• $18,0885
  • €18,4822
  • 1029.85
  • 2985.84
22 Şubat 2015 Pazar

Yunanistan’tan ve Fransa’dan nihayet iyi haberler

Uzun zamandan beri, Syriza liderleri ile Avrupa liderleri arasındaki görüşmelerden hemen hemen her gün çok kötü haberler gelmesi ve uzlaşmanın bir türlü gerçekleşmemesi, olayları yakından takip eden herkesi (ben dahil) bunalıma sokmuştu.

Sonunda geçtiğimiz cuma günü geç saatlere kadar süren görüşmelerden oldukça pozitif bir sonuç geldi. Gene de Syriza’nın istediği tam olarak kabul edilmedi, son sözü her zamanki gibi gene inatçı Merkel söyledi.
Anlaşma konusunda çok fazla detay şu anda pek bilinmiyor ve müzakereler detaylar için devam da edecek ama yeni yaklaşımlar hazırlamak için ve kısa vadeli finansal sorunları aşmak için zamana gereksinmesi olan Syriza, kurtarma operasyonunun bitiş süresini altı ay uzatma isteğiyle ortaya çıkmıştı. Ama gene de Almanlar ( bu Merkel demek ) altı ay yerine dört aya razı oldu. Sıkışan Syriza da bu duruma “evet” dedi.
Cuma günü Yunanistan’daki bankalardan tek bir günde 1 milyar euronun üstünde mevduat çekilmesi de her iki tarafı da büyük sıkıntıya sokmuştu. Uzlaşmanın bir iki gün içinde bozulamaması için duacıyız tabii.
Diğer taraftan Avrupa ekonomisinden pozitif ekonomik haberler gelmeye de devam etti. Londra’daki Markit firmasının euro bölgesi için hesapladığı birleşik üretim endeksi ocak ayında 52.6 değer almıştı, Şubat ayında ise yükselerek 53.5 değerine geldi. 50 değerinin altı daralma, 50 değerinin üstü ise pozitif büyüme demek. Bu endeksin Avrupa değerleri ABD’den düşük ama daha hızlanarak yükselen pozitif değerler üretmeye başladı.

Büyüme daha önemli

Avrupa’daki sorunlu ülkelerden Almanya’dan sonra ikinci büyük ülke olan Fransa teklemekte idi. Markit üretim endeksi ocak ayında Fransa için 49.3 ile daralma tespiti yapmıştı. Şubat ayında Fransa endeksi pozitif alana geçti, ve 52.2 ile büyüme sinyali verdi. Geçen yılın ilkbaharından bu yana bu ilk pozitif sonuç, Fransa endeksinde uzun zamandır ilk defa pozitif büyüme gerçekleşmesi oldu.
Markit’e göre daha önce ilan edilen Almanya üretim endeksi ise Şubat ayında son yedi ayın en yüksek pozitif değerine ulaşmıştı.
Markit’in baş iktisatçısı ileriye bakarak yeni datanın euro bölgesinin 2015 yılının ilk üç ayı için 0.3 artış sergileyeceğini ve bunun yıllık hale getirilmesi halinde yüzde 1.2 büyümeye işaret ettiğini vurguladı. Bir evvelki çeyrekte yani 2014 yılının son çeyreğinde de euro bölgesi yıllıklaştırılmış veri ile yüzde 1.4 büyümüştü.
Fransız Ulusal İstatistik Kurumu 2014 Aralık ayından 2015 Ocak ayına Fransa’daki enflasyonun yüzde 1 düştüğünü ve bir yıl evveline göre de yüzde 0.4 daha düşük olduğunu da açıkladı. Düşen petrol fiyatlarını hariç bırakan enflasyon endeksine göre ise, enflasyon ocak ayında sıfır düzeyinde gerçekleşmişti. Ama bu düşüş henüz deflasyon anlamına gelmiyor!
Fransa Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi ve büyümeye başlaması yavaşlayan enflasyondan çok daha önemli.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

İngiliz casusun kamerasından Türkiye! Yıllar sonra ortaya çıktı

Uzay meraklısı çocuklar yeniden Türkiye'de buluştu

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak