• $9,3118
  • €10,853
  • 529.749
  • 1429.85
25 Aralık 2010 Cumartesi

Akaryakıtta kaçak rakamlara da yansıdı

Son günlerin en popüler konusu akaryakıt fiyatlarının yüksekliği... Konu enine boyuna tartışıldı, hükümet bayi ve akaryakıt dağıtım şirketlerinin payından şikayet etti, onlar da vergilerin yüksekliğinden. Bu tartışmanın tek faydası, her kesimin (tüketiciler hariç) şikayet ettiği promosyonların yasaklanması oldu. Fiyatların bırakın kısa vadeyi, uzun vadede bile düşeceğine dair herhangi bir emare yok ortada. Bu gerçek ortada dururken karşımızda başka bir sorun var; akaryakıtta kaçak!

Rakamlara bakalım: PETDER'in 2010 Ocak-Eylül dönemi rakamlarına göre Türkiye'de 9 ayda kullanılan toplam benzin tüketiminde bir önceki yıla göre yüzde 8.2'lik bir düşüş var. Kırsal motorin tüketimi ise yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8 azalmış durumda. Bireysel araç kullananların tercih ettiği beyaz petrol ürünlerinde de azalış yüzde 0.2 düzeyinde.

Rakamları tek başına incelediğimizde çok büyük bir sorun yokmuş gibi görünüyor. Ancak Türkiye ekonomisinin rekor kırarak büyüdüğü, otomobil satışlarının ivme kazandığı bir süreçte düşüş dramatik bir gerçeği yani kaçağı işaret ediyor. 2008 sonunda başlayan ve 2009'da can yakıcı hale gelen ekonomik kriz sürecinde yaşayan düşüşleri herkes beklenen bir sonuç olarak yorumladı. Ancak Türkiye ekonomisi 2010'un dokuz ayında yüzde 8.9 oranında büyüdü. Hatta ilk çeyrekte kıl payı Çin'in gerisinde kaldı. Otomotiv satışlarında da aynı trendi gözlemliyoruz. Yılın ilk 9 ayında hafif ticari araç satışındaki artış yüzde 10.6 oldu, adetsel olarak da 152 bin araç satıldı. Toplam satış miktarı da yüzde 11.20 artarak 312 bin araca ulaştı. Rakamlar ortada... Ekonomi büyüyor hatta rekor kırıyor, araç satışları artıyor ama yakıt tüketimi geriliyor... Yetkililere bir kez daha duyuralım.

10 No'lu yağın kaybı 1 milyar dolar
YUKARIDA kırsal motorindeki sert düşüşe dikkat çekmiştik. Ticari ve tarımsal araçlarda kullanılan kırsal motorinin gerilemesindeki en önemli pay 10 Numara yağla ilgili. Sanayide mürekkebin hammaddesi olarak kullanılan bu yağı, izinsiz, istenilen miktarda ithal etmek mümkün. Bazı uyanıklar, bu yağı ithal edip motorin olarak satıyor. TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar 'Trafikte egzoz borusundan siyah duman çıkaranlar bu yağı kullanıyor' diyor. TABGİS konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ve EPDK'ya ayrıntılı bir dosya sundu, ithalatın izne bağlanması konusunda çalışmalar başladı. Zülfikar, 'Şehrin azıcık dışında herkes sanki yasalmış gibi bu yağı satıyor, manavda bile var' dedi. Çektiği bazı fotoğrafları gönderdi, ben de sizinle paylaşıyorum...


<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu