• $9,2679
  • €10,8061
  • 532.06
  • 1431.49
24 Kasım 2014 Pazartesi

Ve Çin de faiz indirdi, büyüme hızı yavaşlıyor

Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan Başkanlığı döneminde sık sık “Benim ne dediğimi anlamışsanız, konuşurken hata yapmış olmalıyım!” dermiş. “Ama Greenspan en azından anlaşılamasa da konuşurdu!” diyor The Economist dergisi!

Çin Merkez Bankası ise dilsiz gibi, hiç konuşmuyordu. Politika adımları çok nadir olarak gündeme getirilir ve genelde önceden tahmin edilemeyecek saatlerde ve de sıklıkla hafta sonunda, tatil günlerinde ilan edilirdi. Herhalde Çin Merkez Bankası konuşsa idi, "Ne yaptığımızı biliyorsanız, yanlış bir şey yapmışız demektir!” demeliydi.

Banka ayırıyor

Düşünülen ve vurgulanan, Çin Merkez Bankası’nın son dönemde yavaşlayan ekonomi ortamında inanılmayacak boyutta 294 milyar dolarlık bir parasal genişlemeyi çıt çıkarmadan, çaktırmadan yapmış olduğuydu. (Rakam hatası yok!) Bu rakam örneğin FED’in bono alarak maksimum parasal genişleme yaptığı günlerde tam üç aylık para yaratmasından neredeyse daha fazla bir rakamdı.
İlginç olan Çin Merkez Bankası’nın bu dev fonu bazı bankalara verip bazılarına vermemesiydi.
Çin’de bir yıl vadeli kredi faizi, uzun zamandır yüzde 6 düzeyinde çakılı duruyordu. Herkese açıklanan politikaların etkisinin daha kuvvetli olduğu batıda kabul edilen bir ilke. Hele Fransa’dan Nijerya’ya kadar Merkez Bankaları döviz rezervlerinde artık önemli boyutta Çin parası tutarken, yaklaşımın değişmesi gerektiği yüksek sesle konuşuluyordu. Çin’de büyümenin görülür şekilde yavaşlıyor olması da zaten politika yaklaşımının pek etkili ve başarılı olmadığını vurgulamakta idi.

2012'den sonra ilk indirim

Bu konu tartışılırken cuma günü aylardır konuşmayan Çin Merkez Bankası’ndan aniden aleni bir faiz indirimi açıklaması geldi. Bu 2012 yazından bu yana yapılan ilk faiz indirimi idi.
Merkez Bankası kendisine yapılan mevduatlara 0.25 puan daha az, yüzde 2.75 faiz ödeyecekti. Eğer Merkez Bankası’ndan borç alacak iseniz de bir yıllık faiz 0.4 puan aşağıya inerek yüzde 5.6 düzeyine iniyordu. Diğer taraftan Çin’in politika belirleyicileri de, Çin bankalarının daha evvel Merkez Bankası’ndan yüzde 10 daha yüksek faiz verirken, şimdi Merkez Bankası’nın mevduat faizinden yüzde 20 daha fazla mevduat faizi ödemesine olanak sağlıyorlardı. Bu değişiklikler de cuma gününün ertesi günü cumartesi günü derhal geçerli olacaktı.

Büyüme hızını artırır mı?

Analistler faiz indiriminin ekonominin gidişatı üzerinde minimal etki yapacağını düşünüyorlar. Sadece büyük kamu firmalarının finansmanı daha ucuz hale gelecek, çünkü devletin kontrol ettiği bankalar, devletin kontrol ettiği şirketlere daha ucuz ve bol kredi verebilecekler. Ama bu Çin’in giderek yavaşlayan büyüme hızının düşmesini durdurmayacak diye düşünenler de var. Olsa olsa bu faiz indirimi Çin’in giderek önem kazanan aşırı borçlanma durumunu biraz daha kolay hale getirebilir yorumu genel düşünce!
Yarın bu sütunda 2015 yılında global büyüme ne olur konusunu tartışacağız.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor