• $8,8879
  • €10,3842
  • 495.684
  • 1382.83
21 Ocak 2018 Pazar

Venezuela’da açlık artıyor, petrol azalıyor!

Venezuela’nın petrol üretimi azalırken, ülkenin ekonomisi ve de insanları kriz yaşarken, Venezuela’nın artık borçlarını ödeyememesi de gündeme geliyor.

Geçtiğimiz aralık ayında petrol üretimi, kamunun yayınladığı verilere göre bir ayda yüzde 12 azalmış. 2017 yılının tümünde ise üretim yüzde 29 azalmış. Bugüne kadar hiçbir petrol ülkesinde geçmişte böyle bir boyutta üretim azalması yaşanmamıştı.

Bu azalma, OPEC’e göre, Irak’ın 2003 savaşı sonrasında petrol üretiminin yüzde 23 azalması veya Rusya’nın, Sovyetler Birliği’nin ortadan kalkması esnasındaki azalmasından daha da fazla bir çöküş.

Halbuki bugün, Venezuela’nın petrol şirketi Petroleos de Venezuela’nın eski Genel Müdürü Evanan Romero’ya göre, ne savaş var, ne de grev!

Petrol bu ülke için çok önemli. Venezuela en büyük petrol stoğu olan ülke. Suudi Arabistan bile petrolde Venezuela’dan geride. Ama devletin ekonomisi ise yüzde 95 oranında petrole bağlı. Bu nedenle petrol üretimi azaldı mı, ülke yurtdışından ne makine, ne yiyecek, ne de ilaç alabilir durumda.

Ekonomisi yüzde 40 küçüldü

Son dört yılda, 30 milyon kadar nüfuslu ülkenin ekonomisi yüzde 40 kadar küçülmüş. Gerçek enflasyon yüzde 2600 oranında. Noelde petrol üretim tesislerinin dörtte biri kadarı da hiç açılmadı bile.

Başkan Nicolas Maduro gelecek yıl seçim yapacağından şimdiden elde kalan son varlık olan mücevherleri yabancılara verip onlardan ithalat için finansman alıyor. Sadece petrolün üretiminin yıl sonunda günde 2.5 milyon varile çıkarılacağını bildiriyor. Uzmanlara göre yıl sonunda günlük petrol üretimi artışının günde 1.3 milyon varil üretimden fazla olması şu anda yaşanan şartlarla pek mümkün değil.

Güney Venezuela’da ise dünyanın en büyük petrol kaynaklarının bulunduğu Orinoco tesisinde üretim minimuma indirilmiş, çünkü borçlar ödenemiyor, finansman bulunamıyor.

Bu durumda dünyanın en büyük petrol ülkesi de artık iflasın iyice eşiğinde. Ülke 60 milyar döviz bulup ana para ve faiz borçlarını hızla ödemek zorunda.

Ama geçen hafta Venezuela’nın ham petrolünü taşıyan bir tanker, dış aleme 30 milyon borç parası ödenemediğinden dolayı, Caraibler’de Curacao adasında yatırımcılar tarafından el konularak, çalışamaz hale getirilmiş. Yani Venezuela çok zor durumda!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar Belediyesi 2021-2022 kültür sanat sezonuna, dünyaca ünlü

Üsküdar'da Evgeny Grinko rüzgarı

''Karadeniz'in Zeugması'' kapılarını dünyaya açacak

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi