• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
17 Mayıs 2023 Çarşamba

Ne vereyim abime?

Çok kirlendi siyaset, çok... Jel misali bulunduğu kabın şeklini alan insanlar türedi. Meral Akşener'in dediği gibi "kumar", Sinan Oğan'ın dile getirdiği şekilde "pazarlık" masaları oluştu.

Esnaf pazarlığına döndü bu iş. Sofralar kuruldu, yenildi içildi. "Ne vereyim abime" muhabbetleri yapıldı. Sonuçlar ortada: Kimi o masadan hak etmediği kadar götürdü, kimi de havasını aldı.

Ama bitmedi. Seçim ikinci tura kalınca, yine aynı tablo ortaya çıktı. Bir defa daha mevcut durumu kâra çevirmeye çalışanlar belirdi. Şimdi de Sinan Oğan, peşine takılan yüzde 5'lik tepki oylarını siyasi ranta çevirme hesapları içine girdi. "Bedavadan ortak olmayacağız, bakanlık taleplerimiz olacak" türünden sözler sarf etti.

Gerçekten çok kirlendi siyaset. Eskiden olmazdı, yaşanmazdı bunlar. Bir duruşu ve omurgası vardı siyasetçilerin. Kimin kiminle yol yürüyeceği belliydi. Artık kimin kimine iş tuttuğu belli değil. Şimdi bütün izler birbirine karıştı.

Üç-beş oy için "Ne vereyim abime" diyen işportacı siyasetçiler ve onlarla pazarlık yapanlar türedi.

***

Ama olmadı işte, tutmadı. Anadolu irfanı, bu ucuz çadır tiyatrosunun figüranı olmayı reddetti.

Seçim ikinci tura kaldı. Onun da sonucu belli. Çünkü birinci turun sonunda tablo şekillendi. Erdoğan önde, Parlamento çoğunluğu yine Cumhur İttifakı'na geçti. Seçmen bu şartlarda bir defa daha Erdoğan diyecek. Aksi takdirde Türkiye kilitlenecek, idare edilemez hale gelecek.

Millet İttifakı kanadında derin bir yıkım ve hayal kırıklığı var. Kılıçdaroğlu o yüzden masa tokatlıyor. İkinci Tur için Erdoğan'a yüzde 60'lar civarında bir destek görünüyor. Tabii ki büyük hatalar yapılmaz ve rehavete kapılıma olmazsa!

Şimdiden "Bitti bu iş" demek mümkün. Üstelik bunu sadece ben söylemiyorum. Artık Halk TV'ye çıkan isimler bile dillendiriyor. Görünen köy de kılavuz istemiyor.

Herkesin kendisi ve çoluk-çocuğu ile ilgili, geleceğe yönelik hesapları var. Kimse "topal ördek" konumuna düşecek Kılıçdaroğlu'na oy verip, ülkenin önünü tıkamak istemez.

***

Ayrıca, şapka düştü, kel görüldü artık...

Bakın sosyal medyaya, FETÖ'cüler, PKK'lılar ve Batılı emperyalist güçler nasıl da dövünüyor! Kılıçdaroğlu'nun içine düştüğü ruh halini onlar da yansıtıyor. Kaybettiler, umutları çöktü çünkü! Azıcık tereddüdü olanlar varsa da silkindiler. Onlar da bu tabloyu görüyorlar.

Üstüne bir de sonuçlardan dolayı başta depremzedeler olmak üzere millete hakaret ve küfürler edenleri koyun. Ayrıca, seçim öncesi henüz iktidara gelmeden atılan diktatörlük tehditlerini ekleyin.

Bakın, birkaç saat içinde ortaya çıkan yalanlar, dezenformasyon çabaları ve algı operasyonlarından hiç bahsetmiyorum. Tamamı milletin gözünün önünde gerçekleşti ve çöktü. Kullanılacak malzeme ve istismar edilecek pek bir şey kalmadı ellerinde.

Olmadı, Türkiye'ye şaşı bakan çevreler, umduklarını bulamadılar. Bu ülkeyi tökezletemediler. FETÖ menşeli kaset ve iftira kampanyaları da işe yaramadı. Çünkü operasyonlara karşı millet şerbetlendi artık.

Başladı Türkiye Yüzyılı. Biz rahatız, başaramadılar, kaybettiler yine. Karalar bağlayıp onlar düşünsün!

<p>Öz vatanında mülteci doğdu. 29 Ekim 1962 yılında Gazze'nin  güneyinde, Han Yunus Mülteci Kampında

HAMAS'IN GAZZE SORUMLUSU YAHYA SİNVAR KİMDİR?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!