• $9,5675
  • €11,105
  • 554.441
  • 1518.37
30 Haziran 2016 Perşembe

İktidardır katil, iktidar!..

Çevrede ne olup bittiğini irdeleyecek kadar aklım erdiği günden bu yana biz aynı filmi izliyoruz. 30-40 yıllık, belki de daha eski bir film bu…
Kısaca ifade etmek gerekirse, “Nerede bu devlet” ya da “Katil iktidar”dır adı.
Ülke sorunlarından çok uzak, hep elini taşın altına koymaktan kaçınan eyyamcılar, genellikle “nerede bu devlet” adını kullanırlar. Marjinal tipler, yasa dışı örgüt militanları, ya da ülke ve millet düşmanları “katil iktidar” diye bağırarak özetlerler içlerinde bulundukları durumu. İktidarda kim olursa olsun fark etmez… Arkasında ne kadar halk desteği olursa olsun, durum değişmez…
Türkiye’nin çok fırtınalı günlerinde öğrencilik yaptım ben. Çoğunlukla okullarda ve öğrenci yurtlarında bir araya gelirler ve sokaklara dökülürlerdi. Ellerinde taş ve sopalar, sağa sola saldırarak, sloganlar atarlardı:
-Katil iktidar, katil iktidar…
Bir kısmı “Maocu” idi, bir kısmı da “Lenin” taraftarı. Aralarında “Enver Hocacı” dediğimiz tipler de vardı. Daha anlaşılır biçimde, Dev-Yol, Dev-Sol, THKP-C, Halkın Yolu, THKO gibi örgütlerin militanlarıydı onlar.
Zaman zaman aralarında fraksiyon çatışması yaşar, arkadaşlarını öldürür, ama yine aynı sloganı atarlardı:
-Katil iktidar... Çünkü, “iktidar” denilen olguyu böyle bir yere oturtmuşlardı: Onlar için savaşılması, yıkılması, yok edilmesi gereken bir düzenin temsilcisiydi o iktidar!

***

Aradan yıllar geçti. Değişen hiçbir şey yok. Hamam da aynı tas da… Şimdi de zaman zaman sokaklara çıkıp bağırıyorlar, ama çoğunlukla kurtlarını döktükleri, kinlerini kustukları başka platformlar var artık. Onun adına da sosyal medya deniyor. Oradan atış yapmak daha kolay ve risksiz.
Yaz, yazabildiğince… Suçla, suçlayabildiğin ölçüde... Ayrıca söv, ahlaki değerlerinin izin verdiği yere kadar…
30-40 yıl önceki kafa neyse, bugün de o!
Kim mi bunlar? Başta eski tüfek Marksistler var. Onlara, zaman içinde bir de Paralel Çete elemanları eklendi. CHP içindeki bir takım marjinal tipleri de unutmamak lazım. Kısacası, dün olduğu gibi milli olmayan kim varsa o.
İstanbul’da terörün hedef aldığı Atatürk Havalimanı saldırısından sonra, sosyal medyada aklın almayacağı ölçüde paylaşımlar yaptılar. Bir CHP’li milletvekili hızını alamadı. Saldırganlar için “İktidarın yerli işbirlikçileri” bile diyebildi.
Neler yazmalar, neler söylemediler ki!..
Biraz dikkatle bakıp, düşünen herkes, kin ve nefret dolu bu paylaşımların altında yatan mesajı rahatlıkla gördü:
-Bu yaşananların sorumlusu Ak Parti ve özellikle Erdoğan’dır.

***

Bunları uzun süredir izliyorum. Ne zaman bir terör saldırısı ile karşı karşıya kalsak, hep aynı tutumu sergiliyorlar…
Teröriste tek kelime ettikleri yok…
Terörü lanetlemek yerine, “yangından pay çıkarma” çabası içindeler. Ya da terörü lanetlerken bile “yangından pay çıkarmanın” hesaplarını yapıyorlar.
Bunların bir kısmı zaten terörist cenazelerinde boy gösteren tipler. Belli başlı terör örgütlerinin savunucusu ve sözcüsü konumundalar. Bir başka bölümü ise, içine düştükleri kin ve nefret denizinde, can simidi olarak terör ve teröristlere sarılıyorlar.
Sosyal medyada yaptıkları her paylaşımda, “sevgili teröristler” der gibiler! Bir tek “Ohhh, çok iyi oldu” demedikleri kalmış durumda! Çünkü, terörden beslenir bir hale geldiler… Terörden beslenirken de doğal olarak terörü besliyorlar.

***

Dün, asker ve polise taş atardı bunlar. İki grup halindeydiler. Bir kısmı, yazarak-çizerek mücadele ederdi. Diğer bölümü de sokaklara çıkar, Molotof Kokteyli atar ve devlet güçlerine kurşun sıkardı.
Bugün de aynısı olmuyor mu?
Devlet ve millet düşmanıydı dünküler. Kıbleleri de Moskova, Pekin ve Tiran’dı.
Peki, bugün farklı mı? Belki Kıbleler değişti, ama devlet ve millet düşmanlığı hiç kaybolmadı.
Bunlar, dün Dev-Yol ve Dev-Sol’a hayranlıkla bakarlardı. Yasa dışı silahlı sol örgütlere sempati beslerlerdi.
Şimdi de o sol örgütlerin içinden çıkıp, Kürtçü-Şovenist bir harekete bürünen PKK’ya aynı duygularla bakmıyorlar mı?
İşte, Atatürk Havalimanı saldırısının altından bir defa daha ortaya çıkıp, gerçek yüzlerini gösterdiler. Her terör saldırısının ardından Türkiye’de yaşananların özeti budur aslında. Bizim sıkıntımız sadece örgütler değil. Bir de kravatlı ve klavyeli teröristler var!

<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!