• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
23 Ağustos 2013 Cuma

Bakanlar Kurulu alana iniyor

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Siyasette yerel seçim heyecanı başladı. Siyasi partiler de hummalı bir faaliyet içine girdi. Mevcut tabloya bakılırsa, önümüzdeki Mart ayında yapılacak seçimin sonuçlarını mahalli meseleler kadar, genel siyasetteki gelişmeler de etkileyecek. 
AK Parti, mücalelenin adını şimdiden koymuş durumda: 
“Mart seçimleri ‘demokrasi sandıktır’ diyen AK Parti ile ‘demokrasi sandıktan ibaret değildir’ tezini savunan muhalefet arasında geçecek.” 
İktidar, Mart ayında arkasına güçlü bir rüzgar almak istiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimine ve genel seçime sandıktan çıkacak yerel seçim başarısı ile gitmek istiyor. 
CHP ve MHP’de ise, farklı bir mücadele veriliyor. Kemal Kılıçdaroğlu da Devlet Bahçeli de biliyor ki, bu seçim kendileri açısından son derece önemli. Sandıktan çıkacak bir başarısızlık, CHP ve MHP’nin iç dinamiklerini de etkileyecek. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Genel Başkanlıkları iyice tartışmalı hale gelecek. 
Durum bu olunca, önümüzdeki Mart ayına yönelik kılı kırk yaran hesaplar yapılıyor. 
***
CHP ile MHP’de bazı belediye başkan adayları belirlenmiş durumda. İktidarda ise, üzerinde konuşulup netleşmiş herhangi bir isim yok. Varsa da Başbakan’ın kafasında. Çünkü, adaylarla ilgili nihai kararı Erdoğan verecek. 
Sadece elde bazı kamuoyu araştırma sonuçları var. 
Tabi, bu sonuçlara bakılarak bazı değerlendirmeler yapılabilir. İzmir’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Urfa’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ciddi bir ilgi var. Mersin’de de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan adı ön planda. 
Etkili bir AK Parti kurmayı, “Ben bizzat tespit ettim” dedi: 
- Bu üç ilde, bu üç isme inanılmaz bir ilgi ve teveccüh var. 
Hemen ardından ekledi: 
- Bu durum, Başbakan’ın siyasi mühendislik dehasının bir sonucu. 
Bilindiği gibi Başbakan, son genel seçimde Binali Yıldırım’ı İzmir’e, Zafer Çağlayan’ı Mersin’e, Faruk Çelik’i de Şanlıurfa’ya kaydırmış ve bu illerden milletvekili yapmıştı. 
İktidar kanadında başka iller için öne çıkan başka isimler de bulunuyor. Mesela, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’e Antalya’da ilgi büyük. 
***
AK Parti’nin kamuoyu araştırmaları devam ediyor… 
Son aşamada öne çıkan birkaç isim alt alta yazılacak. Seçmene “hangisini istiyorsun” diye sorulacak. 
Eğer yine bazı bakanların isimleri öne çıkar ve onlarla sonuç alınabileceği görülürse, muhtemelen Başbakan “haydi” diyecek. Bazı bakanların isimleri, büyükşehir belediye başkan adayı olarak kamuoyu ile paylaşılacak. 
Bu durumda o bakanlar görevlerini bırakacaklar… 
Sahaya inip, seçim propogandasına başlayacaklar. 
AK Parti’de adayların Ekim ayı sonuna kadar açıklanmalarının planlandığı düşünülürse, muhtemelen Ekim’de bir “kabine revizyonu” gerçekleşecek. 
***
Kamuoyu araştırmalarına bakılırsa, iktidarın oyu halen yüzde 50’nin üzerinde. Bu gerçek muhalefetin belli çevrelerinde ittifak arayışlarını başlattı… 
CHP içinde ittifak formülüne sıcak bakanlar var. Ancak, MHP kanadından peş peşe tepki açıklamaları yapıldı. Çünkü MHP, böyle bir ittifakın partisinin oy oranını aşağı çekeceğini düşünüyor. 
Muhalefet partilerinin iç dinamiklerine bakıldığında, alınacak ya da kaybedilecek bir oy bile oldukça önemli. O yüzden tavanda bir ittifak ihtimali imkansız gibi. Bu durumda ittifak arayışları tavanda değil, tabanda yapılabilir. AK Parti kurmayları ise, böyle bir formülün bile uygulamaya konulmasının siyaseten çok zor olduğunu düşünüyorlar. 
Yerel seçimler öncesi hesaplar büyük! Ortaya çıkan tablo, Mart seçimlerinin oldukça sancılı ve çekişmeli geçeceğini gösteriyor. Önümüzdeki günlerde havalar soğuyacak, ama siyaset her geçen gün daha da ısınacak! 

<p>Manavgat'ta yardım götüren 4 esnaf alevlerin arasında kaldı. Ölümden son anda kurtulan 4 arkadaşı

Manavgat'ta 4 esnaf alevlerin ortasında kaldı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi