• $17,9543
  • €18,4195
  • 1036.19
  • 2864.25
30 Haziran 2014 Pazartesi

Bahçeli’nin yeni MHP’si

Biliyorum, yine kızacaklar. Yine eleştiri sınırlarını aşan açıklamalar yapacaklar. Aslı astarı olmayan ağır ve haksız suçlamalarda bulunacaklar…
Alıştık artık!
Hatırlarsınız, parti içinde “işler iyi gitmiyor” diyen Ümit Özdağ ve Koray Aydın’a neler yapmışlardı? Onları sindirmek için kavgada bile söylenmeyecek suçlamalarda bulunmuşlardı!
Parti içindeki insanlara bile böyle davrandıklarına göre, doğaldır ki bize de aynısını yapacaklar. Çünkü artık bu tavır bir MHP klasiği oldu. Türkeş döneminde savunulan doktrindeki “Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik” ilkesi rafa kaldırıldı. Yerine tavizsiz biat kültürü monte edildi. Eleştiri mi yapıyorsun? Yaylım ateşe hazır olacaksın!
* * *
CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığı için “ortak aday” olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu için TBMM Başkanlığı’na resmi başvuru yapıldı.
CHP çalkalanıyor. İhsanoğlu ismi alabildiğine sorgulanıyor. Parti içinden ağır eleştiriler yükseliyor.
MHP’de ise sessizlik hâkim.
Oysa CHP için sıkıntı neyse, MHP için de aynı durum söz konusu. MHP’nin savunduğunu iddia ettiği değerlerle İhsanoğlu ismini yan yana getirmek güç. Üstelik kamuoyuna yansıdığı kadarıyla İhsanoğlu, CHP tarafından MHP’ye teklif edilen bir isim.
İlginçtir, CHP’de ciddi bir dalgalanma var, MHP’de yok.
Çünkü MHP buna alıştırıldı. 57. Hükümet döneminden bu yana hep aynı davranışlar sergileniyor. O dönemde “ithal bakan” Kemal Derviş’i hazmedebilen MHP’nin, bugün Ekmeleddin İhsanoğlu ismini kabullenmesi çok doğal.
* * *
CHP’de Deniz Baykal’ın ardından bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifadesiyle “Yeni CHP” ortaya çıktı…
CHP’nin bu güne kadar savunduğu bazı değerler bir kenara atıldı. “Yeni CHP” Türkiye’nin temel meselelerinde dahi farklı politikalar izlemeye başladı. Bugün CHP içindeki kaynamaların sebebi de bu!
MHP’de de durum farklı değil…
Orada da bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Üstelik MHP’deki bu süreç, yıllar önce başlatıldı. Kamuoyunda tartışılmadan sessiz ve sedasız gerçekleştirildi.
Bakın, “Yeni MHP” artık CHP ile birlikte hareket edebiliyor. Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği Köşk Adayı için imza toplayabiliyor. Üstüne üstlük, Ekmeleddin İhsanoğlu’na, sahip çıkmada CHP’yi bile geride bırakabiliyor.
Dedim ya MHP buna alıştırıldı. Geçmişte de ülkücü bir isim olan Sadi Somuncuoğlu’nun adaylığı kaba kuvvetle engellendi. Solun desteklediği Ahmet Necdet Sezer’in önü açıldı. Çankaya Köşkü’ne çıkmasına destek verildi.
Aslında tarih tekerrür ediyor. Dün Ecevit’in DSP’sinin peşine takılan MHP, bugün de CHP ile birlikte Çankaya Köşkü’ne İhsanoğlu’nu çıkarmaya çalışıyor.
* * *
Kimse tartışmıyor, kimse konuşmuyor, ama Bahçeli’nin MHP’sindeki değişim ve dönüşüm o kadar sert ki…
Sessiz ve sedasız doktrin bile rafa kalktı! MHP ve ülkücüler yıllardır “Başkanlık Sistemi”ni savundu. Başkanlık Sistemi’nin Türkiye için bir gereklilik olduğu hem “9 Işık Doktrini”nde hem de “Temel Görüşler” başta olmak üzere Alparslan Türkeş’in bütün kitaplarında yer aldı. Geçmişte, sokaklara “Tek Meclis, Tek Başkan” sloganları yazan, bu yönde bildiriler dağıtan pek çok genç, karakollarda sabahladı.
Bahçeli ise, Türkeş’in çok önem verdiği, ülkücülerin uğrunda bedeller ödediği bu görüşü bir kalemde sildi attı.
MHP, buna rağmen hep “ülkücü iradeden” bahsetti.
Sürekli olarak ülkücüler adına bağlayıcı açıklamalar yapıldı.
Buna karşılık, bugün Alparslan Türkeş’in ailesindeki pek çok isim bile “Türkeş’in MHP’si ile Bahçeli’nin MHP’si arasında dağlar kadar fark olduğunu” söylüyor. Sosyal medyada da görüldüğü gibi, artık pek çok ülkücü şu sorunun cevabını arıyor:
-Bugünkü MHP, ülkücüleri temsil iddiasında olabilir mi?

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...