• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
24 Aralık 2013 Salı

Belediye başkanlığında 1 yıl

BRÜKSEL
EMİR Kır ismi son 14 yıldır Belçika’nın gündeminden hiç düşmedi.
Önce Brüksel Parlamentosu’na milletvekili olarak seçildi. Sonra Brüksel hükümetinde 8,5 yıl Avrupa’nın ilk Türk kökenli politikacısı olarak devlet bakanlığı koltuğuna oturdu. Bir yıl önce de Avrupa’nın ilk Türk kökenli Belediye Başkanı oldu.
Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nden “çerçici bir babanın oğlu” olan Emir Kır’ın, Brüksel’de Saint Joos-ten-Node Belediye Başkanı koltuğuna oturmasının üzerinden tam bir yıl geçti.
Yerel yönetimlerin çok güçlü ve adeta ‘özerk’ bir yapıya sahip olması nedeniyle, birçok politikacının hayallerini ‘belediye başkanı olmak’ süsler.
Brüksel hükümeti Devlet Bakanlığı’ndan ayrılarak Belediye Başkanı olan Emir Kır’ı makamında ziyaret ederek, bir yılın değerlendirmesini yapmasını istedim.
“2012 seçimleri öncesi partidaşım olan mevcut belediye başkanıyla daha önceki seçim öncesi olduğu gibi bir anlaşma yapmıştık. Ben bakan kaldığım sürece o belediye başkanı olacak sonra ben belediye başkanlığı görevini devir alacaktım. Yine seçimlerde mevcut belediye başkanından daha çok ‘tercihli oy’ aldım. Ama belediye başkanı anlaştığımız senaryoya sadık kalmadı. ‘Belediye başkanı olursam tam bir dönem olurum’ dedi. Bir seçenek yapmak zorundaydım. Partim (Sosyalist Parti - PS) seçim yapmamı istedi. Ben de bakanlıktan istifa ederek, belediye başkanı olmak istediğimi bildirdim. Ben sözümde durdum. Çünkü birçok insan seçimlerde ‘oy sömürüsü yapacağımı’ ama bakanlığı bırakıp belediye başkanı olmayacağı söylüyorlardı. Biz samimiydik. Samimiyetimizi sadece dilde değil, özünde göstermek istedik. Bakanlık ile belediye başkanlığı arasında çok büyük farklar var. Ama önemli olan vatandaşa hizmet edebilmek” sözleriyle anlattı yaşanan süreci.

Küçük Obama’yı kabul etmeliler

Belçika’da seçim sürecinde hep tartışmalara neden olan Emir Kır, “Benim kaderim bu. Ben seçimleri kazandıktan sonra ‘Türk’ oluyorum. Seçim öncesi Belçikalıyım ama seçim sonrası beni hemen Türk yapan gruplar var. Onlara şunu söylüyorum: Çeşitlilik Pasifik Okyanusu’nun öbür tarafında olduğu zaman iyi oluyor, Obama olunca. ‘Küçük Obama’nız olduğu zaman Brüksel’de, olmuyor. Belçika göç ülkesi ama bunu dile getiremeyenler var. Benim başarıma katkı sağladıkları için onlara aslında teşekkür etmem lazım” diye konuştu.
Bir öncesine göre daha bilinçli, daha cesur, daha dikkatli ve önünü daha iyi gören bir durumda olduğunu söyleyen Emir Kır, “Belediye yönetiminde, idarede ve vatandaşlarımızla olan diyaloğum beni çok mutlu ediyor. Başarıdan çok haz alıyorum. Birçok şeyi çok kısa süre içerisinde yapabildiğim için çok mutluyum. Bir yıl içinde kimsenin cesaret edemediği şeyleri yaptığımıza inanıyorum. Belediyeye bir çeki düzen getirdiğime inanıyorum. Ve bunu halk ile birlikte yaptığımız için bundan çok mutluyum” dedi.
“Avrupa’nın ilk Türk Belediye Başkanı” manşetlerinin atılmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Önümüzdeki yıl 25 Mayıs’ta Belçika’da seçimler var. Emir Kır’ın devlet bakanlığından ayrılarak belediye başkanı olması bazı çevrelerce eleştirilmişti. Kendisi açık açık söylemiyor ama seçimlerden sonra Emir Kır’ın belediye başkanlığını bırakarak yeniden Brüksel hükümetinde bakanlık koltuğuna oturacağı söyleniyor.
“Bazıları bunun samimi olmadığını düşünüyor ama ben partimden kendim için bugüne kadar hiçbir şey istemedim. İstemeyeceğim de. Tek hedefim yararlı olabilmek. Önümüzdeki yıl 25 Mayıs seçimlerinde mutlaka sorumluluğumu alacağım. Yerimi almam gerekiyor. Seçilirsem sorumluluğumu alırım” diyen Emir Kır, önümüzdeki yıl yeniden bakanlık koltuğuna oturacak gibi gözüküyor.

<p>İsrail ordusu, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar mer

İsrail Gazze'de medya binasını bombaladı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı