• $15,4954
  • €16,14
  • 901.541
  • 2419.23
11 Kasım 2012 Pazar

Balık sezonu açıldı; yeni tekne alma zamanı

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yanı sıra sivil toplum örgütlerinin çabaları neticesinde bu sezon balıklar hem bol, hem ucuz. Sıra 12 metre üstündeki balıkçı teknelerinin azaltılmasında. İşte detaylar...

Bu yıl balık bol; haberler, pazardaki fiyatlar bu saptamayı doğruluyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın aldığı önlemlerin yanı sıra başta Greenpeace olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunun gösterdiği çabalar işe yaradı ve sezon bereketle açıldı.
Tekne almak ya da teknenizi yenilemek için bir diğer gerekçe de Tarım Bakanlığı'nın bu yıl aldığı bazı kararlar. Bakanlık, profesyonel olarak balıkçılık yapan tekne sayısını azaltmak için harekete geçti ve bazı sınırlamalar getirdi. Bu kapsamda boyu 12 metreyi geçen balıkçı teknelerinin azaltılması hedefleniyor. Hal böyle olunca tersaneler de Türkiye pazarındaki balıkçı teknesi sayı ve modelini artırmaya başladı. Bu hafta sizin için hem tasarımı, hem teknik özellikleriyle öne çıkan balıkçı teknelerinden küçük bir seçki hazırladık.

HEM BALIK, HEM TATİL
Tersanenin yeni modeli olan Angel Fisher orta gelir sınıfına uygun olarak tasarlandı. Trawler tipi teknenin boyu 9.5 metre. Kırmızı, yeşil, sarı, beyaz gibi farklı renk seçenekleri olan Angel Fisher'ın bir başka özelliği de gövde ve üst kısmın farklı renklerde olabilmesi. Geniş gövdesi sayesinde balık tutmanın yanı sıra güneşlenme imkanı da sunan teknede yemek salonu dinlenme alanı da olabiliyor. Geniş arka platformu sayesinde de jet-ski ve zodyak da rahatça taşınabiliyor. Havuzluğun sağ tarafında oldukça kullanışlı bir mutfak ve başaltında da 2 kişilik geniş bir kamara bulunan Angel Fisher'da tek kişilik iki ayrı kamara daha var. Kısaca teknede 4 kişi geceleyebiliyor. Yüksek bordası ve uzun platformu sayesinde iyi bir denizci olarak gösterilen teknenin teknik özellikleri de bu iddiayı destekliyor. Farklı motor seçenekleri de olan Angel Fisher'ın fiyatı 29 bin euro'dan başlıyor.

ABD'YE İHRAÇ EDİLİYOR
Amerikan tarzı tekne üretimiyle dikkat çeken Vicem, ürettiği balıkçı tekneleriyle bu sektörde haklı bir yere sahip. Vicem'in portföyünde spor balıkçılığında kullanılan beş ayrı model bulunuyor. Vicem Sport Fish tekneleri, bir hafta boyunca mazot almadan denizde kalabiliyor. Teknenin kenarlarından açılan sistemle de aynı anda 10 olta kullanmak mümkün hale geliyor.

ONLARCA OLTA
Wellcraft 30 Scarab, denizden eli boş dönmek istemeyen balıkçılar için 'şans' vaat ediyor. En üst düzeyde balıkçı ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan bu tekne çok sayıda olta tutucu, travers donanım istasyonu, 2 adet livar, depolama alanına sahip. Yatak, banyo, lavabo ve küçük bir mutfağı da olan teknede tüm boş alanlar balıkçı ailelerin ihtiyaçları için kullanılmış. 9.19 metre uzunluğundaki Wellcraft 30'un yeni modelleri 130 bin dolardan başlıyor. Ancak ikinci el eski modelleri daha uygun fiyatla almak mümkün.

UZUN SEYİR BALIKÇISI
Yeni Hattares GT63, 41 knotluk hızıyla dikkat çekiyor. Gövde ağırlığının reçine infüzyon sistemi sayesinde azaltılmasıyla hızı artırılan tekne, uzak seyire çıkmak isteyenlere hitap ediyor. Oldukça büyük ve donanımlı kaptan köşkü de uzun yolculukları daha az yorucu hale getiriyor. Salon, ada mutfak, gömme mobilyalar iç bölümü daha kullanışlı hale getiriyor.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti