• $30,9293
  • €33,4787
  • 2018.61
  • 9344.97
6 Eylül 2023 Çarşamba

Tahıl koridorunda ikinci inisiyatif

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Putin arasında iki gün önce Soçi'de gerçekleşen görüşme tahıl koridoru konusunda tek alternatifin Türkiye olduğunu bir kere daha dünyaya gösterdi. Görüşmede pek çok husus ele alındı ama en çok öne çıkan tahıl koridoru ve Suriye'deki gelişmeler oldu. Tahıl koridorunun yeniden açılması konusunda Rusya tavrını değiştirmedi. Putin, Rus tahılının dünya pazarlarına ulaşabilmesi için konulmuş olan engellerin kaldırılması gerektiği konusundaki ısrarını sürdürdü. Bu konuda Rusya'nın 3 talebi var aslında. Birincisi Swift olarak adlandırılan küresel para sistemine tahıl ihracı için Rusya'nın tekrar alınması, ikincisi tahıl gemilerinin sigortalanması konusundaki yaptırımların kaldırılması, üçüncüsü ise tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere adil şekilde dağıtılması. Ancak şu ana kadar Rusya'nın bu talepleri karşılanmadı. Hatta Putin Avrupa ülkeleri bizi dolandırdı diye de serzenişte bulundu. Onlar kimleri dolandırmadı ki sayın Putin?

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki şahsi dostluk ve Türk heyetinin yoğun diplomatik çabaları sonucunda 1 milyon ton Rus tahılının Türkiye'de işlenerek Afrika ülkelerine gönderilmesi konusu karara bağlanmış görünüyor. Katar'ın yatırım ortaklığı ile başlayan bu sürecin gelecekte de devam etmesi son derece muhtemel. Geçtiğimiz yıl Türk boğazlarından geçen 33 milyon ton tahıldan sadece 800 bin ton tahılın Afrika ülkelerine ulaşabildiğini düşünürsek tahıl koridorunda ikinci inisiyatif olarak adlandırılan bu sürecin, fakir ülkeler için ne kadar büyük bir umut olduğu daha iyi anlaşılabilir. Dolayısıyla Türkiye'nin böylece Afrika politikasında elinin daha da güçleneceğini söylemek mümkün.

Toplantı sonunda açıklanan diğer önemli bir konu da Türkiye'nin enerji alanında daha da güçlenmesinin önünü açacak olan Sinop'ta ikinci nükleer santralin kurulması görüşmelerinin yapılmış olmasıydı. Türkiye 5 yıl içerisinde enerjide kendine yeten bir ülke olma hedefine emin adımlarla ilerliyor. Nükleer enerji de bunun önemli bir parçası olacak.

Tabii çok fazla bir şey söylenmese de görüşmedeki ana gündem maddelerinden birinin Suriye'deki gelişmeler olduğu anlaşılıyor. Gerçekten de Suriye'de durum giderek daha da kritik bir hale doğru evriliyor. Hazır yeri gelmişken burada bir konuya da açıklık getirmek isterim. Pentagon'un başındaki ABD genelkurmay başkanı ve CENTKOM komutanı ile diğer üst düzey Amerikalı generallerin Fırat'ın doğusundaki terör artıklarını ziyaret etmeleri sadece teröristlere yardım etmek ve onlara moral vermek amaçlı olduğu düşünülüyor. Amerikan Genelkurmay Başkanı ve CETKOM komutanı üç tane baldırı çıplak teröristin tatbikatını izlemek için gelmezler. Bunlar stratejik seviyedeki insanlar oldukları için stratejik amaçlarla oraya geldiklerini anlamak lazım. ABD'nin yeni planı Esad rejimini kontrol altına almak ve böylece başta Türkiye olmak üzere diğer aktörler üzerinde hakimiyet sağlamak şeklinde özetlenebilir. ABD ve Batı'nın Ukrayna'dan sonra Suriye'yi yeni konvansiyonel çatışma alanı haline getirme projesine karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle Türkiye, Rusya ve İran arasında gerilim yaratabilecek provokasyonlara karşı son derece dikkatli olmak zamanıdır.

Son olarak Rusya devlet başkanı Putin'in satır arasında dikkat çektiği çok önemli bir hususa vurgu yapmak isterim. Putin Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz hatlarının korunması gerektiğini ve Ukrayna'nın, doğal olarak ABD ve Batı'nın bu hatlara saldırı yapmaya çalıştığını söyledi. Aynı kuzey denizindeki Kuzey Akım-1 doğal gaz boru hattına yapılan sabotaj gibi. Bu durum Türkiye'yi de yakından ilgilendirdiği için Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile doğalgaz hatlarının güvenliğinin sağlanması için girişimlerini arttırmalıdır.

<p>Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine E

Çöpe atılan her şey sanata dönüştü

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir