• $13,4531
  • €15,3403
  • 786.023
  • 2085.76
20 Mayıs 2012 Pazar

32 yıllık hobi, müzelik oldu

İşadamı Lucien Arkas, İzmir'de yıllarca yaşadığı evi, Türkiye'nin ilk özel deniz müzesi yaptı. Müzede, 1980 yılından beri  biriktirdiği çok özel gemi maketleri, gemi parçaları, teknik malzemeler ve deniz temalı tablolar var...

"sergi.jpg"
Türkiye'de denizciliğin önemli isimlerinden biri olan Lucien Arkas, son yıllarda işinin yanı sıra hobileriyle de sıkça gündeme gelmeye başladı. Arkas Denizcilik'teki işlerinin önemli bir bölümünü oğlu ve kızına devreden ve şarapçılık işine ağırlık veren Lucien Arkas, kısa bir süre önce İzmir'e bir sanat merkezi açtı. Geçen hafta da memleketi ve şirketinin merkezine ev sahipliği yapan İzmir'e ikinci bir kültür merkezi kazandırdı.
Arkas, Türkiye'nin denizcilik alanındaki ilk özel müzesi olan 'Arkas Deniz Tarihi Merkezi'nin kapılarını geçen hafta açtı. Müzede, özel olarak seçilmiş, dünya ve Türkiye denizcilik tarihine mal olmuş 89 teknenin maketi, çok ünlü ressamların deniz temalı tablolarının yanı sıra, bugün kullanılmayan çok özel gemi parçaları, dalgıç kıyafetleri, pusulalar sergileniyor.
Bu eserlere ev sahipliği yapan binanın da çok önemli bir geçmişi var. İzmir'de Levantenlerin oturduğu Bornova'daki bina, Victor Whittal adlı bir İngiliz tüccar tarafından yapılmış ve uzun süre bu evde yaşamış. Arkas'ın ailesi de 1902 yılından bu yana Whittallar'ın komşusu olmuş. Arkas, 1994'te bu evi satın almış ve 15 yıl boyunca yaşamış. 'Uzun süredir boş duruyordu, satmaya da kiralamaya da gönlüm razı olmadı. Aile evimizi kızım resim atölyesi olarak kullanıyor ben de burayı restore ettirerek müze yapmaya karar verdim' diyor.
Açılış öncesi Lucien Arkas ve oğlu Bernard Arkas ile buluşup müzenin hikayesini dinledik. 'Her şey Turgut Özal'la başladı. Özal, ihracat atağı başlatıp Türk Lirası'nı korumayı kaldırınca bir nakliyeci olarak hayatım değişti. Hem işim büyüdü hem de daha çok para kazanmaya başladım. Kazandığımın bir bölümünü de sanata harcamaya başladım, koleksiyonculuğu o zaman ilerlettim' diyor Arkas.
Arkas'ın gemi maketiyle ilk tanışması da şöyle: 'Deniz ve denizle ilgili her konu hayatım boyunca ilgimi çekti. 1980'li yılların başında bir sergiyi gezerken Engin Alsan'ın yaptığı Victory isimli gemi maketini gördüm, bu beni çok etkiledi. Böylece ilk gemi maketimin siparişini verdim ve Engin Alsan'a benim için çalışmasını teklif ettim. Zamanla ekibe Metin Gürkan, Bedri Selay, Ergin Bürge, Azmi Beydeş, Nezih Bekat, Alpay Türkekul, Coşkun Güreli katıldı. Hangi geminin maketini yapacağımızı birlikte kararlaştırıyorduk, özel gemileri tercih ediyor, planlarını bulmaya çalışıyorduk. Biten maketleri evde, holding ve şirket binalarımızda sergilemeye başladık. 400 maket oldu sığmayınca bir depo tuttum sonra da bu müze geldi.'
3 katlı müzede sergilenen maketler, denizciliğin binlerce yıllık tarihine ışık tutuyor. Arkas, müzede sergilenecek eserleri seçerken, denizciliğin nereden nereye geldiğini göstermek istediklerini; sıralamayı da ona göre yaptıklarını söylüyor. Merkezde 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ve 67 tablo var. Üç kattan oluşan merkezin 1. katında sizi dev miyar pusulalı dümen dolabı karşılıyor. Bandırma Vapuru, Savarona Yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra Kristof Kolomb'un kaşif gemileri de bu katta yer alıyor.
2. katta bulunan 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan geniş yelpazede görülecek gemi maketleriyse denizciliğin tarihsel gelişimi anlatılıyor. Maketlere ünlü deniz ressamları Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi isimlerin tabloları da eşlik ediyor. Zemin katta ise savaş gemileri, denizcilik malzemeleri var.
Arkas Deniz Tarihi Merkezi, salı ve perşembe günleri açık.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi