• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
29 Aralık 2013 Pazar

Hollanda kafası

BRÜKSEL

Nelson Mandela öldü ama hayatı boyunca ve hayatı pahasına mücadele ettiği “apartheid” Hollanda’da hala devam ediyor.
Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk’in 1990’da Mandela’yı serbest bırakmasıyla gündeme gelen “apartheid”, Güney Afrika’yı 1931 yılına kadar sömüren Hollanda’da bir mahkeme kararı ile yeniden ortaya çıktı.
Hollanda’da Lahey Mahkemesi’nin “ECLI:NL:RBDHA:2013:9276” numaralı kararında, “Türk kadınları, kültürel kökeni nedeniyle çalışma hayatından erken çekilir. Bu nedenle daha az tazminatı hak ediyorlar” demesi, “apartheid”ın (ayrımcılık) yeni bir örneği oldu.
Lahey Asliye Mahkemesi’nin “C-09-439349-HA RK 13-144” numaralı davası, karara bağlandı. Davada, şu anda 20 yaşında olan Ezra Coşkun, 10 yıl önce bir motosiklet kazasında ağır yaralandı, uzun süre komada kaldı ve beyinsel fonksiyonlarının büyük bölümünü yitirdi. Coşkun ailesi mahkemeye başvurarak tazminat isteminde bulundu. Hollanda Beyinsel Hasarları Hesaplama Merkezi, Ezra Coşkun’a 430 bin Euro tazminat ödenmesini tavsiye etti.
Coşkun ailesi, 550 bin Euro’luk tazminat davası açtı. Bu miktar sigorta şirketi tarafından fazla bulundu. Lahey Mahkemsi, sigorta şirketinin tezi olan “Türk kadınları, kültürel kökeni nedeniyle çalışma hayatından erken çekilir. Bu nedenle daha az tazminatı hak ediyorlar” görüşünü benimseyerek, Coşkun ailesine sadece 70 bin Euro tazminat verilmesini karara bağladı.
Coşkun ailesinin avukatı Arnoud Fuch, yılbaşı tatili sonrası karara itiraz edeceklerini duyurdu. Hollanda Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Heerma ise, mahkemenin “apartheid” kararını parlamentoya taşıdı.

AB’nin 2014 beklentileri

Avrupa Birliği’nin 2014 yılında ekonomik krizden çıkma, işsizlikle mücadele, göçmenlere kapıları iyice kapatma ve Avrupa Parlamentosu seçimleri ile geçmesi bekleniyor.
Euro Bölgesi’nin ekonomik olarak güçlenmesinin en çok AB’deki 26 milyondan fazla işsizlere “çıkış yolu” olacağı tahmin ediliyor.
Güvenlik arayışları nedeniyle kaçak göçmenlere sınırlarını iyice kapatan AB, geçen yıl Akdeniz’de yüzlerce göçmenin can vermesine sessiz kaldı. Göçmen politikalarını değiştirmeyen AB, 2014 yılında “göçün kaynağı” olarak gördükleri komşu ülkelerle işbirliğini daha da geliştirmeyi hedefliyor.
Avrupa Parlamentosu önümüzdeki mayıs ayında yeni milletvekillerini seçecek. AP seçimlerine Avrupalılar her geçen yıl daha az ilgi gösteriyor. Seçim sandığına gidenlerin oranı her seçimde giderek azalıyor. AB karşıtı görüşleriyle bilinen “Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP)”, Fransız “Ulusal Cephe”, Almanya’nın “Almanya için Alternatif”, Belçika’nın “Vlaams Belang” ve Avusturya’nın “Özgürlükler Partisi FPÖ” gibi partilerin de AP çatısı altında “bir birlik” oluşturmaya çalışıyor. AB karşıtı bu partilerin seçimlere katılıyor olması, özellikle bu partilere oy veren seçmenin sandık başına gitmeleri bekleniyor.

‘17 Aralık’tan ‘17 Aralık’a

AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, bir yazılı açıklama yaparak “Türkiye’deki gelişmeleri 17 Aralık’tan bu yana giderek artan bir endişeyle takip ettiğini” belirtti.
AB ile Türkiye ilişkilerinin dönüm noktası olan, Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlama kararının alındığı 17 Aralık 2004 Zirvesi’nin üzerinden tam 11 yıl geçtikten sonra Türkiye’de 17 Aralık Operasyonu gerçekleşti.
Noel ve yılbaşı tatilinde olan AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu, Türkiye’deki gelişmeleri uzaktan ve endişeyle izliyor.
Görevinin, aday ülkelerin katılım kriterlerini yerine getirme yolunda kat ettiği gelişmeleri izlemek ve rapor etmek olduğunun altını çizen Stefan Füle, AB’ye aday olarak hukukun üstünlüğü gibi siyasi kriterlere bağlılığını açıklayan Türkiye’nin, tüm suç iddialarının ayrımcılık ya da ayrıcalık tanımaksızın şeffaf ve tarafsız şekilde ele alınmasına imkan tanımasını istedi. Füle, Danıştay’ın “yürütmeyi durdurma kararın”nı da “selamladı”ğını duyurdu.
Tatil sonrası AB kurumlarının Türkiye ile ilgili çok yoğun ve sıcak açıklamalar yapması kaçınılmaz.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi