• $9,6095
  • €11,2117
  • 553.84
  • 1479.93
13 Kasım 2014 Perşembe

Yatırımcı nereye yatırım yapmalı?

Bugün biraz yatırımcılara veya tasarrufçulara hizmet edelim. Birinci olarak altından bahsetmek gerekli.

Ülkemizde normal vatandaşların en popüler uzun dönem yatırım aracı olan altın (İyi hesap yapanlar yanlış yatırım olduğunu bilirler!) geçtiğimiz hafta dört yılın en düşük değerine ulaştı. Altın 2011'de 1970 dolar ons başına değerle tüm zamanların dolar bazında en yükseğini görmüştü. Biz de artık eldekini satın nasihatını vermiştik. 1500 dolar ons başına değerinin altına düşeceğini de bu sütunda öngörmüştük. Şimdi 1000 dolardan iner mi veya 800 dolara düşerse ne olur tartışması yapılıyor.
Altın geçmişte enflasyona karşı en önemli yatırım olarak görülürdü. Ama gelişmiş ülkelerin başta ABD ve İngiltere’nin ekonomileri olarak daha iyi durumda olması, yeniden büyümeye başlamış olmaları ve ortaya da basılan para miktarına rağmen enflasyon çıkmamış olması, altının talebini ve dolayısı ile de fiyatını aşağıya çekti. Altın 1980'de 800 dolara çıkmıştı. Sonra düştü, kalktı ve global krizde 1970 dolar ons başına değerine kadar çıktı.

Altın al, küçük bir artışta sat!

2008'de Lehman’ın batışı döneminde altın almış olanlar hala karlı ama son birkaç yılda almış olanlar zararda. Ons fiyatı 800-900 dolara düşerse altını maden olarak üretenlerin çapı küçük olanları çok hırpalanırlar. Bu nedenle altını tutmak için almak, şu anda iyi bir adım olmaz. Bir miktar alıp beklemek ve fiyatta küçük bir artış olduğu zaman derhal satarak spekülator gibi davranmak daha akıllıca görünüyor.
Gümüş fiyatları ise uzun zamandır düştükten sonra hafif hafif yükselmeye başladı. Gümüşün en büyük pazarlarından biri aynen altında olduğu gibi Hindistan. Gümüş fiyatları şubat 2010 tarihinden sonra düşmüştü. Ama son dönemde gümüş fiyatları altın fiyatlarına paralel gidiyor. Gümüş fiyatları Hindistan’da genelde “Divali” denen Hindu festivali öncesinde veya esnasında artardı. Ama bu yıl bu festivalin tarihi olan 23 Ekim tarihinde artmadığını söyleyelim. Ancak şu anda bir talep artışı olabileceği şeklinde haberler Hindistan’dan gelmekte. Son bir ayda da ABD’de de gümüş satışı artışları görüldü.

Rublenin kurtulması zor

Globalde jeopolitik riskler artmakta. Son birkaç günde Rus askerlerinin yeniden Ukrayna’ya girme girişiminde olduğu , Donetsk havaalanında isyancılarla hükümet kuvvetlerinin savaştığı ve bu yeni sürtüşmeyi petrol fiyatlarının yükselmesini isteyen Rusya’nın ateşlediği dedikoduları yaygın. Bu durum Ukrayna parası Hyrvania’nın hızla değer kaybetmesini getirdi ve sadece salı günü Ukrayna parası dolar karşısında bir günde yüzde 6.7 değer kaybetti.
Rus Rublesi ise zaten yasaklar ve düşen petrol fiyatları nedeni ile problemli idi ve Merkez Bankası kuru tamamen serbest bıraktığını ilan ettikten sonra Ruble oldukça hafif de olsa, değer kazanmıştı. Ama Ruble yılbaşından bu yana yüzde 30 ve son bir haftada yüzde 8 değer kaybettikten sonra, dün Merkez Bankası’nın serbest kur yaklaşımına rağmen yeniden değer kaybetmeye başladı. Ruble bugüne kadar zaten dolara karşı kabaca yüzde 30 değer kaybetmiş bulunuyordu, şimdi iyice zorda. Petrolün yeniden yükselmesi Rubleyi kurtarabilecek tek olay bence! Özetle Ruble’nin kurtulması bugünlerde oldukça zor, Putin ne yaparsa yapsın!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi