• $17,9663
  • €18,2118
  • 1025.19
  • 2877.81
16 Haziran 2022 Perşembe

Yedili Masa ve paydaşları

Hayır, Altılı Masa değil. O sadece milletin önüne konulan ve servis edilen bir görüntü. Perde arkasına bakılırsa, aslında masada yedi asli aktör var. Yetmez, bir de dışarıda bunların paydaşları bulunuyor...

Milletin önüne konulan fotoğraf, buz dağının görünen bölümü.

HDP de o masanın bir parçası. Hatta eskilerin değimi ile mütemmim cüzü! Yani, ayrılmaz, ayrılamaz, tamamlayıcı bir bölümü. Öyle olmasa, zaman zaman oraya yönelik ayar verme çabaları içine gider mi? Haydi "dışarıdan gazel okuyor" diyelim. O durumda da "Sen kimsin, sus ve otur yerine" denilmez mi?

Denilmediğine, denilemediğine göre, oraya Yedili Masa adını vermek daha uygun olur. Ama yetmez. HDP hakkında Anayasa Mahkemesi'nde bir kapatma davası var. Gerekçesi ise, PKK denilen terör örgütü ile iç içe, el ele, kol kola olması. Ayrıca, Diyarbakır'da anneler yüzlerce gündür HDP binası önünde bağırıyorlar. PKK'nın asker alma birimi gibi çalıştığını söyledikleri HDP'den evlatlarını istiyorlar.

Fotoğrafa böyle bakıldığında, o masaya ayar vermek isteyen başkalarının da olduğu görülür. Kılıçdaroğlu'nun "hakları iade edilecek" dediği FETÖ iltisaklı oldukları gerekçesiyle kamudan atılan KHK'lıları ve diğer destekçileri saymıyorum bile...

***

HDP'nin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Altılı Masayı hedef alan bir açıklama yaptı. Ne dedi?

Hep birlikte el ele vererek, "müzakere ve mutabakatla ortak bir aday çıkarılmasını" istedi. Aksi takdirde partilerinin Cumhurbaşkanlığı Seçimine kendi adayını çıkararak gireceğini söyledi.

Demek ki Sancar'la o masa arasında bunu söyletebilecek bir ilişki, irtibat ya da hedef birlikteliği var. Yetmez, devam edelim. HDP'li bazı isimler zaman zaman ortaya çıkıp, "Şu olursa kabul ederiz, bu isim aday gösterilirse kabul etmeyiz" türünden açıklamalar yapıyorlar. Nereden alıyorlar bu cesareti? Hangi sıfatla bu açıklamaları yapıyorlar? Hangi hedef doğrultusunda ortak bir adaydan bahsediyorlar?

Diyelim ki haddi aştılar. Hariçten gazel oluyorlar. Arada hiçbir ilişki ya da irtibat yok. O durumda da o masada oturanların birinin çıkıp, "Siz de kim oluyorsunuz? Hangi sıfatla bize ayar vermeye çalışıyorsunuz?" diye sorması gerekmez mi?

Öyle bir çıkış yaşanmadığına ve herkes sessiz kaldığına göre, Altılı Masa yerine rahatlıkla Yedili Masa'dan bahsedebiliriz.

***

Onlar "ne, neden, niçin" gibi sorulara cevap vermiyor, suskun kalıyorlar, ama ben söyleyeyim:

Hedef birliktelikleri kesin. Tamamında bir Erdoğan alerjisi var. Hepsi Erdoğan'ı göndermekten bahsediyor.

Hepsi ortak bir söylem içindeler. Her söyledikleri aynı kapıya çıkıyor. "Erdoğan gidecek, dertler bitecek" anlamına gelecek tekerlemeleri tekrarlıyorlar.

Hep birlikte batılı ülkelerin büyükelçileri ile halvet olup güç devşirmeye çalışıyorlar.

Genellikle de Türkiye'nin dev yatırımları ve attığı adımlara karşı çıkıp istismar siyaseti yapıyorlar.

O yüzden Yedili Masa diyorum. Cumhur İttifakı'nın karşısında Yedili Masa ve paydaşları var. Bakmayın zaman zaman farklı sesler çıkarıyor gibi görünmelerine. Nihayetinde hepsi aynı hedef doğrultusunda ve aynı noktada birleşiyor.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Assos kazısında yeni bulgu! 2 bin 200 yıl sonra ortaya çıktı

İnsanların ne kadar acımasız olduğunu gösteren fotoğraflar

Defne Samyeli Deren Talu ve Derin Talu hakkında konuştu: Göz önünde bulunmanın faturaları!