• $17,9406
  • €18,3297
  • 1032.19
  • 2795.06
19 Mart 2018 Pazartesi

Trump Kanadalıları kandıramadı

Biliyoruz, Trump 500 milyar doları aşan dış ticaret açığını ortadan kaldırmak için uydurabileceği her şeyi uyduruyor.

Kanada ABD’nin en büyük dış ticaret yaptığı ülkelerden biri. ABD Kanada’ya karşı kendi hesabınca oldukça büyük açık da veriyor. Bu nedenle de kendisini Kanada’yı itip kakmakta haklı olarak görüyor.

16 Mart tarihli The Wall Street Journal gazetesine Trump beyanat vermiş. Kanada’nın yarattığını iddia ettiği dış ticaret açığını küçültmek için Kanada’ya baskı yapacağını deklare etmiş. Yani Trump Kanadalıları da saf zannediyor. Kanadalılar ise pek saf değil. Nitekim geçtiğimiz perşembe günü Trump Kanadalı yöneticilerle bu konuda tartışma yapmak için kendisi ortalığa dökülmüş.

Trump ülkenin dış ticaret açığını kendisi sayısal olarak ortaya çıkarmış. ABD Hükümet kurumlarının yaptığı hesaba göre ABD Kanada’dan mal alımı olarak tamı tamına 300 milyar dolarlık mal ithalatı yapmakta imiş. ABD’nin Kanada’ya mal ihracatı ise tamı tamına 282.4 milyar dolarmış. Yani Trump ve tayfasının hesabına göre, ABD Kanada’ya karşı tam 17.6 milyar dolar ticaret açığı vermekte imiş. Trump da Kanadalılardan bu açığın küçültülmesini talep etmekte imiş.

Tabii Kanadalı ekonomi uzmanları bu sayılara itiraz etmekte imişler. Çünkü Trump mal hareketini saymakta, ama hizmet ve kredi hareketini hesaba katmıyormuş.

Kanadalı uzmanlar mal hareketini hesaba almakta, ama hizmet ihracat ve ithalatını da doğal olarak toplam hesaba katmakta imişler.

ABD’nin toplam mal ticaretine, hizmet toplamı da hesaba katılırsa, yani oldukça büyük mal hareketine, Kanada ile hizmet ticareti de hesaba katıldığı zaman, 2017 yılında 2.8 milyar dolar kadar küçük bir ABD ticaret fazlası toplam olarak gündeme gelmekte imiş. Yani Trump büyük açık tezi için itiraz hakkına sahip değil, aslında Kanada toplamda küçük bir hesap ile açıktan şikâyet etmekte haklı oluyor.

Trump Kanada’ya NAFTA veya diğer tür konuları ekleyerek dış ticaret açığının büyük olduğunu gündeme getirirken, Kanada hizmet ticaretini ve sigortayı da hesaba katarak iki ülke arasındaki net ticaret durumunun çok küçük bir rakam olduğunu ve ABD’nin Kanada ile büyük ticaret açığı gibi bir durumu olmadığını sayılarla masanın üstüne koymakta.

Trump ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau ’nun doğru hesap yapmadığı tezini ise hala sağda solda gündeme getirmekte.

Ne yapalım, Trump böyle birisi!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor