• $16,1068
  • €17,3575
  • 966.53
  • 2375
14 Ekim 2012 Pazar

Otellerin yeni adresi: Denizin altı

Oteller kara bağlantılarını kopartıp denizin altına iniyor. Deniz altı otellerinin ilk örneği Florida ve İsveç’te yapıldı. Sırada Fiji Adaları, Dubai, Çin hatta İstanbul’da yapımı süren lüks oteller var. Beşiktaş’taki otelin ilk 7 katı Boğaz’ın derinliklerinde olacak.

Kimileri, “Yok artık” nidasıyla karşılayabilir bu trendi, kimileri de ‘farklı deneyimler özlemi’ olarak. Seçim size kalmış ama dünyada son trend deniz altı otelleri. Suyun altına yapılmış restoranları biliyoruz, sayıları da gün geçtikçe artıyor ancak otel konseptinin geçmişi birkaç yıl öncesine dayanıyor. Dubai, Maldivler, Çin, Fiji’de yapım aşamasında olan oldukça lüks ve iddialı denizaltı oteller var. Henüz hiçbiri açılmadı ancak Fiji’de yapımı süren otelin bu yılın sonuna doğru açılması bekleniyor. 

Deniz ya da sualtı otellerinin en eskisi Jules Undersea Lodge. Bu oteli çok sayıda ünlü sanatçı, politikacı ziyaret etmiş. Florida’daki bu otele girebilmek için 21 metre dalış yapmak gerekiyor. Yeni otellere göre iddiasız ancak çok sevimli olan bu otelde odaların içinde yatak, telefon, televizyon ve film izlemek için teçhizat bulunuyor. Birkaç odası olan otelde çok amaçlı bir salon ve restoran da var. Ücreti paketine bağlı olarak değişiyor ancak kişi başına 400-500 dolar arasında değişen bir maliyeti var. 

İKİ KİŞİLİK OTEL 

Utter Inn adlı bir başka sualtı oteli de İsveç’teki Malaren Gölü üzerinde yer alıyor. Tek odalı otelde, sadece iki kişilik yatak ve bir tablo var. Otel, suyun üstünde küçük bir kulübe gibi görünüyor. Yüzeyin yaklaşık 10 metre altındaki otelde konaklan süre boyunca kitap okumak, güneşlenmek ya da balık tutmak isteyenler yukarıdaki güverteye çıkabiliyor. Utter Inn’de bir gece konaklama kişi başı 212 dolar. 

POSEDION RESORT BU YIL AÇILIYOR 

Yeni nesil otellerin en önemli örneği Fiji’deki Posedion. Aslında otelin diğer bölümleri bitmiş durumda ancak sualtındaki bölümünün yapımı sürüyor. Otel müşterilere üç tip lüks konaklama imkânı sunuyor. Biri karada kişiye özel kumsalı olan ada bungalovları, diğeri su üstündeki villalar, bir diğeriyse okyanus yüzeyinin tabanındaki süitler   

Karadan sualtına birkaç dakika sürecek geçişler, özel asansörle sağlanacak ve suyla temas olmayacak. 

Kendi yatıyla otele gelenlere de özel marina ve tonoz hizmeti veriliyor. Modüller şeklinde yan yana yerleştirilen 24 adet sualtı süiti, ana koridor bölmesi ile birleşiyor. Gerektiğinde pencereler içeriden kapatılabilecek. Cama bir şey yapıştığında ise temizleme sistemi devreye girerek görüş açısının bozulmasını engelleyecek. Bu özel tesiste bir haftalık tatil 15 bin dolar! 

DUBAİ’SİZ OLMAZ!

Dünyanın en ilginç, en iddialı emlak projelerine imza atan Dubai, şimdi de sualtı oteli için kolları sıvadı. Dubai Emirliği’nin gemi inşa şirketi Drydocks World, İsviçre’nin BIG Invest Consult şirketi ile sualtı otel zinciri inşa etmek üzere anlaşma imzaladı. Disk şeklinde inşa edilecek olan otelin bir bölümü su altında, bir bölümü de su üstünde bulunacak. Müşterilerin sualtı yaşamını görebilmeleri için odalarda özel bir aydınlatma sistemi kullanılacak. Otelde restoran, SPA merkezi, eğlence alanı ve çok fonksiyonlu lobi olacak. Projenin ne zaman başlayacağı henüz net değil. Dubai’deki bir başka proje de Hydropolis; 550 milyon dolar maliyetle yapımı süren otel, tamamlandığında denizanasına benzeyecek ve 220 suitten oluşacak. 

ÇİN DE ANLAŞMA İMZALADI 

Çin’de inşa edilecek dev su altı otelini Alman mimar Joachim Hauser yapacak. Çin’in güneyindeki körfezde sualtı oteli yapmak üzere harekete geçen Hauser, projeyi 3 yılda tamamlamak istiyor. Hauser planladığı otel için “Seyahat gemisi, denizaltı ve feribotun karışımı olacak” diyor. 135 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde olması planlanan otelin üçte ikisi denizin altında yer alacak.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti