• $7,4166
  • €8,9849
  • 437.852
  • 1467
19 Eylül 2011 Pazartesi

1300 Mısırlı'ya iş verdi, üç aylık vize alabiliyor

Altın Başak, Ören Bayan markalarının sahibi Diktaş Dikiş İplik Sanayii'nin Yönetim Kurulu üyesi Kemal Zırh ile İstanbul-Kahire arası uçak yolculuğunda sohbet ediyoruz. Başbakan Erdoğan'ın Arap Baharı Turu'nda ilk durağı, Mısır-Kahire'de beş yıl önce yatırım yapmış. El örgü ipliği üretimi yapıyor, bin 300 Mısırlı'yı istihdam ediyor. Fabrikada sadece dört Türk varmış, üst düzey yönetici görevinde.
Niye Mısır'da yatırım?
Mısır'da, Türkiye'dekiyle karşılaştırmayacak kadar enerji ucuz. En basiti bir arabanın deposu 20 dolara doluyor. (Bizde ortalama bir arabanın deposu 200 TL'yi aştı değil mi!)
Elektrik maliyeti de ucuz, Mısır'da.
İşçilik ise epey sıkıntılı.
Türk patronlar, Türk işçilerinin hakkını veriyor. Kemal Zırh da diyor ki, '1970'lerde, 80'lerde Hasan, Alman Hans'ın beşte biri değil deniliyordu, bizim Hasan bugün, Mısır'daki Muhammed'in 10, 20 katı verimliliğe sahip.'
Kemal Zırh, Mısırlı işçinin de hakkını şöyle teslim ediyor:
'Mısır karıştığında, olaylar çıktığında işçilerimiz evlerine gitmedi. Fabrikaya sahip çıktılar, zarar gelmesin diye nöbet tuttular.'
Sözlerine devam ediyor:
'Beş yıldır fabrikadaki çalışan sorununu epey çözdük ama maalesef Mısır'da en büyük sorun şoför.'
Şimdiye dek şoförlere ilişkin epey iş disiplini sorunu yaşamışlar.
Kemal Zırh, 'Aslında biz Türk yatırımcıların en büyük sorunu vize' diyor.
Mısır otoritesi en fazla üç aylık vize veriyor ve her bir vize de tek girişlik.
'Buradaki fabrikaya sık sık gelmem gerekiyor ve her seferinde üç aylık, tek girişlik vize alıyordum. Neyse ki bu sefer ilk defa beş yıllık, çok girişli vize verdiler' diye anlatıyor.

Çağlayan: Vize sorunu çözülecek
Mısır'da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a sordum: 'Vize sorunu gündeminizde mi?'
Başbakan Erdoğan ve yedi bakanın Arap Baharı Turu 'siyasi' ağırlıklı olsa da ekonomi de gündemdeydi.
Bakan Çağlayan, Mısır'a ilişkin Türk işadamlarının en önemli sorunu olan vize sorununun en yakın zamanda çözüleceğini söylüyor.
Nitekim 'vize sorunu' Başbakan Erdoğan'ın beyanatlarında da yer buldu. Başbakan, Mısır'daki seçimlerden sonra Türkiye'ye yönelik vizenin kaldırılabileceğini söylüyordu.
Mısır'da yatırımı olan işadamlarına bile üç aylık, tek girişlik vize devam ederse Başbakan iş dünyasının önüne koyduğu hedef hayata geçirilebilir mi?
Başbakan Erdoğan, 'Bu benim hem temennimdir, hem duamdır' diyor. Şu an 3 milyar dolar olan ticaret hacminin iki yıl içinde 5 milyara, dört yıl içinde ise 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Halen 1.5 milyar dolar olan Türklerin Mısır'daki yatırım tutarı da 5 milyar dolara çıkarılacak.

Mısır'da işçi kotası
Arap Baharı sonrası Türkiye'nin en büyük yatırımını Limak Holding gerçekleştirecek. Türkiye adına başlı başına bir zafer bu. Kahire Havalimanı'nın dış hatlar üçüncü terminalini TAV yapmıştı, Limak da ikinci terminalini inşa edecek ve işletecek.
Mısır seyahatinde Limak Holding'in iki patronu Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız ile inşaat CEO'su Feyiz Genç de vardı. Limak Grubu bir yandan inşaata başlamak için gün sayıyor, bir yandan da işçi kotasının sıkıntısını yaşıyor.
Mısır'da yatırım yapan işadamlarının sıkıntısı bu. Her bir yabancı işçiye karşılık 9 Mısırlı işçi çalıştırma zorunluluğu var.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır'daki seçimlerden sonra bu işçi kotasının da Türk yatırımcılar lehine düzenleneceğini söylüyor.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Klozeti açınca dev yılanla göz göze geldi! İşte o korku dolu anlar...

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi