• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
9 Şubat 2022 Çarşamba

Neyi güçlendirecekler?

Özlenen ve hedeflenen ne? Söyleyeyim: Kılı kırk yaran ince hesaplar, sonuç vermeyen nafile turlar. İlaveten itiş, kakış, kavga dövüş, patinaj ve daha bir dizi problem...

On yıllarca bizzat yaşadık ve denedik bunları.

Şimdi tekrar olmayanı oldurtmaya çalışma hevesi ve geriye dönüş özlemi var. Daha düne kadar yerden yere vurdukları "Buna mutlaka bir çözüm bulmak lazım" diye sızlandıkları Parlamenter Sistemi güçlendirerek geri getireceklermiş!

Nasıl olacak bu? Neresini budayacak, hangi tarafını güçlendirecekler?

Şimdilik işin o yanı belli değil. Ama planladıkları bu! O sebeple CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile tekrar bir araya gelecekler. CHP, İyi Parti, S.P, D.P, G.P ve Deva Partisi, getirmek istedikleri Parlamenter Sistem üzerinde çalışmalar yapacaklar.

***

Olmaz, yeniden geri gelmez, ama gelirse eyvah ki ne eyvah!..

1970'li, 1980'li ve 1990'lı yıllara geri döneceğiz. Prangaları ayağımıza takacağız. En ufak bir ayrıntıyı çözmek için kıvranıp duracağız. Koalisyon hükümetlerinde ülkenin meselelerini çözmek için tarafların keyfinin olmasını bekleyeceğiz.

Sayıyı tamamlamak ve hükümet kurmak için koalisyonun küçük ortaklarına taviz üstüne taviz verilecek. Hatta, ayakta kalabilmek için bağımsızlara bakanlıklar tahsis edilecek. Her bakanlık, ayrı telden çalacak. Her makam, koalisyon ortaklarının kurtarılmış bölgesi ve kadrolaşma merkezi olacak.

Bu arada devreye sivil toplum örgütleri, medya organları, bilmem hangi sermaye grupları girecek. Her bir ortak, onlardan biri ya da birkaçıyla ittifaklar oluşturacak. Vesaire, vesaire...

Ağaç kovuğundan çıkıp gelmedik. Biliyoruz, yaşadık ve gördük biz bunları. Bakanlık adı altındaki dükalıklara şahit olduk.

***

Küçücük bir örnek vereyim isterseniz. Refahyol İktidarı yıllarıydı. Adalet Bakanlığı, Refah Partisi'ne verilmişti. Medyadan yükselen baskılar ve dayatmalar üzerine Başbakan Necmettin Erbakan ile koalisyon ortağı DYP'nin Genel Başkanı Tansu Çiller bir araya geldi. Yalan haberlerle mücadele etmek için kanuni düzenleme yapılması konusunda anlaştı.

Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan çalışmalara başladı. Bir kanun tasarısı ortaya çıktı. Ama olmadı. Çünkü, DYP'li Bakan Namık Kemal Zeybek, o düzenlemeye karşı çıktı. Direndi, imzalamadı. Kendisinin daha kapsamlı ayrı bir çalışma yaptığını söyledi.

Bakan Zeybek, o dönemde büyük ve etkili medya patronlarından Aydın Doğan'ın bacanağıydı. Ne Erbakan söz geçilebildi, ne Çiller. Olmadı o düzenleme yapılamadı. Bunun gibi daha o kadar çok örnek var ki! Yazdım bu ve koalisyon dönemlerinde yaşanan pek çok olayın ayrıntılarını kitabım Kara Kutu'da.

Şimdi o dönemler geri getirilmek isteniyor! Hem de (nasıl olacaksa) güçlendirerek!

***

1970'lerin sonunda bu ülkede Meclis Başkanı seçilemiyordu. Meclis kilitlenmiş, herkes bir tarafa çekip direniyordu. Bu kilitlenme, 1980 Darbesi'nin gerekçeleri arasında yer aldı.

Şimdi, geçmişte o yerden yere vurulan yıllara geri dönmek isteniyor. İşte 6 siyasi parti temsilcileri bunun için bir araya gelecekler. Ne diyeyim, sözün bittiği yerdir burası!

<p>Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listes

Dağ keçileri Palu Kalesi'nde görüldü

İstanbul Gaziosmanpaşa'da toprak kayması! 30 ev tahliye edildi

Antalya'da otel çalışanlarını taşıyan servis devrildi! 19 kişi yaralı

Kontrolden çıkan araç, park halindeki 14 araca çarptı