• $13,4912
  • €15,2932
  • 796.118
  • 2011.16
13 Mayıs 2012 Pazar

Yeni rotaları filo yelken tatiliyle keşfedin

Tekne tatili yapmaktan hoşlanıyor ve yenilik arıyorsanız size uygun bir seçenekten söz edeceğim: Filo yelken tatili!

"esin.20120512205223.jpg"

Kendinize ait bir tekneniz yoksa ve birçok mavi yolculuk rotasını daha önce gördüyseniz; yeni rotalar, koylar, adalar keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız filo yelken tatilini deneyebilirsiniz. Türkiye'de mavi yolculuk hizmeti veren şirketler, çok sayıda yata sahip olsa da henüz filo yolculukları yapmıyorlar. Türkiye'deki yatların birçoğu gulet tipi yatlar olduğu için 10-12 kişilik grupları ağırlayabiliyor. Oysa yurtdışında bu hizmeti veren şirketler, daha küçük yelkenlilere sahip oldukları için 4-5 kişilik grupları ve aileleri de kabul edebiliyor.
Filo halinde denize açılan yelkenlilerin sayısı değişiyor. Kimi 4-5 yattan oluşuyor kimi 10-12 yattan... Şirketler her yıl rotalarını yeniliyorlar. Genellikle İtalya ya da Hırvatistan'dan başlayan yolculuk, her seferinde ya farklı özelliklere sahip Yunan Adaları'na ya da Ege ve Akdeniz'e kadar uzanıyor. Bu hizmeti veren şirketlerden biri de İngiliz menşeli Sailing Holidays. Şirketin bu yıl önerdiği rotada Türkiye'den Bodrum ve Marmaris bulunuyor.
Böyle bir yolculuğa çıkmadan önce rotanızı belirlemeniz gerekiyor. Şirketler teklifleri değerlendirdikten sonra ikinci adım, nasıl bir yelkenliye ihtiyaç duyduğunuz. Tatile grup olarak gidecekseniz, bir tekneyi tamamen kapatabilirsiniz. Ailenizle ya da çift olarak gidecekseniz, nasıl bir tekne ve kamara olacağına karar vermeniz gerekiyor.
FARKLI TATİLDAŞLAR
Demir alınacak limana geldikten sonra sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş birçok kişi teknelerine yerleşiyor. Ardından yolculukla ilgili bilgi seansı başlıyor.
Filonun nüfusu genellikle 30 ile 50 kişi arasında. Teknelerde konusunda uzman ve deneyimli mürettebat var. Yolculuk öncesi brifing veriliyor. Uyulması gereken kurallar, gidilecek yerler hakkındaki yerel bilgiler, bu brifingte anlatılıyor. İlk gece demir alınacak iskelede geçirildikten sonra sabah yola çıkılıyor. Karada geçirilen ilk gündeyse; tekneyi dolaşmak ve yanınıza almayı unuttuğunuz eşyaları temin etmek için alışveriş imkanı var.
Uygun yerlerde çeşitli su sporları yapmak, dalmak, balık avlamak, karaya çıkmak mümkün. Hatta tekne mürettebatı bazı sporları öğretiyor.
Her gün yolcuları yormayacak ve tehlikeye atmayacak şekilde yelken yapma keyfini yaşamak mümkün. Hatta uygun havalarda filo arası yelken yarışları da yapılıyor. Yarış sonrası ödül töreni, kutlamalar var. Akşamlarıysa diğer tekneleri ziyaret edip dostluklar kurmak, sohbet etmek ve keyifli vakit geçirmek isteyenlere engel yok! Filo her akşam bir köy, kasaba ya da marinaya demir atarak geceyi burada geçiriyor. İsteyenler karaya çıkıp farklı restoranlarda yemek yiyip çevreyi gezebiliyor. Rotalar karadaki güzellikleri görebilecek şekilde düzenlenmiş.

Ve Bodrum...
Bodrum'u bu ülkede yaşayan birine anlatmaya gerek yok sanırım ancak yabancı tur şirketleri, denizin, tarihin ve eğlencenin buluştuğu yer olarak tarif ediyor müşterilerine. Bodrum'dan sonra önerilen bir diğer durak ise Marmaris. 'Likya medeniyetinin eşsiz örneklerini bulabileceğiniz' yer olarak önerilen Marmaris, 'kendinizi Sicilya'da sanabilirsiniz' diye tarif ediliyor.

Yüzbaşı Corelli'nin adası
İyon Adaları da güzergah üzerinde yer alıyor. Toplam 7 adadan oluşan bu bölgede Korfu, Zakintos ve Kefalonya en bilinen adalar. Korfu'da akşam Paris geceleri gibi hareketli, gündüz harika koyları gezip akşam kalabalığa karışabilirsiniz. Dünyaca ünlü plaja sahip olan Zakintos ise İlyada ve Odysseia destanlarına ev sahipliği de yapmış. Ünlü plajlara göz atıp, sakin bir koyda denizin tadını çıkarabilirsiniz... Ve Kefalonya... Penelope Cruz ve Nicolas Cage'in rol aldığı 'Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini' filminin çekildiği mekanları görme ayrıcalığını kimse kaçırmak istemez. 

Saronikos Adaları
Bu adalar sadece Yunan ana karasına ait olan adalar. Saronik Körfezi'ndeki bu adalar önemli deniz savaşlarına tanıklık etmiş. Aegina, Poros ve Mora adalarından oluşan bu üçlünün bulunduğu körfez, yelken yapmak için de ideal rüzgara sahip. Özgün Grek mimarisi ve tarihi dokusuyla tipik Yunan adalarına örnek olarak gösterilen bu adalarda önemli anıtlar da var.
Örneğin Poros'taki Poseidon Tapınağı, eski mezarlar, Rusların kullandığı deniz üssünü görebilirsiniz. Akşam da bir Rum tavernasında deniz mahsulleri ürünü yiyip Ada halkı ya da filo kafilesiyle sirtaki yapabilirsiniz.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı