• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Şubat 2016 Cuma

Yellen konuştu yeni yaklaşım yok!

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen her yıl iki defa Finansal Hizmetler Komitesi’nin karşısına çıkar ve para politikasının durumunu özetler ve gelecek beklentilerini de anlatır. Geçtiğimiz günlerde bir kere daha Washington’da Temsilciler Meclisinin karşısına çıktı ve beklenen konuşmasını yaptı.

Yellen’in konuşmasında farklı yorumlanabilecek unsurlar da vardı denilebilir. Ama aslında çok temkinli bir konuşma idi. Genelde pozitif bakan bir konuşma idi. Tabii medya, kendi siyasi bakış açısına göre farklı yorumlar getirebilir. Getiriyor da! Bu şekilde farklı yöne çekilebilecek şeyler her konuşmada bulunabilir. Ama ben buraya sadece pozitifleri alıp, metni kısaltıp tercüme ettim. Tartışma açabilecek veya önemsiz konuları eledim ve ortaya anlaşılması kolay bir Yellen yaklaşımı çıktı.
Yellen önce 2015 yılında 2.7 milyon yeni iş yaratıldığını ve 2016 yılının Ocak ayında da ilaveten 150 bin kişiye daha istihdam sağlandığını açıkladı. Böylece 2010 yılında başlayan istihdam hamlesi girişiminden bu yana da toplam 13 milyon kişinin iş sahibi olmuş olduğunu da ekledi.
Hedefler tesis edildiğinde istihdam hedefinde işsizliğin yüzde 6 değerinin altına indirilmesi ve enflasyonun da yüzde 2 oranına çıkarılması üzerinde karar kılınmıştı.
2016 Ocak ayında ise işsizlik oranının yüzde 4.8 değerinin altına indiği görülüyor. Bu bir yıl evvelki işsizlik oranının yüzde 0.8 altında bir değer. Yellen tabii doğal olarak bazı sorunlar da var diyor. Mesela full time iş arayan ama yarı zamanlı işte çalışmaya mecbur olanlar olduğunu veya da çalışmak arzusunda olan bazı kişilerin ise iş teklifi bulamadığını da eklemek mümkün.
Yellen’e göre ABD ekonomisinde reel brüt GSYİH büyümesi 2015 yılında yüzde 1.75 civarında gerçekleşmiş gibi duruyor. Dış âlemde büyümenin yavaşlaması ve de doların değer kazanmasının, ihracat üzerindeki ters etkisi büyümeyi sınırlamış gibi. 2015 yılı dördüncü çeyreğinde ise de büyümenin kuvvetli bir şekilde azaldığı görülüyor. Dördüncü çeyrek 2015 büyümesi yıllıklandırılmış oran olarak düşük ve 0.75 civarında gibi.
Yellen tabii olağan olarak gelecekte ekonomide neler olabileceği konusu için belirsiz diyor. Dış âlemde, yabancı ülkelerde olabilecek gelişmeler de ABD’yi ters etkileyebilir görüşünü ekliyor.
ABD enflasyonu bugün bilindiği gibi yüzde 2 hedefinin çok altında devam ediyor. 2015 yılının 12 ayında tüketici fiyat endeksi sadece 0.5 artmış bulunuyor. Düşük enflasyon kabaca petrol fiyatlarında yaşanmış olan düşüşlerden ve de doların değerlenmesi sonucu ithal edilen malların fiyatlarının düşmesinden kaynaklanıyor denilebilir.
Petrol fiyatlarının bugün de hâlâ düşmeye devam etmesi ve ithal emtia fiyatlarında da düşüşün devam etmesi, enflasyonun kolay kolay yükselmeyeceğine işaret ediyor. Enflasyon beklentileri de zaten oldukça düşük düzeyde. Ancak ücretlerin biraz daha yukarıya tırmanması halinde enflasyon da yukarı doğru tırmanabilecek diye de düşünülmekte.
Yellen her zaman olduğu gibi, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan veriler politikalarımıza nasıl yön vereceğimizi belirleyecek tezinde ısrar ediyor!
Tabii bir de Yellen’e soru soranlar vardı ama onları anlamak zor!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!