• $9,2203
  • €10,7612
  • 528.203
  • 1432.8
18 Ağustos 2020 Salı

Alayına hakaret etti

ABD Başkan Adayı Joe Biden, aslında muhalefete hakaret etti. Paçavra muamelesi yaptı, ayaklarının altına alıp paspas gibi çiğnedi…

Çünkü söylediklerinin özü şu:

Erdoğan’ın, ABD’nin dümen suyunda yol almadığını ortaya koydu. Milli politikalar izlediğinin altını çizdi. Bundan son derece rahatsız olduklarını gösterdi. Hedeflerinin, Türkiye’deki muhalefetle işbirliği yapıp, Erdoğan’ı devirmek olduğuna işaret etti.

Kısaca, “Biz onları dilediğimiz gibi yönlendiririz, muhalefet bizim sözümüzü dinler” demek istedi.

Ülkemiz muhalefeti açısından tam bir zillet hali bu!

En acı olanı ise bu zillete teslimiyet. Yer yerinden oynaması gerekirken, kimi yasak savma kabilinden bir-iki cılız açıklama yaptı. Kimi de zamanlama üzerinde durarak suyu bulandırmak ve düştükleri durumu gizlemek için çaba gösterdi.

Yetmedi…

Kendilerini uşak yerine koyan Biden yerine Erdoğan’a saldıranlar bile çıktı. Aslında örtülü olarak Biden’a şu mesaj verildi:

“Sen yeter ki harekete geç, biz görev almaya hazırız.”

***

Her şey 2010 Yılında Deniz Baykal’ın bir kaset operasyonu ile istifa etmek zorunda bırakılması ile başladı. O operasyonu da Okyanus ötesinden talimat alanlar, Erdoğan’ın ofisine böcek koyanlar, 17-25 Aralık Yargı Darbesini gerçekleştirmek isteyenler yaptı. Hepsi aynı isimler ve cezaevindeler şu anda.

İşte o operasyonun ardından Cumhuriyet Tarihinin en garip muhalefeti ortaya çıktı. Amorf bir yapı ile karşı karşıyayız bugün. Biden, Ecevit için böyle sözler söyleseydi kahrından ölürdü. Aynı ifadeleri Baykal’a yönelik olarak kullansaydı, bir tarafına inme inerdi. Erdal İnönü’ye böyle bir muamele yapsa, dili tutulurdu.

Ama Kılıçdaroğlu’nda bir rahatsızlık görülmüyor. “Ey Biden sen kim oluyorsun da bize misyon biçiyorsun?” diye sormak yerine O’nun gibi Erdoğan’a yükleniyor. Adeta “Ya Rabbi şükür” der gibi bir tavır içinde.

Boşuna demiyorum “Tam bir zillet hali” diye!

***

Basite alınacak sözler söylemedi Biden. Türkiye’yi dizayn etme ve diledikleri yörüngeye sokma hedefini açığa vurdu.

Geçmişte bunlar güç kullanılarak yapılırdı. Emperyalistler, hedefteki ülkeleri işgal eder, diledikleri gibi kullanırdı. Anadolu’nun kapısını açmak için Çanakkale’ye bunun için dünyanın dört bir yanından topladıkları kuvvetlerle yüklendiler. Milli Mücadele öncesi bize Sevr’i dayattılar; ama yırtıp attık. Çok büyük bedeller ödedik.

Şimdi ise farklı yollar izliyorlar. Hedef ülkeleri içten fethetme metotlarını devreye sokuyorlar. Amaç ise değişmiş değil. Çanakkale’ye yüklenirken ve Sevr’i dayatırken hesapları neyse, bugün de aynı.

O yüzden Biden’ın sarf ettiği sözler, Türkiye’deki muhalefet açısından tam bir kara lekedir. Yenir yutulur ve hafife alınır bir yanı yoktur.

Bu lekeyi temizlemek için ortalığı ayağa kaldırması lazım muhalefetin. Ama görüyoruz ki pek de oralı değiller. Adeta Biden’ı haklı çıkarmak için çırpınıyorlar. El ele verip hep birlikte Erdoğan’a saldırıyorlar…

İyi oluyor, hem de çok iyi. Millet görüyor olan biteni. Kafalardaki soru işaretleri cevaplarını buluyor. Boşuna denmemiş “Bir musibet bin nasihatten evladır” diye! 

<p>Türkiye'nin attığı önemli adımlar  dünya medyası tarafından yakından izleniyor. Birçok ünlü düşün

“Türkiye yükselen ağır sıklet”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor