• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
30 Nisan 2014 Çarşamba

Rahip misin sömürge valisi mi?

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’tan bahsediyorum. Türkiye’ye geldi, üstüne elzem olmayan işlere karıştı. Twitter ve You Tube “yasaklarından” başladı; MİT Yasası’ndan, Gezi olaylarına kadar her konuda görüş beyan etti…
Dün de Başbakan Erdoğan’dan zılgıtı yedi:
-Bunlar çirkin şeyler. Ülkemizin iç işlerine karışılmasına asla tahammül edemeyiz.
Erdoğan, ardından AK Parti’nin Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Almanların ayıplarını tek tek sıralayıp bir noktanın altını çizdi:
-Almanya’da vatandaşlarımız öldürülüyor. Bunun hesabını veremeyenler, gelip bize hesap sormasın.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
***
Peki bir tek bu mu var?
Tabii ki değil. Almanların günah defterleri hayli dolu. Tıpkı Ziya Paşa’nın “Onlar ki âleme verirler nizamat, bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde” dediği gibi!
Soykırım suçlusu olduklarını zaten kendileri kabul ediyorlar. 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler 6 milyon Yahudi’yi katletti.
Günah defterinin sayfaları devam edip gidiyor…
Afrika’da ölüm makinesi gibi çalıştılar. 1904 ve 1907 yılları arasında Namibya’da Hererolar ve Namalar’dan tam 75 bin kişiyi öldürdüler. Bunların içinde yaşlılar, çocuklar ve kadınlar da vardı.
Yakın tarihte hepimizin gözünün önünde yaşandı…
Yugoslavya’yı, Almanlar paramparça etti. Hırvatlar ve Slovaklara tonlarca silah veren Almanlardır. O bölgedeki pek çok planlı katliam Almanların verdikleri silahlarla gerçekleştirildi.
Bugün de Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının yaşadıkları ortada. Eziliyor, itiliyor, kakılıyorlar. Sık sık ırkçı muamelelere maruz kalıyorlar. Alman liderlerin içinden entegrasyonu “asimilasyon” olarak gördüğünü söyleyenler bile çıkıyor.
***
Gauck, hiç sıkılmadan Türkiye’deki Gezi olaylarını da eleştirdi. Tabii, “paralel yapı”dan sözde “bağımsızlıkçı” sola kadar pek çok çevreyi mutlu, mesut ve bahtiyar etti.
Peki kendileri ne yaptı?..
Türkiye’dekinden farklı mı davrandılar?
Hayır tabii ki, biz bir yaptıysak, onlar on yaptı.
Alman vatandaşları, Stuttgart’taki tren garı inşaatını protesto etmek istediler. Binlerce insan sokaklara döküldü.
Alman polisi ise, gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Yetmedi, bitmedi, ardından “coplu taarruz” başladı. Pek çok kadın ve çocuk yerlerde sürüklendi. Yaşanan bu görüntülerin tartışılmasına bile izin verilmedi. Alman polisi, “müdahale etmek zorundayız” dedi ve tek bir eleştiri dahi kabul edilmedi.
2013 yılının 1 Mayısı'nda da aynısı oldu. Polis tarafından Hamburg’da binlerce kişiye son derece sert müdahaleler yapıldı.
Rahip asıllı Joachim Gauck o zaman sesini çıkarttı mı? “Olmaz, olamaz, korkmayın bu göstericilerden” dedi mi?
Hayır demedi. Bizim önümüze “kabahat” olarak koyduklarını, kendileri için “hak” olarak gördü. Şimdi Türkiye’ye gelmiş, “gak-guk” ediyor. İleri geri konuşuyor, bize akıl vermeye çalışıyor.
Müstemleke ülkesi mi burası?
Gauck, kendisini sömürge valisi mi sanıyor?
***
Alman Cumhurbaşkanı’nın sözleri, hem diplomatik nezakete aykırı; hem de gerçek dışı. Birileri eline bir şeyler tutuşturmuş, burada o ezberleri insanların önünde tekrar ediyor. İçine girdiği tavır hem incitici, hem de oldukça çirkin.
Ama alkışlayanlar var…
İşte bizim problemimiz de burada. Bu tür insanları “sömürge valisi” konumuna biz getiriyoruz. Kendi ülkelerinde ya da bir başka Batı ülkesinde ağzına alamayacağı sözleri biz söyletiyoruz. Önce kendi kendimizi gammazlıyor, adamları yanlış bilgilerle dolduruyor, sonra da karşılarına geçip alkışlıyoruz.
Konuşurlar tabii, neden konuşmasınlar?
Siz mazoşist gibi kendinizi hırpalattırmak için çırpınırsanız, Gauck gibi bu görevi yapmaya talip olan çok adam çıkar…

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…