• $16,566
  • €17,5636
  • 970.957
  • 2529.26
11 Mart 2012 Pazar

Aşk Gemisi de Bandırma Vapuru gibi jilet oluyor

Bir döneme tanıklık eden; insanların, ülkelerin tarihlerinde derin izler bırakan çok sayıda gemi var. Bu gemilerden biri de bir dönemin ünlü dizisi 'Aşk Gemisi'ne ev sahipliği yapan Pacific Princess... 'Aşk Gemisi', Aliağa'da sökülecek; aynı kaderi Bandırma Vapuru, Nusrat gibi çok sayıda gemi de yaşadı.

Tüm dünyada 1980'li yıllara damga vuran dizilerden biriydi 'Aşk Gemisi', orijinal adıyla 'Love Boat'...  Her hafta heyecanla beklenirdi. Geminin kaptanı Stubing, her bölümün sonunda mutlaka gemide tanışıp aşık olan birilerini evlendirir, geminin yardımsever mürettebatı aşıklara yardım eder, o arada da eğlenceli saatler yaşarlardı. Unutulmayan isimlerin diğeri de geminin garsonu Isaac. O meşhur el hareketiyle anılarda tatlı bir yeri var...
Bu unutulmaz diziye ev sahipliği yapan 'Pacific Princess-Pasifik Prensesi' artık tarih oluyor. Dizi biteli uzun yıllar oldu, gemi de tarih olacak ve hayatımızın bir sayfası daha kapanacak.
60'lı yıllarda Almanya'da inşa edilen ve 1977-87 yılları arasında dizi seti olarak kullanılan Amerikan bandıralı kurvaziyer, diziden sonra Akdeniz'de seferler yapıyordu. Denizde yaklaşık 50 yıl geçiren ve ömrünü tamamlayan Aşk Gemisi, geçtiğimiz hafta İtalya'da 4 milyon euroluk açılış bedeliyle açık artırmaya çıkarıldı. Teklif veren olmayınca gemiyi 2,5 milyon euroya Türk firması Cemsan satın aldı. Titanik'ten sonra dünyanın en popüler gemilerinden olan Aşk Gemisi, yaklaşık bir ay sonra İzmir Aliağa'ya gelecek ve söküm tesislerinde ruhunu teslim edecek. Geminin parçaları, bir başka ürün olarak karşımıza çıkabilir; kim bilir...
POTEMKİN ZIRLIHISI'NIN SONU
Denizcilik tarihi özelikle de Türk denizcilik tarihi, jilet olan 'özel' gemilerle dolu. Bu gemilerden en ünlüsü film tarihine de damgasını vuran Potemkin Zırhlısı... 1925 yılında Sovyetler Birliği yapımı olarak çekilen ve özgün adı 'Bronyenosyets Potyomkin' olan filmin yönetmeni Sergei Eisenstein. Flm, 1905 yılında Rusya'nın Karadeniz filosuna bağlı savaş gemisi Potemkin'de dayanılmaz yaşama şartlarından bezmiş mürettebatın Çar rejimine bağlı subaylara karşı başlattıkları bir ayaklanmanın sonunda gemiyi ele geçirmeleri ve sonrasında gelişen olayları anlatıyor. Filme adını veren gerçek Potemkin Zırhlısı, 1897'de Çar Hükümeti tarafından Japon tehlikesine karşı Ukrayna'daki Nikolayev Tersaneleri'nde kızağa koyduruldu. Aynı anda inşasına başlanan 'Retvizan' adlı ikizi de ABD'de Philadelphia Donanma Tersaneleri'ne verilmişti. Potemkin, 1904'te Rus Donanması'na teslim edildi. Filmde kullanılan gemi Dvenadtsat Apostolov'du. Potemkin, 1922 yılında hurdaya çıkartılarak sökülmüştü.
CHURCHILL'İN GÖZBEBEĞİYDİ
Türk denizcilik tarihiyse daha büyük dramlara sahne oldu, çünkü ülke tarihine yön veren birçok gemi korunacağı yerde hurdaya çekildi. Bunların başında Yavuz, Nusrat Mayın gibi gemiler geliyor. 1911 yılında Goeben adıyla Almanya'da yapılan Yavuz, döneminin en önemli savaş gemilerinden biriydi. Hatta İngiliz komutan Winston Churchill, Yavuz'a sahip olmayı istemiş, İstanbul açıklarına kadar takip ettirmişti. Beş milyon Osmanlı altını karşılığı satın alınan gemi, Sivastopol ve Odessa kentlerini bombalayarak Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı'na girmesine yol açtı. Uzun yıllar donanmaya hizmet veren ve birkaç kez onarımdan geçen gemi, 1950'de kadro dışı kaldı, 1975'te satışa çıkarıldı. Gemiyi İtalyanlar sökmek üzere satın aldı. Ve çok önemli savaşlara hizmet etmiş bir tarih yok oldu.
ATATÜRK'ÜN YATI DA JİLET OLDU
Acımasızca hurdaya çıkarılan bir başka gemi Ertuğrul Yatı... Adını 1890 yılında Japonya açıklarında batan Ertuğrul'dan alan gemi, İngiltere'de inşa edildikten sonra 1904 yılında İstanbul'a geldi. 1926'da donanmaya katılan Ertuğrul, 1926'dan Savarona'nın geldiği 1937'ye kadar Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edildi ve Atatürk tarafından kullanıldı. Çok sayıda ünlü konuğu ağırlayan Ertuğrul, 1937'de emekli oldu, 1939'da sökülmek üzere Bozmacı İlhami Söker'e verildi.       20 yıl Haliç'te çürümeye terk edilen gemi, 1959'da söküldü. Ertuğrul'un kardeşi olarak kabul edilen ve yine İngiltere'de yapılan Söğütlü'nün de kaderi aynı oldu. Atatürk tarafından da bir süre kullanılan bu gemi, Marmara'da uzun süre hizmet verdikten sonra 1933'te hurdaya çıkarıldı.

Çanakkale'nin fatihi söküldü, maketi yapıldı
Osmanlı Donanması'nın en meşhur gemilerinden biri olan Nusrat Mayın Gemisi, Çanakkale Savaşı'nın kahramanlarından biri olarak tarihe geçti. Döşediği mayınlarla savaşın kazanılmasında büyük katkısı olan Nusrat, 1937'de dalgıç gemisi oldu. 1962'de Kalkavan ve Kaptanoğlu'na satıldı. Uzun yıllar kargo gemisi olarak hizmet veren Nusrat, 1990 yılında Mersin'de battı. Su altından çıkarılıp onarıldı ve Tarsus'ta bir parkta sergilenmeye başlandı ama geminin ilk halinden sadece kaburgası kalmıştı.

Cumhuriyeti kurdu ama tadını çıkaramadı
Bandırma, en az Savarona kadar ünlü bir gemi. Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul'dan Samsun'a yola çıkan Atatürk ve arkadaşlarını taşıyan Bandırma, 1878'de İngiltere'nin Glasgow Kenti'nde inşa edildi. Daha sonra Yunanistan'a satıldı ve 12 Aralık 1891'de kaza sonucu battı. İstanbul'da faaliyet gösteren Rama Derasimo adlı firma tarafından satın alınarak 'Panderma' adına alan gemi, 1910'da Osmanlı Seyrisefain İdaresi'ne bağlandı. Posta vapuru olarak kullanılan Bandırma, 19 Mayıs 1919'da Atatürk ve arkadaşlarını Samsun'a getirdikten sonra yine posta hizmetine devam etti. 1924'te hizmet dışı bırakıldı. 1925'te parçalandı.

"esin.20120310235341.jpg"

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını