• $16,3473
  • €17,6237
  • 974.153
  • 2450.84
17 Haziran 2013 Pazartesi

Abi Çağlayan’ın adı mecburen yazıldı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan anlatıyor:
“Başbakan bana sordu memleketin ‘Muş’la ilgili ne yapıyorsun?’ Çok şey yapmaya çalışıyorum. Tüm ilçelerin kalkınması halinde Muş ili kalkınmış olacak. Bir de anamın, babamın adına bir ilköğretim okulu yaptırmayı düşünüyorum.” Muş Alparslan Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Nihat İnanç’ın sıkıntılarından bahsetmesi üzerine Başbakan Erdoğan da demiş ki, “Muş Alparslan Üniversitesi’nde bir fakülte yaptır.”
“Fakülte beni aşar” karşılığını vermiş Zafer Çağlayan.
Muş Alparslan Üniversitesi’ne bağlı Malazgirt İlçesi’ndeki Malazgirt Meslek Yüksek Okulu Zafer Çağlayan Yerleşkesi’nin temel atma töreninde anlatıyordu bunları.
Tören sonrası abi Alparslan Çağlayan ile ayaküstü sohbet ediyoruz. Gülerek, “Benim de adım mecburen yazıldı” diyor, adaşı olduğu üniversiteyi kastederek.

2071 hedefi kondu
Cumhuriyet’in 100’üncü yaşına yönelik kalkınma hamleleri bir yana, Başbakan Erdoğan bir de 2071 hedefini koydu malum.
Malazgirt Savaşı’nın 100’üncü yılına yönelik Türkiye büyük hedefler koyarken, ‘savaş’ın yaşandığı bölgenin de hak ettiği yeri, kalkınmış Türkiye’de alması gerekiyor.
Muş Alparslan Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Nihat İnanç “Maalesef ki Malazgirt’in durumu, Türkiye’nin vizyonuna uygun değil” diyor ve ekliyor: “Zafer Çağlayan’ın sayesinde yapılacak bu yatırımla Malazgirt’in büyümesi yüzde 100, yüzde 200 artacak.”
Üniversiteyi kazanan gençler Malazgirt’te okuyup, mezun olmak yerine imkanını bulan yatay transferle terk ediyormuş. Hem okulun kapasitesi, hem de barınma kapasitesinin yetersizliği nedeniyle.

Milyonluk yatırım
Zafer Çağlayan 3 milyon lira harcayacak ve 4 bin 800 metrekarelik kapalı alanda 20 derslikli, bin 1500 öğrencinin eğitim göreceği bir ‘üs’ olacak. Bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü Malazgirt’in ekonomik, sosyal olarak kalkınacağına şüphe yok. Biliyoruz ki, üniversite öğrencisinin olduğu yaşam alanları, diğerlerine göre çok daha kolay kalkınıyor.

1200 kişilik cami
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, adını taşıyan ‘yerleşke’nin yanı sıra Muş’ta 3 milyon liralık bir yatırımın temelini daha attı. Anne ve 
babasının adını taşıyan Muhlise-Salih Çağlayan Camii. Cami bin 200 kişili kapasiteli olacak.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu