• $32,5959
  • €35,027
  • 2419.35
  • 9722.09
10 Aralık 2023 Pazar

Yunanistan'la kalıcı barış mümkün mü?

Elbette temennimiz Yunanistan dahil herkesle barış içerisinde yaşamak ancak küresel sistem anarşik olduğu için bu çoğunlukla mümkün olamayacak bir durumdur. Dolayısıyla Yunanistan'la ilişkilerde de belirleyici olan milli güç kapasitesidir. Başta askeri güç olmak üzere milli güç kapasiteniz diğer ülkelerden yüksekse onlar sizinle dostane bir şekilde geçinmek üzerine politikalar inşa etmek durumunda kalırlar. Aksi takdirde sudan bahanelerle ilişkiler çatışmacı zeminlere kayar. Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde ortaya çıkan dostluk atmosferinin en temelde başta savunma sanayi ve askeri güç olmak üzere Türkiye'nin milli güç kapasitesinin bölgedeki diğer ülkelerden daha yüksek seviyede olmasından dolayıdır. Elbette uluslararası hukuk, evrensel insan hakları ve özgürlükler gibi hümanist kavramlar da ülkeler arası ilişkileri etkiler ama Ege'nin iki tarafı için bu insani faktörler çok geçerli değildir.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin kısa geçmişine bakacak olursak, Yunanistan'ın sürekli sorun üreten ve bu sorunlar üzerinden Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya çalışan çatışmacı politikalar peşinde koştuğunu görebiliriz. Ancak Yunanistan'ın bunu sadece kendi iradesiyle yapmadığını da dikkate almamız gerekir. Yunanistan aslında ABD ve Avrupa'nın Ortadoğu ve Kafkaslar'a açılımını sağlamak için kullanabileceği bir koçbaşı aparatıdır. Nüfus, ekonomi, teknoloji, askeri ve diğer yönlerden Türkiye ile boy ölçüşemeyeceğini çok iyi bilmektedir. Ancak hem geçmişten beri var olan hem de küresel güçler üzerinden yaratılan Türkiye korkusuyla Yunanistan, sürekli Türkiye ile saldırgan, sorun çıkaran ve provokatif politikalara yönelmiştir.

Ancak şu an ne değişti de Türkiye ile Yunanistan arasında bahar rüzgarları esmeye başladı? Belki daha da önemlisi bu esen bahar havası kalıcı barışa ve kadim bir dostluğa dönüşebilecek mi? Kısa vadede iki ülke arasında başlayan olumlu ilişkilerin kalıcı dostluğa dönüşmesi çok mümkün değildir. Uzun vadeli düşünecek olursak, Türkiye'nin milli güç kapasitesini sürekli arttırması, çağı yakalaması ve toplumsal kalkınmasını devam ettirmesi halinde Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunların yavaş yavaş çözülebilmesi mümkün hale gelebilir. Aslında bütün mesele Türkiye'nin sahip olduğu yüksek milli güç kapasitesiyle Yunanistan'ın ABD ve Avrupa bağımlılığını zaman içerisinde azaltması ve böylece iki ülke arasında üçüncü tarafların kolaylıkla bozamayacakları daha sağlam ilişkilerin tesis edilmesine imkân sağlanmasıdır. Yani bir anlamda Yunanistan'ı özgürleştirebilmesidir. Bunun için sürece bağlı olarak Yunan halkının Türk düşmanlığı ve Türk korkusu yerine dostluk ve barış düşüncelerine hâkim bir zihniyete evrilmesi de önemlidir. Bu kapsamda ABD ve Avrupa'nın ve hatta birtakım diğer aktörlerin Yunanistan üzerindeki etkilerinin zaman içerisinde azaltılması yani ABD ve Batıyı bizim batı komşularımız olmaktan çıkarması gerekir ki bu da ancak Türkiye'nin yüksek milli güç kapasitesine sahip olmasıyla mümkün olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti şu an Cumhuriyet tarihinin en yüksek milli güç kapasitesine sahiptir. Ayrıca Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ın Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprülerinin kurulmasında almış olduğu inisiyatif ve Türkiye'nin milli güç kapasitesinin politik sahada barışçıl amaçlar için etkin bir şekilde kullanabilme becerisi de gelecek için kalıcı barışın temininde çok önemli roller oynamaktadır. ABD'nin Yunanistan'ı örtük ve sessiz bir şekilde işgal etmiş olması, Yunanistan'a akıl almaz büyüklükte askeri yığınaklanmalar yapması, Avrupa'nın Yunanistan'ın neredeyse Bütün devlet sistemini ele geçirmiş olması, Yunan milli ekonomisinin ve Yunan siyasi elitinin ABD ve Avrupa'nın güdümünde olmasına rağmen Türkiye aslında Yunanistan'ı değil Yunanistan'ın arkasındaki kışkırtıcı emperyalist güçlere karşı denge sağlayabilmiştir. Bu nedenle artık ne ABD ve Avrupa ne de Yunanistan Türkiye'ye karşı tacizkar ve provakatif eylemlere yeltenememektedir. Olası provokatif eylemlere karşı ülkemizin Milli güç kapasitesinin önleyici etkisi, Yunanistan ve arkasındaki güçleri Türkiye'ye karşı seçeneksiz bırakmaktadır. Türkiye şu an Ege ve Doğu Akdeniz'de durum üstünlüğü sağlamış ve kendi kıta sahanlığında hak ve menfaatlerini korumayı kesin bir şekilde başarmıştır. Hal böyle olunca ve istikrarlı bir 5 yıl daha önümüzde durunca emperyalist güçlerin Yunanistan üzerinden Türkiye'ye karşı yürütmek istedikleri sinsi işgalci planlar şimdilik biraz duraklamış gibi görünüyor.

<p>Türkiye'nin uzaydaki yeni gururu: TÜRKSAT 6A! Türkiye'nin tam yerli ilk haberleşme uydusu olan TÜ

Uzaydaki Yeni Gözdemiz Türksat 6A

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı

Türkiye'nin her yerine gönderiyorlar! Devlet desteği ile kadınlar üretti