• $13,4174
  • €15,1706
  • 793.89
  • 1923.64
16 Aralık 2012 Pazar

Dünyanın en özel tekneleri Puket'te buluşuyor

Asya Superyacht Rendezvous, bu yıl Tayland'ın Puket Adası'nda yapılacak. Bugün başlayıp salı gününe kadar sürecek etkinlikte, deniz kadar eğlenceye de doyacak 'süper yat' sahibi 'süper zenginler'...

Asya kıtasının en uzun soluklu etkinliklerinden olan Asya Superyacht Rendezvous, bu yıl Tayland'ın Puket Adası'nda yapılacak. Dünyanın en gösterişli ve güzel yatları bu etkinlikte buluşacak. 16-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan yarışlar Puket'te de heyecan yarattı çünkü, dünyanın en zengin isimlerinin katıldıkları etkinlik sonrası Noel tatillerini de burada geçirmeleri bekleniyor.
Andaman Denizi'nde yapılacak etkinliği Royal Phuket Yacht Club düzenliyor. Yarışın sorumlusu Andy Dowden, 'Etkinlik, türünün en uzun süredir devam eden buluşması ve dünyanın süper yatlarını bir araya getiriyor' diyor. Etkinlik davetiyesi, dünyanın her yerinden 100 feet ve üzeri teknelerin sahipleri ve kaptanlarına gönderiliyor. Bu yıl 14-18 arasında yatın katılımı bekleniyor.
"dnynnnzl.jpg"Konukları Asya Superyacht Rendezvous'dan Gordon Fernandes ve 130 feet'lik Yanneke'nin kaptanı Charlie Dwyer karşılayacak. Ertesi gün başlayacak yarışlar hakkındaki bilgiyi Kaptan Andy Dowden verecek ve ilk günün rotasını açıklayacak. Yarışa motorlu yatların yanı sıra yelkenliler de katılacak.
İlk gün yelkenlilerin yarışına sahne olacak, konuklar yarışları motoryatların güvertesinden izleyecek. Ardından da hızlarıyla 'hava atmak' isteyen motoryatlar sahne alacak. İlk günün akşamında ise özel bir etkinlik var.

YELKENLER NEFESLE ŞİŞECEK
Superyachts Rendezvous'un en önemli özelliği sürekli eğlence, kokteyl ya da başka bir etkinliğin olması. Örneğin ilk gün yarış rotası açıklandıktan sonra yatlarda kokteyl yapılacak. Yarış bitince akşam saatlerinde başka bir kokteyl başlayacak. İlk akşam yapılacak kokteylin sponsoru Feadship Royal Dutch Shipyards.
Organizasyonun en heyecanlı etaplarından biri olan Feadship Challenge da ilk günkü yarışların hemen ardından başlayacak. Bu etapta teknelerin mürettebatları yarışıyor. Ekipler 30 dakika içinde kendilerine verilen malzemeden yaptıkları model teknelerle yarışacak. Her takımdan bir kişi, model tekneleri 10 metrelik su kanalında, yelkenleri nefesleriyle doldurarak, yarıştıracak. Yarış sırasında herkes yemek ve içmek zorunda. Yarış sonunda birinci gelen ve en iyi tekneyi yapan ekip ödüllendirilecek.

TROPİKAL AKŞAMLAR
İkinci gün ise oldukça özel. Adanın harika manzarası eşliğinde yelkenliler süzülecek. Bu yarış için özel bir rota hazırlanmış.
Yarışmacılar ve konukları ikinci gün 'tropikal bir akşam' bekliyor. Tüm tekneler özel olarak aydınlatılmış Surin Plajı'nda buluşacak. Canlı müzik, danslar, yarıştan görüntüler, özel olarak hazırlanmış yemek ve içkiler eşliğinde keyifli bir akşam geçirecek olan konuklar, yarışlar için hazırlanmış özel şampanya patlama törenini de izleyecek.
Yarışlar sırasında 'hazine avı' adlı bir oyun da oynanacak. Korsan takımları, karada ve denizde gizlenmiş ipuçlarını takip ederek hediyelerle dolu hazine sandığını bulmaya çalışacak. Geçen yıl bu yarışı çocuklardan oluşan bir takım kazanmıştı.
Dünyanın her yerinden tekne meraklılarını buluşturan bu etkinlik, dünyanın en önemli medya kuruluşları tarafından da izleniyor. Örneğin Boat International dergisi yarışların kapanış yemeğinin sponsoru. Deniz manzarası eşliğinde açık havada yenecek yemek için aşçılar uzun süredir hazırlanıyor. Egzotik eğlenceler, danslar, ılık bir hava harika bir Puket akşamıyla bir yıl daha sona erecek. Tabii öncesinde geleneksel Thai töreni yapılacak.

BORUSAN MARİNE BİZİM DEĞİL
Borusan Holding'in yeni bir şirket kurarak denizcilik sektörüne adım attığı bir süre önce basına yansımıştı. Borusan Marine adlı şirket, Fransız Trawler'ın Türkiye temsilcisi olmuş ve kısa bir süre önce ilk tekne de denize indirilmişti. Ancak Agah Uğur, 'Şirketin bizimle ilgisi yok, aslında Borusan Holding'e ait değil. Holdingin yönetim kurulu üyesi Ahmet Kocabıyık'ın kuzeni Bülent Demircioğlu, 62 yaşına geldiği için emekli olacak. Denizciliğe de çok meraklı, emekli olduktan sonra ilgilenmek üzere bu şirketi kurdu. Biz altyapı olarak destek verdik ancak bizim çatımız altında değil. Zaten adını da değiştireceğiz' dedi.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!