• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Haziran 2016 Çarşamba

İşte terörün çirkin yüzü

Alanda çekilmiş fotoğraflar bunlar, tamamı gerçek. Terör ve teröristle mücadelenin bir başka boyutunu ortaya koyuyor. Bu fotoğraflara “İşte teröre karşı şiddet ve kararlılık, halka şefkat” adını verebiliriz. Ya da “İşte terörün çirkin yüzü” diyebiliriz. Bir asker, eli-ayağı tutmayan yaşlı bir kadını sırtına almış taşıyor… Belli ki terörün tehlike saçtığı alandan uzaklaştırıyor…

Bir polis, bir kız çocuğunu kucağına almış, seviyor… Yere çömelmiş bir asker, 5 yaşlarındaki bir erkek çocuğuna şeker veriyor ve şakalaşıyor…
Bir rütbeli de soğuktan elleri üşümüş miniğin elini avuçlarının içine almış, ağzı ile üfleyerek ısıtmaya çalışıyor… Şimdi hiç biri hayatta yok. Kimi terörist kurşunları, kimi de kahpe bombalı tuzaklarla şehit edilmiş. Yaşasalardı, belki yine alanda olacaklar, belki de yine vatandaşa el uzatmaya, şefkat dağıtmaya davam edeceklerdi.

İşte terör denilen bela böyle bir şey...

İnsana dair her türlü değerden alabildiğine uzak! Oldukça sinsi, son derece kahpe ve aynı zamanda çok acımasız! İyi ve güzel olan ne varsa, tamamına düşman!

***

PTT Genel Müdürlüğü, bu fotoğrafları almış, yüzleri mozayiklemiş ve bayram tebriği haline getirmiş.
O fotoğrafların yanına da “Size Minnettarız” yazılmış. Tam 300 bin adet basılmış. 81 ildeki 4 bin 500 noktaya gönderilmiş. Bu kartların yanına bir de terörle mücadelenin yoğun olduğu yerlerdeki 128 askeri birlik ya da polis noktasının listesi eklenmiş. İsterseniz oralara, dilerseniz bir başta noktaya, ya da askerdeki bir yakınınıza gönderin. Üzerine de dileğiniz mesajı yazın. Bayram boyunca ücretsiz. Dün TBMM’den mesajımızı yazıp, altına imzamızı atarak biz gönderdik. Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar da gönderdiler. İyi düşünülmüş, güzel bir hizmet.
PTT, terörle mücadelede elini taşın altına koymuş. Bayram için son derece anlamlı bir çalışma yapmış. Topluma önemli bir mesaj vermiş. Bütün kamu kurumları da benzer çalışmalar yapabilir. Çünkü… Terörle mücadele, sadece asker ve polisin görevi değil… Aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk. Hep birlikte el ele vererek yürütmemiz gereken milli bir mücadele!

***

Üzerinde çalışılan bir başka proje daha var. O da terörle mücadele gazileri ile ilgili.
Türkiye’nin en büyük spor organizasyonu olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyatı, önümüzdeki sene Samsun’da yapılacak. Türkiye’ye 110 ülkeden sporcular gelecek ve 20 branşta yarışacak.
İşte bu olimpiyatın açılışında engelli terörle mücadele gazilerinin de yer aldığı muhteşem bir gösteri yapılması planlanıyor. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temasa geçildi. Proje, Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Opera ve Balesi gibi kurumlardan da destek alınarak gerçekleştirilecek.

Böylece…

1)Terörle mücadele gazilerine sahip çıkılacak.

2)Bütün dünyaya “işte terör bu” mesajı verilip, Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütlerinin gerçek yüzü gösterilmiş olacak.

Böylece Gençlik ve Spor Bakanlığı da terörle mücadelede elini taşın altına koyacak. Bakan Çağatay Kılıç, şimdiden bu proje üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi.
Darısı diğer kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin başına!

***

Elbette bizim de medya olarak üzerimize düşenler var… Öncelikle bir noktanın altını çizelim: Terör bir insanlık suçudur ve içinde yaşadığımız toplum için de en büyük tehdittir.
Bu konuda “tarafsız yayıncılık” gibi bir tez ileri sürülemez. Terör ve teröristin ekmeğini yağ sürecek davranışlar içine girilemez. Böyle bir davranış, insanlığa karşı işlenen bir suça ortak olmaktır.
Bizler de teröre karşı net bir tavır almak zorundayız. Sadece terör örgütlerini ve teröristleri lanetlemek de yetmez.
Aynı tavrı, onların destekçilerine karşı da göstermek ve aramıza mesafe koymak durumundayız. “Basın özgürlüğü” mü diyorsunuz? Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Hiçbir özgürlük, kimseye ve hiç bir zümreye, insanların en temel hakkı olan yaşama özgürlüğünü yok etme hakkı vermez, veremez. Olmaz, olamaz böyle bir özgürlük.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi