• $31,0225
  • €33,6689
  • 2020.81
  • 9312.12
8 Eylül 2023 Cuma

ARTIK ABD'NİN PATRİOT'LARINA İHTİYACIMIZ YOK

Geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen TEKNOFEST-23 Fuarı büyük ilgi gördü. Katılımın çok yoğun olduğu fuarda bizler de başta savunma sanayi olmak üzere pek çok yeni gelişmeyi görme fırsatı bulduk. Bunlardan en önemlilerinden biri yerli ve milli hava savunma sistemlerinde ulaşılan hayret verici seviyeydi. Türkiye'nin hava savunma sistemi üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama 20 kilometreye kadar alçak irtifa hava savunma, ikinci aşama 20 ila 100 kilometre arasında orta irtifa hava savunma ve üçüncü aşama ise 100 kilometrenin üzerinde yüksek irtifa hava savunma sistemlerinden meydana gelir. Türkiye'nin ürettiği çok sayıda alçak irtifa hava savunma sistemleri mevcut. Fakat fuarda sergilenen bir ürün var ki dünyada tek. İsmi GÜRZ. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen bu sistem özellikle sürü halindeki düşman dronlarına karşı %100 etkili harika bir sistem. Normalde dünyada sürü dronlara karşı çok seri atış yapabilen uçaksavar makineli tüfekleri geliştirilmiştir. Ama ne kadar seri atış yaparsanız yapın sürü halinde gelen dronların hepsini imha edemeyebilirsiniz. Atıştan kurtulan bazı dronlar gelip hedefini vurarak zarar verebilir. O yüzden seri atış yapabilen dronsavar silahlarının vuruş başarısı maksimum %98 olarak kabul edilir. Yani düşmanın yüz dronu saldırıyorsa bunun en az iki tanesi gelip dost hedeflerini vurabilir. Geçtiğimiz ay Rusya'nın Odesa limanına yaptığı sürü dronlu saldırıda Ukrayna güçleri çoğu dronu düşürebildiler ama bazıları savunma atışlarından kurtulup hedeflerini vurabildi. Ama GÜRZ sisteminde vuruş başarısı %100 olarak gerçekleşmektedir. Bunun için de Türk mühendisleri "Atomik" olarak adlandırılan yeni bir mermi cinsi geliştirmişler. Bu mermiler atıldıktan sonra hedefi algılıyor ve 3 metre önünde 100 ayrı parçaya ayrılıyor. Böylece Çok sayıda mermi kullanarak seri atış yapmak yerine gelen düşman dronlarının sayısına göre 3 veya 4 mermi atmak yeterli oluyor. Yani 1/10 saniyede düşman dronelarının 3 metre önünde bir mermi bulutu oluşuyor. 3 metre oldukça kısa bir mesafe olduğu için düşman dronlarının bu buluttan kaçabilme şansları yok ve mermi bulutunun içine girip hepsi imha oluyor. Artık düşman dronlarının GÜRZ'den kaçışları yok.

Diğer önemli bir gelişme ise hepimizin bildiği gibi orta irtifa hava savunma sistemi olan Hisar füzesi ile yüksek irtifa hava savunma sistemi olan Siper füzesinde gerçekleşmiş. Hisar hava savunma füzesinin hedef menzili olan 100 kilometreye ulaşılmış durumda. Artık seri üretime hazır. Siper füzesinde ise iki hafta önce Sinop'ta yapılan test atışlarında 170 kilometreden küçük bir drone başarıyla vuruldu. Dikkat edin 170 kilometre diyorum, uçak demiyorum küçük bir drone diyorum. Test atışını yapan mühendislerden birinin söylediği ilginç bir sözü size aktarmak istiyorum. "Füzeyi dronun içinden geçirdik". Yani 170 km uzaktaki hareketli küçük bir hedefi 1 milimetre hassasiyet ve tam isabetle vurduk demektir bu. Bu arada müjdesini vereyim hem Hisar hem de Siper hava savunma sistemleri en geç bu yılın aralık ayında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek. Bu arada son derece etkileyici birkaç özelliği daha ifade etmek istiyorum. Dünyada şu an mevcut hava savunma sistemlerinde hedefi tespit ettikten sonra füzenin çıkışına kadar geçen reaksiyon süreleri yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında değişmektedir. Bizim Hisar ve Siper füzelerinde bu reaksiyon süresi tahmin edin bakalım ne kadar? Sadece 9 saniye. Evet yanlış duymadınız 9 saniye. Bunu yapan mühendislerin ellerinden öpüyorum.

Tabii bu gelişmelerin dış politikadaki çok önemli etkilerinden de biraz bahsetmek isterim. ABD yapımı Patriot hava savunma sistemlerinin menzili 160 kilometre ve vuruş hassasiyeti %97'dir. Bizim Siper hava savunma füzesinin şu anki ulaşılan menzili 170 kilometre ve vuruş hassasiyeti yüzde yüzdür. Sanırım konu anlaşıldı ve mesaj alındı. Artık ABD'nin Patriot'larına ihtiyacımız yok. Şayet ABD bizden Siper füzesi almak isterse ona ayrıca bakarız. Bu arada ilave edeyim Siper hava savunma füzesinin takip radarı 600 kilometre olduğu için şu anki 170 kilometre menzil dört yıl içerisinde 600 kilometreye çıkarılacak. Dünyada 600 kilometre menzile sahip yüksek irtifa hava savunma sistemi yok. Sadece Türkiye'nin olacak. Artık ülkemiz her zamankinden daha güvenli, ordumuz her zamankinden daha güçlü. Çok yaşa Türkiye'm.

<p>Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinin Niagara ilçesinde yer alan Niagara şelaleleri

Niagara şelaleleri buz tuttu... ABD'de kutup soğukları yaşanıyor

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor