• $13,4874
  • €15,411
  • 789.266
  • 2087.9
16 Eylül 2012 Pazar

Patronlar balık avına cıkıyor

Balık avlamak artık aylaklık değil, ciddi bir sportif aktivite olarak kabul ediliyor. Bu yıl 4-7 Ekim tarihlerinde 6. kez düzenlenecek Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası, bu algının oluşmasında en büyük sebep. Bu yılki turnuvaya iş dünyasından çok sayıda tanınmış 'patron' da katılıyor.
Birçoğumuz sabaha karşı denize açılan ya da elinde oltasıyla deniz, göl, nehir kenarında saatlerce balık bekleyen kişileri görünce 'İşi gücü yok herhalde' yorumunu yapmışızdır. Bu 'anlamazlığa' karşın amatör ya da son yıllardaki adıyla sportif balıkçılık Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Gölü, denizi, nehri olan birçok kentte kurulan dernekler, gönüllü topluluklar sayesinde sportif balıkçılığın kuralları da yavaş yavaş oturuyor. Türkiye'de son yıllarda sportif balıkçılığı popüler hale getiren, birçok habere konu olmasına yol açan önemli bir etkinlik var. Alaçatı'da düzenlenen Uluslararası Balıkçılık Turnuvası. Vodafone'un sponsorluğunda düzenlenen turnuvanın bu yılki tarihi 4-7 Ekim. Geçen yıl olduğu gibi bu turnuvaya çok sayıda ünlü işadamı da katılacak. Kayıt yaptıran tekne sayısı 65'e ulaşmış durumda, kısaca yarış oldukça heyecanlı geçecek gibi görünüyor. Yarışın gediklileri arasında avcılığıyla tanınan Cem Boyner de var; iş dünyasının en usta balıkçısı Mudo'nun sahibi Mustafa Taviloğlu bu yıl da listede... .
İZMİRLİLER BAŞLATTI
Önce bu turnuvanın nasıl doğduğuna bakalım. Yıllarca amatör balıkçılık yapan bir grup İzmirli deniz sevdalısı, altı yıl önce bir araya gelerek 'Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası'nı başlattı. Alaçatı Belediyesi'nin de desteklediği bu turnuvaya ünlü isimler ilgi göstermeye başlayınca, Türkiye'nin önde gelen şirketleri de sponsor oldu. Ve turnuva geçen yıldan itibaren Avrupa'nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvalarından birine dönüştü.
Geçen yıl rekor katılımla 70 tekne ve 300'den fazla amatör balıkçının hünerlerini sergilediği yarış, bir başkasını da doğurdu.
Organizasyon komitesi ikinci turnuvayı yurtdışında hazırladı. 'Cape Town Challenge' turnuvası her yıl nisan ayında yapılan, geleneksel bir turnuvaya dönüştü. Yıl içinde küçük ekipler halinde Andaman Adaları ve Guatemala'nın Pasifik kıyıları gibi uzak rotalara da gidildi.
ÜNLÜLER AVLANIYOR
Alaçatı Uluslararası Balıkçılık Turnuvası 6. kez Alaçatı Port Marina'da yapılacak. Katılımcılar arasında Mustafa Taviloğlu ve Cem Boyner'in yanı sıra başka işadamları da var. Cem Boyner'in yeğeni İsmail Boyner, Gökhan Çarmıklı, eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Can Ekşioğlu, Gaziantepli Konukoğlu Ailesi'nden Sani ve Turgut Konukoğlu, offshore yarışlarının ünlü ismi ve Işıklar Holding'in Başkanı Rıza Işık, Nuri Taşkent, Vicem Yachting Pazarlama Müdürü Ali Tanır, Moova markasıyla süt ve süt ürünleri sektörüne giren Hilmi Kayhan, Big Plate'in sahipleri Umut-Ufuk Kızıltan'ın yanı sıra birçok İzmirli işadamı da turnuvaya kayıt yaptırdı.
Balıkçılık turnuvasının katılımcıları kadar kuralları da ciddi. Sadece eğlenmek için düzenlenmeyen turnuvada uyulması zorunlu kurallar var; uymayanlar 'gözünün yaşına bakılmadan' diskalifiye ediliyor.
Organizasyon komitesi sportif balık avcılığını 'yakalanan balıklardan daha çok, kurulan dostluklar, gidilen seyahatler ve yaşanan maceralarla değer kazanan bir yaşam şekli' olarak nitelendiriyor. Zaten yarışın amacı balıkçılık becerileri ve rekabetten oluşuyor. Bir başka deyişle amaç, torbaya daha fazla balık koymak değil, centilmence yarışmak. Örneğin balıkçılar yalnızca olta ile yarışabiliyor. 'Jigging' ve 'drifting' gibi dip ve akıntı avlanması kesinlikle yasak. Çok iğneli oltalar, iğneler olta/takım başına üç adetten fazla olamıyor. Yarışmacılar sadece doğal yem ya da malzemeden yapılan mazmozlama dışında başka bir şey kullanamıyor. Makara, çıkrık gibi el sistemleri dışında balığı çekmek için başka bir düzenek kullanılması da yasak. Yani 'parayı bastırıp' en teknolojik, en avantajlı malzemeyle yarışmak bu işin doğasına aykırı.
AĞ DA YASAK, TIRIVIRI DA
Offshore balıkçıların yakalayacakları balıkların türleri de komite tarafından belirlenmiş durumda. Amatör balıkçılar sadece mavi orkinos, uzunkanat orkinos, kılıç, zargana azmanı, lampuka ve diğer balık türlerini avlayabiliyor.
Bunların dışında yakalanmış olan tüm canlıları zarar vermeden suya bırakmaları gerekiyor.

"foto.20120915212534.jpg"

Ağ, parakete, kafes, sepet, tırıvırı, zıpkın, ok, patlayıcı, kimyasal madde kullananlar da hem diskalifiye oluyor hem de ayıplanıyor. Tırıvırı ince misinadan yapıldığı için herhangi bir şeye takılınca kolayca kopuyor ve kopan parçalar yıllarca suda kalıp doğal hayatı tehdit eder hale geliyor. Özellikle akarsularda balıklar dışında kara hayvanlarını da tehdit ediyor.
Balık çiftliklerinin yakınına gidip pusuya yatmak da hiç hoş karşılanmıyor. Zaten amatör ya da sportif balıkçılık son yıllarda yenilenen yönetmeliklerle sınırları ve kuralları belirlenmiş bir hobi oldu. Amatör balıkçıların avlanacakları yerler bile yönetmenliklerle belirlenmiş durumda.
Bir diğer önemli konu da amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasak. Tebliğde belirtilen koruma altındaki türlerin; bunlara ait kabuk ve diğer deniz ürünlerinin alımı, satımı, pazarlarda ve iş yerlerinde alım satım amacıyla bulundurulması ve sergilenmesi de yasaklar arasında.

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!