• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
26 Ağustos 2020 Çarşamba

Dert Yunan değil ki!

Şimdi size bir soru: 83 milyonluk Türkiye’ye, 10 milyonluk Yunanistan’ın sürekli kafa tutması, posta koymaya kalkışması normal mi? Hem de Türkiye’nin nüfusu artar, kendisininki gerilerken…

Tabii ki normal ve akılcı değil.

Ama Yunanistan kabarıp duruyor işte. Çünkü arkasında kendisini tahrik eden çok çeşitli güçler var. İngiltere, yılladır bu bölgeyi kaşıdı, çatışma çıkmasını istedi. Şimdi kendi derdiyle meşgul olduğu için bir köşeye çekildi. Ama Fransızlar, Amerikalılar, İsrail, hatta Ruslar ile bazı Araplar bunu çok istiyorlar. Yunan’ı kabartan da onlar zaten.

1818’deki mütarekenin ardından yapmadılar mı bunu? Palikaryayı kullanıp üzerimize salmadılar mı?

ABD Başkanı Wilson, kağıt üzerinde Anadolu’yu parselledi. Yunanlıların eline İyonya, Ermenilerin eline de Büyük Ermenistan haritası verdi. Yaktırıp yıktırdı bu ülkeyi.

Bugün de hesaplar farklı değil. ABD dediğimiz, şirket gibi yönetilen bir ülke. Şirketlerin günlük, haftalık, aylık, yıllık planları olduğu gibi Amerika’nın da planları var. Bu planı da paraya yön veren lobiler etkisiyle yapıyor. Kimler mi bunlar? Yunan, Ermeni, Yahudi ve son dönemde güçlenip palazlanan Türk düşmanı bazı Arap ve Kürt lobileri. Özellikle Yunan Lobisi, 1927’ye kadar ABD üzerinde öyle çok çalıştı, aleyhimize o kadar çok karar çıkardı ki, şimdi geçmişin meyvelerini toplamaya çalışıyor.

İşte Yunan bu yüzden efeleniyor…

Türkiye ile bir kapışma halinde bunların tamamının arkasında olacağını düşünüyor.

***

İngiltere ve Avrupa’dan örnekler verelim…

Girit ve Kıbrıs’ı biz neden İngilizlere verdik? “Siz yoksulsunuz, yönetemiyorsunuz” dedi. Girit ve Kıbrıs’ı mandasına aldı. Sonra da gerçek sahibi olan bize değil, götürüp Yunanlılara teslim etti.

Lozan’a rağmen, burnumuzun dibindeki adalar nasıl silahlandırıldı? Çünkü Yunanistan’ın arkasında batılılar vardı. Gözümüzün içine baka baka silahları yığdılar oralara. AB sevdası ve hayali uğruna biz de sesimizi çıkarmadık. Ecevit dahil Demirel, Yılmaz ve Çiller gibi Türkiye’yi yönetenlerin büyük suçu var bunda.

Bugün Erdoğan ve Türkiye’nin gösterdiği direnç o dönemde gösterilebilseydi, yapabilirler miydi bunu?

Tabii ki hayır!

***

İngiltere’nin Lozan’daki direnişi neydi?..

Tarihçi profesör Mehmet Akif Tural’ın 15 sene önce söylediği gibi Yunan’a Türkiye’ye savaş tazminatı ödetmemek. Her türlü ayak oyununu sergileyip başardılar bunu.

İşte Yunanistan’ın arkasında böyle dostları var.

Yıllardır menfaat birlikteliği içindeler. Bugün de Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların üzerine oturmak için Yunanlıları kullanıyorlar. Üstelik İsrail de eklendi aralarına.

Dün olduğu gibi bugün de hak ve hukukumuza göz diken çete bunlar!

Yunanistan’ın çılgın ve hayalperest bir geçmişi var. Bu özelliğini dün tepe tepe kullandılar. Tarih tekerrür etme sinyalleri veriyor bugün de. Kuklacılar yine işbaşında.

Arkasındaki dayılarına, dostlarına güveniyor Yunanistan. Aksi takdirde o bücür haliyle 83 milyonluk bir deve kafa tutabilir mi?

O yüzden “Yunanistan da ne ki” deyip geçmeyelim. Yunanistan sadece bir piyon. Hem de tokat yemeğe alışmış bir piyon!

<p class='MsoNormal'>AKŞAM TV'den Ezgi Aşık'a konuşan Tarihçi-Yazar Osman Azman  Alemdar deniz savaş

Tarihçi-Yazar Osman Azman 'Alemdar'ı anlattı

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı