• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
9 Mayıs 2019 Perşembe

Milliler dünya karmasına karşı

Heyecan dorukta. Yer İstanbul, tarih 23 Haziran. Milli Takım, Dünya Karması karşısında sahaya çıkacak!

Bir tarafta eski Alman Cumhurbaşkanı Christian Walff, Alman Yeşiller Partisi Meclis Başkanvekili Cladia Roth, AP Türkiye Raportörü Kati Piri destekli Ekrem İmamoğlu var. Diğer yanda milli forma ile Binali Yıldırım.

Tribünler ise şimdiden dolmuş durumda. Mesela kaçak Can Dündar göze çarpıyor. Hemen yanında FETÖ’cü Emre Uslu var. Kandil’deki terör baronları yan yana dizilmişler. İmamoğlu lehine sloganlar atıyorlar.

Kameraların tespitleri bunlar! Tribünlerin fotoğraf kareleri!

Dünya Karması elindeki bütün kozları sahaya sürmüş durumda. Son günlerde yaşadıklarımıza bakılırsa, çok iyi hazırlandığı ve organize olduğu belli! Tribünler “Bu maçı alacağız başka yolu yok” sloganları ile inliyor. Ayrıca, maçın hakemlerine küfür ve hakaret dolu çirkin tezahüratlar yapılıyor.

İşte bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu manzara bu!

***

YSK’nın iptal kararının ardından CHP yeni bir taktik geliştirdi. Algı operasyonlarını iyice artırdı. “Geniş Cephe Stratejisini” uygulamaya soktu.

Önce Türkiye Komünist Partisi Adayı Zehra Güner Karaoğlu, Ekrem İmamoğlu lehine adaylıktan çekileceğini duyurdu. Arkasında 10 bin 492 oy var.

Ardından Emekçi Hareket Partisi destekli bağımsız aday Özge Akman “Ben de İmamoğlu lehine çekiliyorum” dedi. O da 31Mart’ta 2 bin 437 oy almıştı.

Bir de Türkiye Komünist Hareketi varmış. Aysel Tekerlek isimli birini çıkarıp bin 520 oy almışlar. O da “İmamoğlu” deyip çekildi.

Hesaplar tutarsa, “din afyondur” diyen bu kitleden 31 Mart öncesi Yasin okuyup, o cami benim, bu cami senin gezen İmamoğlu’na 14 binden fazla oy gidecek.

Ama “yetmez” diye düşünüyorlar! O yüzden gözlerini DSP’ye diktiler. CHP Heyeti, DSP’yi ziyaret edip, “adayınızı çekin” baskısı yapmaya başladı. DSP’nin İstanbul Adayı çekilmeye niyetli. Teşkilatlar da ağırlıklı olarak aynı görüşte. Genel Başkan Önder Aksakal ise “devam edilmesi gerektiğini” düşünüyor. Bu hafta sonu görüşülüp bir karar verilecek.

Ama DSP konusunda CHP’nin gözden kaçırdığı bir gerçek var. DSP, ilçelerde 110 bin civarında oy aldı. Büyükşehir’de ise bunun 80 bini İmamoğlu’na, 30 bini de kendi adayına gitti. Bu da gösteriyor ki o 30 binlik kitle İmamoğlu’na sıcak bakmıyor. DSP seçime girmezse, 23 Haziran’da Binali Yıldırım’a yönelebilirler.

Kağıt üzerindeki hesaplar sandığa yansımayabilir!

Yine de seçim öncesi mühendislik çalışmaları devam ediyor. İmamoğlu cephesi kılı kırk yaran hesaplar içinde. Öylesine bastırıyorlar ki, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi figürleri bile artık açıktan piyasaya sürdüler. Amaç belli: 23 Haziran öncesi Erdoğan, Bahçeli ve Yıldırım karşısında iç ve dış destekli büyük bir cephe oluşturmak!

***

Bir yanda Cumhur İttifakı var. Karşısında da batıdan açık destek alan Millet İttifakı ve en soldan en sağa kadar birbirine benzemezlerin birlikteliği.

Sadece İstanbul seçimi olmaktan çıktı bu iş! Dünya Karması ile Milli Takımın karşılaşmasına döndü. İyi anlatmak lazım seçmene!

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri