• $17,9512
  • €18,4222
  • 1035.2
  • 2861.4
18 Mart 2018 Pazar

Trump şimdi de yabancı öğrencilerle uğraşıyor!

ABD Hükümeti’nin yaptığı son araştırmaya göre, Trump’ın son dönemde birçok ülkeye sert çıkmasının sonucu olarak ve de ABD’nin resmi kurumlarının yaklaşımının da sonucu olarak, yurtdışından ABD’ye gelen yabancı öğrencilerin sayısında çok yüksek dozda azalma başlamış bulunuyor.

Tabii azalmanın bir kısmı diğer ülkelerde artıştan olabilir. Bazı ülkelerin öğrencilere desteğinin de azalması neden olabilir. Ama esas neden ABD okul yöneticileri ve de gümrük ve vize konusunda sorumlu kurumlar da öğrenci sayısını azaltıyor.

30 Eylül 2017’de toplanan verilerde, 2017’nin bütününün son öğrenci vizelerinin toplamı 393.573 adet F1 vizesi olmuş.

Bu rakam 2016’nın aynı döneminden yüzde 17 daha az bir toplam. 2015’teki ve de zirve sayı olan öğrenci sayısı ise, 2017 rakamından yüzde 40 daha yukarıda.

Bu yılki öğrenci sayısında düşüşte en yüksek düşüş ise yüzde 28 azalmayla ABD’de kayıtlı olan Hindistan öğrencilerinde olmuş. Diğer taraftan Çin’de de geçen yıl yüzde 24 öğrenci düşüşü olmuştu. Ama Çin en çok yabancı öğrenci gönderen ülkeymiş halbuki.

Öte yandan da Çin öğrencilerinin toplam vize sayısı da ABD’deki toplam en yüksek yabancı öğrenci sayısıydı. Ancak bu 2014 yılındaki vize işlemi değişimiyle de ilgiliymiş. Çinlilerin aldığı vize şimdi tam 5 yıl için geçerli.

Bütün ülkeler sayılırsa da tabii vize sayısıyla, yeni vize mi veya yoksa yeni vizeleme mi pek bilinmiyor aslında.

2016 yılına göre ve bütün ülkelere bakıldığında da 2017’deki toplam vize sayısı 78 bin daha az artmıştı. Çin'den ise 35 bin vize daha az mevcuttu.

Üniversite hoca ve personeli, uluslararası öğrenci gelişi tüm öğrencilerde kültürel deneyimi artırıyor diye düşünüyorlar. Yabancı öğrenci daha yüksek ödeme yaparak okulların finanas yapısını kuvvetlendiriyorlar. Ama diğer taraftan da bazı Amerikalılar da önce okullarımızı dolduruyorlar, sonra da işlere bizden fazla talip oluyorlar diye şikayet yapmakta. Fakat birçok okulda yabancı öğrenciler iki veya üç misli para da ödemekte.

Leon Fresco adlı bir avukat ise üniversiteleri ve de öğrencilerin okuldan sonra ne yaptıklarını incelemiş ve de kendi ülkelerine geri dönüp dönmedikleri, yani planları da oldukça tesbit edilmiş.

Bu yıl ise artan oranda vize reddi olduğu da istatistiklerde gözüküyor. Diğer taraftan da mesela Çin gibi ülkeler öğrencilerinin vakri geldiğinde ülkelerine dönmelerini istemeye başlamış.

Diğer taraftan da Kanada giderek daha fazla yabancı öğrenci almaya başlamış.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...