• $18,1107
  • €18,2055
  • 1016.41
  • 3020.2
13 Haziran 2014 Cuma

IŞİD, Kandil’i söndürür mü?

Şaka gibi! IŞİD, ABD işgal kuvvetlerinden çok daha hızlı hareket etti. Irak askerleri tabana kuvvet kaçtı. Peşmerge geri çekildi. Şimdi Bağdat’a doğru ilerliyor…
Oysa, Irak Başbakanı Maliki, nasıl da kabarıyordu. Daha düne kadar “Türk askeri sınırlarına çekilmezse gereğini yaparız” diyordu. Nasıl bir kuru gürültü olduğu şimdi daha iyi ortaya çıktı.
Şu tabloya bakın:
Kürt bölgelerini çıkarın, IŞİD’in ele geçirdiği alan, neredeyse Irak Merkezi Hükümeti’nin kontrol ettiği bölge kadar. Üstelik sürekli yeni yerler ele geçiriyor.
Peki, bütün bu gelişmeler IŞİD’in çok kuvvetli olmasından mı kaynaklandı? Tabii ki değil. Irak Hükümeti’nin oldukça zayıf ve zavallı olması bu sonucu ortaya çıkarttı.
Dün değildi ama IŞİD şimdi güçlü!
Irak makamlarının yaptıkları açıklamalara göre, batıdaki pek çok petrol boru hattı ve rafineriyi ele geçirdi. Musul’da Merkez Bankası’ndan 400 milyon doların üzerinde para kaldırdı. Diğer bütün bankaları ve devlet kasalarını yağmaladı. Birkaç günde köşeyi döndü. Milyar dolarlık bir güç haline geldi.
Silah tüccarları şimdi ellerini ovuşturuyor. Çünkü IŞİD bunlarla silah alacak. Gücüne daha büyük güç katacak. Hemen engellenmezse bölgede sağlam kökler salacak.
Ne diyordu Türkiye 2 yıldır?..
Acil tedbir alınmaz ve müdahale edilmezse Irak ve Suriye’deki otorite boşluğunun radikal örgütleri palazlandıracağını söylüyordu.
Aynen öyle oldu!
***
Bu örgüt, önce Suriye’nin kuzeyini ele geçirmişti. Türkiye ile Suriye arasında 911 kilometre sınır olduğu düşünülürse, biz zaten IŞİD’le çoktan komşu olmuştuk. Irak’ta da aynı sonuç ortaya çıkarsa, 1.200 kilometrelik bir alanda onlarla birlikte yaşayacağız.
IŞİD, El Kaide menşeli bir örgüt. Hatta daha acımasız olduğu bile söylenebilir. Hatırlarsınız, bir ara görüntülerini izlemiştik. Öldürdükleri insanların karınlarını deşerek iç organlarını dışarı çıkarmışlardı. İçlerinden biri de yüreğini eline alıp afiyetle yemişti.
İşte, bunlar onlar!
Ama biz alışığız, şerbetliyiz. Açın interneti bakın. En acımasız terör örgütleri sayılırken, ilk sırada Tamil gerillaları yer alıyor. Ardından da PKK terör örgütü geliyor. IŞİD’in atası olan El Kaide ise daha arka sıralarda bulunuyor.
IŞİD, Suriye’de zaten PYD ile çatışma halinde. Irak’ta biraz daha ilerlerse PKK ile de karşı karşıya kalacak. Birbirlerine çok benziyor, benzemesine de… Anlaşma ve uzlaşma ihtimalleri oldukça düşük.
Çatışacaklar…
Kimin daha acımasız olduğunu işte o zaman göreceğiz!
***
İnternette bir IŞİD komutanının açıklamasını okudum. Kaçırılan Başkonsolosluk personeli için “Sünni ve Hanefi inancına sahip olduklarından dokunmayacak, bırakacağız” değerlendirmesini yapıyordu.
Peki ya içlerinde bir Alevi vatandaşımız bulunsaydı, ne olacaktı?
Herhalde kafasını kesip Ankara’ya postalayacaklardı.
Buradan Musul ve Kerkük’te yaşayan Türkmenlere gelmek istiyorum. İçlerinde bol miktarda Şii var. Şu anda hepsi de ciddi tehlike altında. Üstelik Kuzey Irak’ta iyi kötü herkesin bir silahlı gücü bulunuyor. Silahsız olan tek topluluk Türkmenler.
Türkiye o insanları korumak zorunda. Ayrıca, 1926 Ankara Anlaşması’na göre, Musul’da garantör ülkeyiz.
Demem o ki…
Bizim sıkıntımız sadece Başkonsolosluğumuzdan kaçırılanlarla alıkonulan TIR şoförleri değil. Türkiye’nin başka sorumlulukları da bulunuyor!
Sıkıntılarımız çok ama önümüzde gelişmeleri lehimize kullanacağımız geniş alanlar da var. Öncelikle haklı çıktık. Ne dediysek o gerçekleşti. Amerika’ya Okyanus aştırıp Afganistan’a götüren tehlike bizim burnumuzun dibinde belirdi. Sıkıntı sadece bizim değil, onların da sıkıntısı.
Bu tablo iyi değerlendirilirse Türkiye’nin elini güçlendirebilir. Önümüze tarihi fırsatlar çıkabilir.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi