• $16,971
  • €17,5044
  • 963.377
  • 2371.25
2 Mart 2015 Pazartesi

Almanya bisikleti öğretiyor, Türkiye trafikte var olmayı...

Internet’te dolaşan anlamlı bir video var: Trafikte AB ile Türkiye’nin farkı. AB’de araçlar şeritlerinde kurallara riayet ederek yollarına devam ediyor, Türkiye’de ise makas atan, sürekli şerit değiştirenler sayesinde tam bir keşmekeş yaşanıyor. Bir başka sahnede AB’deki bir yaya, yaya çizgisine adımını attığı anda arabalar duruyor. Bizde arabalar üstüne üstüne sürüyor. Hatta çizgi filmde işi iyice abartmışlar, bir araba yayaya çarpmaya karalı, peşine düşüyor.

Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Kısım Müdürü Tülin Steinhauser ile buluştuk, sosyal sorumluluk projelerini konuşmak için.
Almanya’da Daimler‘in 2001’de, Mercedes-Benz Türk‘ün ise 2013’de başlattığı trafik eğitimi projesi kapsamında okul okul geziyorlarmış. Tülin hanım, şu ana kadar 6 ilde 18 okulu ziyaret ettiklerini, 7 bin 500 çocuğa ulaştıklarını anlatıyor. İlk ziyaret ettikleri okulda 2 bin 500 öğrenci eğitim görüyormuş.
Gelelim projeye. Tülin hanım diyor ki, “Almanya’da bisiklet ile nasıl güvenli okula gidileceği öğretiliyor, biz Türkiye’de okul servisinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini.”
Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile birlikte yürütülen projede trafikte var olmayı, trafiğe uyum sağlamayı, trafik bilincini aşılamayı öğretiyorlarmış.
Trafikte var olmak önemli!
Renault Mais’in 13 yıldır devam eden, Sokakta İlk Adımlar Yol Güvenliği Eğitim Programı’nın son toplantısında Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Son 10 yılda 0-14 yaş arası 8 bin 685 çocuğumuz hayatını yitirdi” diyordu.
Yaş almışlar için maalesef yapacak pek fazla bir şey yok. Onlar saygısızca araba kullanmaya devam edecek, tek korkuları da trafik cezaları olacak. Her iki Türk firması da doğruyu yapıyor, çocukları bilinçlendirmeye çalışıyor.

Mercedes kızlara CV bankası kuruyor

Mercedes Benz Türk’te sosyal sorumluluk projesi bol. 11’inci yılında olan ‘Her Kızımız Bir Yıldız’ projesiyle öncelikle teknik meslek lisesi öğrencisi kızların eğitim hayatına devam edebilmesi için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) vasıtasıyla burs sağlıyor, fabrikalarında ve bayilerde staj imkanı sunuyor.
Tülin Steinhauser “Halen 56 ilde kızlarımız var” diyor. Bu arada teknik meslek lisesi mezunu kızlardan biri otomotiv mühendisi de olmuş, yakında Mercedes-Benz Türk’ün fabrikasında çalışmaya başlayacakmış. Tüm kızlara burs vermenin ötesinde iş sahibi olabilmeleri için projeye yeni bir başlık açacaklarını anlattı. Bugüne kadar burs almış tüm kızların özgeçmiş bilgileri ‘CV Bank’ta toplanacakmış. Böylelikle özellikle bayilerin bu kızların istihdamına katkısının yolu açılacakmış.
Tülin Steinhauser, “Yeter ki kızlarımız kendi ayaklarının üstünde dursun” diyor. Mercedes-Benz Türk’ün projesi de, toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması açısından büyük anlam taşıyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı