• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Aralık 2010 Perşembe

Anadolu Enerji: Kavgayla olmaz, gelip sorgulasınlar

Geçen haftaki yazımda Anadolu Grubu'nun enerji yatırımlarından söz etmiştim. Bu yazıma Sinop Gerze'de termik santral yapılmasını istemeyen ve YEGEP adı altında örgütlenen çevreciler büyük tepki gösterdi. Yazımda Anadolu Grubu'nun başkanı Tuncay Özilhan ÇED raporu almak için gerekli olan ön izni aldıklarını söylediğini yazmıştım. Bu, birçok kesim tarafından yanlış anlaşılıp ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu alınmış şeklinde algılandı. Oysa Anadolu Grubu, 'ÇED Raporu Özel Formatı'nı aldı, yani henüz işin başındalar.


YEGEP üyeleri çok sayıda belge ve yaptıkları eylemler hakkında bilgi gönderdi. Her iki taraf arasında büyük bir mücadele yaşandığı ortada. Tarafları karşı karşıya getiren iki konu var, birincisi lisans iptali diğeri de bölgenin SİT alanı olduğuna dair rapor. Her ikisini de biraz açalım...


Anadolu Enerji, 2009 yılında ÇED raporunu daha sonra almak üzere EPDK'dan lisans alarak çalışmalarına başlıyor. Bir grup Gerzeli Danıştay'a ÇED raporunun alınması gerektiği belirterek itiraz edip dava açmış. Danıştay da bu talebi yerinde buluyor, karşılıklı itirazlar var, dava nihai karar için Danıştay Dava İdareleri Genel Kurulu'nda görüşülüyor. EPDK da Anadolu Enerji'ye yasal süreç sonuçlanıncaya kadar herhangi bir faaliyette (ÇED dışında) bulunamayacağını belirtiyor.


Şirket de ÇED için hazırlıklarını hızlandırıyor. 'ÇED Özel Formatı' alabilmek için 3 Mayıs 2010'da Gerze'de bilgilendirme toplantısı yapılıyor. YEGEP üyeleri, toplantıyı protesto ediyor; kargaşa çıkıyor ve salon boşaltılıyor. Ama yasalar bu durumu 'Halk bilgilenme hakkını kullanmadı' şeklinde değerlendirdiği için toplantı yapılmış kabul ediliyor.
SİT alanına gelince...

Sinop Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, santralın yapılacağı alanın Bizans dönemi kalıntıları bulunduğu için SİT alanı olduğunu, sulu tarım yapıldığını ve deniz yaşamının olumsuz yönde etkileneceğini içeren bir rapor hazırlıyor. Bir taraf raporu savunuyor, diğeri yanlış bilgilerle dolu olduğunu söylüyor. Tarafsız ve resmi bilgiyi almak için ÇED Planlama Müdürlüğü'nü aradım. Yöneticiler, 'Bu raporu gördük ama yasal geçerliliği yok, resmi değil. Rapor düzenlemek  Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun görevidir. Eğer onlar burası SİT alanı derlerse resmi olarak geçerliliği olur' yanıtını verdi.


800 kişi iş başvurusu yaptı

GERZE'de çevreciler ile yatırımcı şirket arasındaki tartışma yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. Her iki taraf da kararlı, santralın kaderini ÇED raporu belirleyecek. Gerzeliler 'Sinop bir anda nükleer ve termik santrallar merkezi haline getiriliyor, biz buranın turizm bölgesi olmasını beklerken hayatımız tehlikeye atılıyor' diyor. Anadolu Enerji ise santralın Türkiye'deki eski termik santrallar gibi çevreye zarar vermeyeceğini vurguluyor. Tuncay Özilhan'ın 'eğer bir kişinin bile burnu kanayacaksa, zarar görecekse bunu yapmayız' sözünün arkasında olduğunu da yineleyerek 'Kavga ederek olmaz, halkın önemli bir kısmı bilgilenmek istiyor. 800 kişi iş başvurusunda bulundu. Gelip teknolojimizi sorgulasınlar, bu işi nasıl yapacağımızı, çevreye zararının ne olacağını konuşalım' önerisinde bulunuyorlar.


Akbank'tan yurtiçindeki ilk mevduat bankası bono ihracı

AKBANK, bir mevduat bankası tarafından gerçekleştirilmiş ilk banka bonosu ihracı için geri sayıma başladı. Ekim ayında yurt içinde TL cinsinden banka bonosu ve/veya tahvil ihraç edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunan Akbank, SPK'dan aldığı izin çerçevesinde bugün ve yarın talep toplayacak. 1 milyar TL tutarında ihracın vadesi 6 ay, getiri oranı ise benzer vadedeki referans hazine bonolarının  üzerine ek 60 baz puan olarak belirlendi.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!