• $13,5443
  • €15,3472
  • 789.131
  • 1979.83
9 Ocak 2011 Pazar

Balıkçılığa başlamanın tam zamanı

Galata Köprüsü'nden geçerken ya da Boğaz'da yürüyüş yaparken elinde oltası, taburesine oturmuş yüzlerce balıkçı görmüşsünüzdür... Çoğumuz, 'saatlerce sıkılmadan birkaç balık için nasıl bekliyorlar ki' diye düşünmüşüzdür. Ancak amatör balıkçılık, dışarıdan görüldüğü gibi sıkıcı değil, bir o kadar heyecan verici bir uğraş.
Sabrı, doğru zamanda yerinde karar almayı gerektiren bu spor, avlanmadığınız saatlerde de araştırma yapmanızı, okumanızı, diğer balıkçıların yaşadıklarını izlemenizi de zorunlu kılıyor.
İnternette yapacağınız kısa bir araştırma size balıkçılığın ne kadar komplike bir uğraş olduğunu göstermeye yetecektir. Henüz herhangi bir deneyiminiz yoksa bu aylar balıkçılığa başlamak için ideal. İnternetteki yüzlerce balıkçılık forumlarının yanı sıra Amatör Balıkçılar Derneği ve bu konuda yazılmış onlarca kitap size yol gösterecektir. Hangi malzemeyi almanız gerektiği, nasıl kullanacağınız ayrıntılarıyla, çizimlerle, filmlerle anlatılıyor. Hadi bu hafta gidip bir takım kurun, kafa dengi birkaç arkadaşınızı, eşinizi ya da sevgilinizi yanınıza alıp balıkçılığa başlayın.  Çok zevkli olduğunu, günün sonunda keyifli bir yorgunluk içinde olduğunuzu göreceksiniz.
Bu hafta yeni başlayanlar için küçük bir rehber hazırladım. Öyle çok fazla teknik ve malzeme ayrıntısı yok, yazmak istesem bile aylarca sürer. Siz en iyisi önce yaşadığınız şehirde avlanacağınız yerleri belirleyip orada hangi balıkların yaşadığını öğrenin. Ardından avlanma tipine göre malzemelerinizi alın.
Balıkçılık kendi içinde bölümlere ayrılır.  Tatlı su, deniz, kıyı, tekne, akarsu gibi... Tekne balıkçılığı daha fazla  bilgi ve pratik gerektirdiği için kıyıda biraz uzmanlaştıktan sonra başlanmasında yarar var. Tatlı su ve deniz kıyı balıkçılığı arasında pek fazla fark yok ancak avlanacak balığın cinsine göre malzeme seçimde farklılık gösteriyor.
Hangi türü seçerseniz seçin yanınızda bulundurmanız gerekenler şunlar; kamış, makine, misina, fırdöndü, iğne ve kurşundan oluşan olta. Oltayı oluştururken önce misina, fırdöndü, iğneler ve en sonda kurşun bulunacak şekilde hazırlamak gerekiyor. Sonra mümkün olduğunca en uzağa fırlatıp misinanın boşluğunu alın, işte hazırsınız... Oltada minik vuruşlar, tıklamalar oluyorsa balık oltanın ucuna gelmiş demektir. Vuruşlar sertleşip sıklaştığında  oltayı hızlıca tek seferde çekip iğnenin balığın ağzına takılması sağlanmalı. Eğer balık yakalandıysa olta ağırlaşır ve ucundaki balığın hareketleri hissedilir. Yapılacak tek iş oltayı yavaş yavaş toplayıp balığı çıkarmak.

Balık tutmak için en uygun yerler
Uzun süredir birbirini tanıyanlar ya da birlikte avlananlar balığın hangi tarihlerde, hangi saatte, nerede bol olduğunu bilir ve paylaşırlar. Ancak bu konuda ketumluk yapanları da yadırgamamak gerekiyor, çünkü yılların deneyimiyle edinilmiş bilgiyi paylaşmak her zaman kolay değil.
İstanbul
Galata Köprüsü:
Sabahın erken saatlerinde gidip daha verimli olduğu söylenen Marmara'ya bakan tarafında yer kapmak gerekiyor. Yaz aylarında çinakop, kefal ve istavrit bolluğu yaşanıyor bu bölgede. Sarayburnu: Akınların bol oldu bu bölge fırlatma olta için uygun. Oltanıza istavrit, çinakop, lüfer, uskumru ve palamut bolca takılabilir.
Bebek Akıntıburnu: Karadeniz'den Güney'e inen balıkların geçiş noktası. Kıraça, yıl boyunca istavrit, eylül-kasım arası lüfer ve çinakop, yaz aylarında ise zargana bulabilirsiniz.
Kuleli Askeri Lisesi: Yıl boyunca istavrit, iskorpit, ekim-nisan arasında çinakop rahatça avlanabilir.
İzmir
Karaburun Kanlıkaya:
Kış aylarında tercih edilen bu noktada sargoz, çipura, koppez, sarpa gibi Ege'ye özgü balıkları yakalamak mümkün. Tekne ile çıkıp fangri, mercan, uskumru ve istavrit de bulabilirsiniz. Yaz aylarının vazgeçilmezi ise kefal.
Mordoğan İskelesi: Bolca levrek, yaz başında mırmır ve sarpa, yılın her zamanı kefal çıkıyor.
Foça: Her mevsim bereketli. Levrek ve kefalin yanı sıra sardalye, çipura, karagöz yatağı. Kayıkla açılıp mercan, çipura, izmarit, kolyoz, istavrit tutabilirsiniz.
Trabzon
Faroz Mahallesi sahilinde istavrit, barbunya, izmarit, ispariza, geceleri de eşkina avlanıyor. İstavrit ve barbunya da bolca bulunuyor.

Hangi havaları tercih etmeli?
Bu sorunun cevabı hangi balığı avlayacağınızla ilgili. Ustaların önerilerinden bazıları şöyle:
Levreği at-çekle avlayacaksan kapalı hatta hafif yağmurlu rüzgarın karşıdan tatlı geldiği havalar süperdir. (Meteoroloji bilgisi de şart) Sabah 05.00-08.00, akşam 18.00-23.00 iyidir. Dipten yemli avlanacaksanız poyraz türü dalgalı havalar verimlidir. Yemlide her saat levrek alınabilir.
Örneğin ekmekle kefal avı için ılık, berrak, hafif dalgalı havayı kaçırmayın. Saat 09.00-11.00, 16.00-18.00, 23.00-01.00 en iyi dilimler. Lüfer ve çinakop balıkçıyı şaşırtmayı seviyor. Soğuk ve dalgalı havalar tercih edilir. İstavrit için güneş batmadan önceki ikindi saatleri en verimli saatlerdir. Eşkina mutedil, güzel, sıcak havalarda akşamları gece bitene kadar. İskorpit de ılık, güzel gecelerin balığı...
Derinlerde yaşayan balıklar için hava çok önemli değil, avlandıkları saatleri bilerek çıkmakta fayda var.

Balığa ne zaman çıkmalı?
Uzun yıllar balıkçılık yapanlar, 'Denizin sağı solu belli olmaz' der ama genel kanı gün doğumu ve batımı. Geceleri balıkların bir araya toplanıp sürü halinde hareket etmesi balıkçıların işini kolaylaştırıyor. Gece yarısına az bir zaman kala buluşan balıklar, gün doğmadan birkaç saat öncesine kadar yemleniyor. Gece avlanıyorsanız ay ışığından yararlanmak gerekiyor, özellikle dolunay günlerinde gece avı çok daha zevkli... Tekne ile çıkıyorsanız küçük bir ışık yeterli olacaktır, önerimiz gece tek başına tekneyle çıkmamanız.

Ustasından tüyolar
Amatör balıkçılara ustaların verdiği ilk nasihat sabır... Bazen saatlerce bekleyip tek bir balık bile yakalamadığınız günler olacaktır. Eve pazardan alınmış balıklarla dönebilirsiniz. Ancak zamanla hem deneyimizin arttıkça hem de şansınız oldukça balıkçılığın tadını doya doya yaşayabilirsiniz. Bunun için de bazı teknikleri bilmek gerekir.
İşte tüyolar:
- İnce misina (0.25, 0.30 ve 0.40 ideal) balığı ürkütmez.
- Büyük balıklar yakalandığında misina durdura durdura, ürkütmeden çekilmeli.
- İstavrit tutarken çapa atmayın.
- Tekneyle büyük balık avında yanınızda mutlaka bir kepçe olsun. Balık su yüzüne çıkınca kepçeyle ya da kakıçla yakalayın çünkü misinanız kopabilir.
- Teknenizde mutlaka bir livar olmalı, yoksa büyük kovalar da işinize yarayabilir.
- Yeni başladığınız için iğneyi dibe takabilirsiniz, mutlaka yedeğiniz olsun.

Bunları unutmayın
Olta, olta yedekleri, yem, su, bıçak, kepçe, sudan etkilenmeyecek iyi bir çakmak, yiyecek, cep telefonu, fener, standart ecza çantası mutlaka yanınızda bulunmalı. Şu önerileri de yabana atmayın:
- Avlanacağınız bölgeyi yakınlarınıza haber verin.
- Yalnız avlanmamaya özen gösterin (kıyıda olmayacaksanız).
- Tekne ile avlanacaksanız yedek yakıt, can yeleği, kürek, telsiz gibi ekipmanlarınızı kontrol edin.
- İlkyardım konusunda bilgilenin.
- Tekneyle avlanıyorsanız ve açıktaysanız fazla alkol tüketmeyin.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı