• $17,0074
  • €17,5304
  • 983.367
  • 2396.31
6 Ocak 2013 Pazar

Bermuda, maceracı denizcileri bekliyor

Yeni yıldan daha 'deniz'li bir tatil dileyenlere iki çok özel önerimiz var. Karayip Adaları civarında bir yelkenlide hem tayfa hem turist olmak mümkün. Ederi 2 bin 500 TL. 17 yaşından büyükseniz ve 5 bin 500 TL. pound öderseniz Kuzey Atlantik Okyanusu'nu da geçebilirsiniz.

"tekne.20130105205351.jpg"

Bu hafta, yeni şeyler deneyimlemek isteyen okurlarımıza yardımcı olayım 'macera kokan' deniz tatilleri hakkında biraz bilgi vereyim istedim. Daha önce görmediğiniz yerleri, daha farklı, daha heyecanlı ve daha önce tanımadığınız kişilerle ziyaret edebilirsiniz.
Bu tatilleri düzenleyen çok sayıda şirket var; hatta bir süredir Türkiye'deki seyahat acenteleri tarafından da pazarlanıyor. Ancak seçenekler hala oldukça kısıtlı. Bu işin merkezi İngiltere desek yanlış olmaz.
İngiltere'de farklı yaş grupları için çok farklı seçeneklere sahip turlar düzenleyen Pelican Adventures Under Sail adlı şirket, yılın ilk aylarında iki farklı tatil seçeneği sunuyor. Yetişkinlerin yanı sıra 15-25 yaş grupları için de çok özel turlar düzenleyen Pelican, turların tanıtımını 'Gerçek bir macera heyecanını yaşayın. Kendinizi keşfedin, yaşam becerilerinizi geliştirin, güveninizi kazanın ve bir ömür boyu sürecek arkadaşlıklar kurun' vaadiyle yapıyor. Özel turların hemen hemen hepsi, çok özel yelkenli teknelerle yapılıyor. Hatta geminin mürettebatı olarak da seyahat etmek mümkün. Çünkü turlarda hem denizciliği, hem de yelken yapmayı öğreniyorsunuz.
KARAYİPLER SİZİ BEKLİYOR
Pelican tarafından düzenlenen iki haftalık bir turla Karayip Adaları'nı keşfe çıkabilirsiniz. 23 Ocak'ta başlayacak olan tur, 6 Şubat'ta sona erecek. Gezi, 23 Ocak'ta St. Lucia'dan başlayacak. Ancak tura katılacak olanlar uçak biletlerini kendileri almak zorunda, Pelican'dan da yardım istemek mümkün. İlk gün teknede yol arkadaşlarının tanışması, gezi hakkında bilgilendirme ve eğitimle geçiyor. Gece, limanda geçirildikten sonra sabahın ilk ışıklarıyla 'Yelkenler fora' denilecek. St. Vincent Adası'nın kuzeyindeki Chateau Belair Koyu'nda demir atılacak. Dördüncü gün maceracıları, La Soufriere'de dağ yürüyüşü sürprizi bekliyor. Burada 1970'li yıllarda patlayan volkanik krateri görmek mümkün.
Gezinin 5 ve 6. günleri yeni bir sürpriz demek çünkü 'Karayip Korsanları' filmiyle meşhur olan bölgeye Cumberland Bay bölgesine varılmış olunacak. Gezinin geriye kalan her günü ilginç bir ada, plajlar görülecek. Fiyatı kişi başına 2 bin 500 TL.
8 Şubat'ta başlayacak bir diğer tur ise Kuzey Atlantik Okyanusu'nu geçmeyi vaat ediyor. 12 Mart'ta bitecek olan bu tur, kişi başına 5 bin 500 TL. 8 Şubat'ta St. Lucia Rodney Bay'da başlayacak olan yolculuk öncesinde kursiyer mürettebat işlemleri de yapılacak ve kapsamlı bir eğitim verilecek. Ertesi sabah yelkenler açılacak ve Martinik, Dominika, Guadeloupe, Montserrat, Antigua ve Barbuda, Anguilla, St Kitts ve Nevis adaları geçilecek. Gemi Bermuda Şeytan Üçgeni'nden geçerek İngiliz Virgin Adaları'na uğrayacak. Bermuda'da ise dünyanın her yerinden ünlülerin tatil evleri, pembe kum plajları sizi bekliyor olacak. Sırada Azores var, bu egzotik adada geçirilecek güzel vakitlerin ardında hedef İngiltere...
Kuzey Atlantik Okyanusu boyunca ve Kelt Denizi geçişi, yaklaşık 13 gün sürüyor. Yolculuk sırasında balinalar, foklar, yunuslar, deniz kuşları görebilirsiniz. 12 Mart günü gemi İngiltere'nin güney kıyısında, Weymouth'a demir atacak.
Bu iki tura katılmak isteyenler +44 (0) 1305 839476 arayabilir ya da sales@adventureundersail.com adresine yazabilir.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı