• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
17 Temmuz 2013 Çarşamba

Türkiye bu yıl bütçede AB’ye yine taş çıkaracak

6 aylık bütçe son 10 yılın en iyi performansına işaret ediyor. Bütçe açığının GSYH’ya oranı yıl sonu %1.5 ila 2 arasında kalacak, Türkiye AB’ye parmak ısırtacak.

Haziran ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe gerçekleşme rakamları açıklandı. Yılın ilk beş ayındakine benzer bir şekilde sağlam bütçe performansı haziran ayında da devam etmiş durumda.
Aylık gerçekleşmelere bakarsak, geçen yılın haziran ayında 6.3 milyar TL olan bütçe açığı bu yıl 1.2 milyar TL’ye gerilemiş. Geçtiğimiz yıl 4.4 milyar ekside olan faiz dışı fazla rakamı bu yıl pozitife geçmiş ve 0.3 milyar TL düzeyinde gerçekleşmiş. İlk altı aylık toplam rakamlara baktığımızda geçen yıl 6.7 milyar TL açık veren  bütçenin bu yılın ilk yarısında 3.1 milyar TL fazla verdiğini görüyoruz. Bu ilk altı aylar itibarıyla son on yılın en iyi bütçe performansına işaret ediyor. 

VERGİLER SIRTLADI

Vergi gelirleri yılın ilk 6 ayında nominal yüzde 20.7, reel (yani enflasyon ayıklandıktan sonra) yüzde 12.7 oranında artmış. Bu artışın gerisinde, vergi oranlarındaki artışlar, ekonomik aktivitedeki kısmi toparlanma ve vergi tahsilatında iyileşen performans gibi faktörler var. Vergi dışı gelirlerde bu yıl daha düşük bir tahsilat var ama aradaki fark çok önemli boyutta değil.  

TASARRUF 3 MİLYAR LİRA

Faiz harcamalarında yaklaşık 3 milyar TL’lik bir tasarruf gerçekleştiğini görüyoruz. Son yıllarda borçlanma faiz oranlarının düşmesi bütçeyi olumlu etkilemeye devam ediyor. Faiz dışı harcamalarda ilk altı ayda yüzde 15 oranında artış görülmüş. Enflasyon ayıklandıktan sonra reel artış oranını yüzde 7.8 olarak hesaplıyoruz.

GSYH’YE ORAN YIL SONUNDA  %1.5-2 OLACAK

Haziran ayında dikkat çeken gelişme, daha önceki aylarda yüzde 10 ve üzerinde artan faiz dışı harcamalar, yüzde 6.4 oranında artmış. Bu da aslında reel olarak yüzde 1.7 oranında azalma anlamına geliyor. Yıllık bazda verileri kullanarak yaptığımız tahmini hesaplamalarda bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 1.2 civarında olduğunu görüyoruz. Bu oran yıl sonunda 1.5 ila 2 arasında kalacak gibi görünüyor. Bu da hem bütçe ve mali sorunlarla boğuşan Avrupa ülkeleriylee hem de diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’yi bir adım öne çıkarıyor. 

<p>Haber: Ayşe Gültekin </p><p>'İSTANBUL BİR OKULSA BEYOĞLU BUNUN MERKEZİ' </p><p>Beyo

Kültür ve sanatın kalbi Beyoğlu

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor