamındaki 'Wasistdas?'dan geldiğini söyler. Değil, Fransızcadan dilimize yerleşmiş.
Vosvos kapı var bir de. İşte bu tanım Almanya'dan. Almanların ünlü Volkswagen minibüslerinin eski model kapılarının açılma sisteminden, Türk inşaat sektörüne geçiş yapmış.

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi