• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
4 Haziran 2015 Perşembe

Vuvuzela sesine 10 milyon $ rüşvet yüzünden katlanmışız!

Blatter sonunda FIFA’da iki numara olan, sağ kolu Jerome Walcke ABD Adalet Bakanlığı'nın soruşturmaları sonucu FIFA’dan para transferleri yapan kişi olarak açıklanınca ve İsviçre de eski Brezilya Federasyon Başkanı Ricardo Teixera ve Sandro Rossell’i göz altına alımaya başlayınca istifa etti. Fransız Walcke 2003 yılında FIFA Pazarlama Direktörü olmuş, 2006 yılında Visa ve Mastercard’ı sponsor olmaları için sıkıştırınca görevden alınmıştı. FIFA, 2007 yılında Mastercard ile anlaşınca Walcke, Blatter tarafından yeniden Genel Sekreter yapılmıştı. Fakat sonunda FIFA, 100 milyon doları G.Afrika'ya göndereceğine, 10 milyon dolarının FIFA tarafından rüşvetçilere gönderildiği ortaya çıktı. Batter de sıkıştı ve istifa etmek zorunda kaldı. Blatter’in sağkolu Walcke’nin para transferlerini yapan ve bugüne kadar adı verilmeyen kişi olduğu ortaya çıkınca, Blatter’in alternatifi kalmamıştı.

En ilginç olan da Cayman Adaları'nın bu tezgahların çoğunun merkezi olması. Cayman Adaları 58 bin nüfuslu vergi cenneti bir ada. Hiçbir Dünya Kupası'na katılmamış. 209 ulusal futbol takımı arasında 191‘inci. Ama FIFA 2002 yılından bu yana 2.2 milyon dolar harcayarak Cayman adalarında iki futbol sahası, bir spor salonu ve bir de spor merkezi kurmaya çalışıyor, fakat bataklık zemin nedeniyle çimen saha olamıyordu ve 13 yıl sonra sentetik zemin yapmaya karar verdiler . Bu arada 2008 yılından bu yana tesisler yapılamasa ve hiçbir şey bitmese de FIFA 1.8 milyon dolar göndermiş.2014 yılında da sentetik saha için 500 bin dolar gönderilmişti.

Oyların yüzde 17'sini temsil ediyor

İsviçre’de geçen ç arşamba günü tevkif edilenler arasında Jack Warner da vardı. Trinidad Tobago'lu Warner, Concacaf’ın bir evvelki başkanıydı. 2010 Dünya Kupası'nın Güney Afrika'ya verilmesi için 10 milyon dolar rüşvet aldığı iddiasıyla yakalandı. Concacaf 35 ülkeyle FIFA oylarının yüzde 17’sini temsil ediyor. Warner görevden ayrılınca da Mayıs 2012'de Concacaf Başkanlığı'na 50 yaşındaki Cayman Adaları'ndan Jeffrey Webb geçmişti. O da İsviçre’de yakalandı. O Karaiblerde, 2018 ve 2022 yıllarındaki Dünya Kupaları için ön eleme maçlarının bazılarını oynatmak ve bunların yayın haklarının pazarlanması için ABD’de Miami’de kurulu Traffic Sports adlı sportif pazarlama şirketinden 3 milyon dolar almakla suçlanıyor.
Webb’in bir de yakın arkadaşı var , Cayman Adaları F.Federasyonu Genel Sekreterliği yapmış, Kıbrıs kökenli, yani Yunan asıllı, Bay Takkas. Warner yakalanmasın diye Traffıc Sports şirketinden rüşveti Takkas talep etmiş. Para da Warner’in evinin olduğu ABD’de Atlanta’daki Loganville Kasabası'nda Warner’in evine havuz yapan firma üzerinden aktarılmış. Sonra da bir ikinci rüşvet Concacaf’ın en önemli turnuvaları olan Gold Cup ve Şampiyonlar Ligi müsabakaları için Traffic Sports’tan 1.1 milyon dolar daha rüşvet alınarak Panama’dan alınmış sahte bir fatura karşılığı para gönderilmiş. 2013 yılında ise Warner, Traffıc Sports’a sattığı 60 milyon dolarlık yayın hakları için 2 milyon dolar daha rüşvet almış.

100 milyon dolar verdi ama...

Warner sonra daha büyük bir rüşvet dümenine de, Datisa adlı şirketin 110 milyon dolar vererek Copa America ve de Güney Amerika Şampiyonası'nın 2016 yılında Amerika’da oynanacak olan 'Yüzüncüyıl' turnuvasının haklarını alması için çalışmış. Bu hizmet için de 110 milyon dolar rüşvet alınması ve paranın çoğunluğunun Latin Amerika’lı Federasyon yöneticilerine ve Warner’a verilmesi kararlaştırılmış ve paranın 40 milyon dolar kadarı da çeşitli kişilere peşinen ödenmiş.
Fas Federasyonu ise Afrika’da yapılacak 2010 Dünya Kupası için, Warner’a kendilerine oy verilmesini sağlaması karşılığı 1 milyon dolar teklif etmiş. Ama sonra Güney Afrika Hükümeti ve Güney Afrika Federasyon temsilcilerinin 2010 Dünya Kupası'nı almak çabasıyla Concacaf oylarının tümü için 10 milyon dolar kadar bir rüşveti verdikleri ortaya çıkmış. FIFA sonunda Güney Afrika’ya 100 milyon dolar destek verdi ama 10 milyonu rüşvet dağıtımı için Warner’a ve sadece 10 milyonu tesis yapmaya gitmiş.Güney Afrika Federasyonuna da organizasyon harcamaları için sadece 80 milyon dolar kalmış. Bakalım Blatter istifa ettikten sonra davalar ve iddialar nereye varacak.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler